Winnie Harlow to młoda modelka, która zdobyła popularność wyjątkowymi sesjami zdjęciowymi, ukazującymi jej szczególny znak rozpoznawczy, znany jako bielactwo. Albinizm, na który cierpi modelka, to nic innego, jak całkowity lub miejscowy ubytek pigmentu w skórze, włosach i w tęczówkach oczu. Wyróżniamy zarówno bielactwo zwyczajne, pojawiające się tuż, po urodzeniu lub nabyte. Czy charakterystyczne białe plamy na ciele są groźne? Sprawdźmy!
Spis treści
Przyczyny bielactwa
Bielactwo to choroba, która może spotkać każdego, w różnym okresie życia. Objawy albinizmu najczęściej spotykane są w Afryce oraz Europie. Osoby, które cierpią na całkowite lub miejscowo pojawiające się bielactwo, bardzo często posiadają zaburzony mechanizm odpornościowy. Niestety, choroba zarówno stała, jak i nabyta, może prowadzić do problemów z tarczycą oraz cukrzycą. Cechą charakterystyczną choroby, jest wysoka przyswajalność witaminy D w organizmie, nawet pięciokrotnie wyżej, niż u zwykłego człowieka. Niedobór witaminy D, może prowadzić do zaburzeń widzenia, głównego objawu, posiadania bielactwa. Przyczynami występowania albinizmu nabytego, są problemy z układem immunologicznym, zaburzenia układu nerwowego (na przykład stres), wstrząs psychiczny oraz niesprawne działanie mechanizmów oksydacyjnych.
Bielactwo nabyte – charakterystyka choroby
Zapewne zdarzyło ci się spotkać, starszą osobę z widocznymi, białymi plamami na dłoniach. Wysoce prawdopodobne jest, że była ona właścicielką, albinizmu nabytego. Bielactwo nabyte w okresie życia, nazywane jest inaczej Vitiligio, od słowa vitium, oznaczającego ubytek. Charakterystyczną cechą bielicy nabytej jest pojawienie się białych plam, czasami obtoczonych wyraźnymi brzegami. Dla osób młodych wiekiem, mogą być przyczyną kompleksów oraz niedowartościowania. Niestety, białe plamy na ciele są ciężkie do ukrycia, szczególnie u osób, o ciemniejszej karnacji. Albinizm jest chorobą wyróżniającą się szczególnie troskliwym leczeniem i dbałością o skórę. Bielactwo u dzieci, pojawia się między 10 a 20 rokiem życia, w obszarach głowy, twarzy, dłoni, kończyn dolnych, łokci oraz na kolanach. Jako że, osoby chorujące na bielicę posiadają zwielokrotnioną przyswajalność witaminy D, posiadają także olbrzymie problemy z oczami, takie jak: słabe widzenie, światłowstręt czy oczopląs.
Bielactwo leczenie
Dzieci, których rodzice posiadają objawy albinizmu, mają 25% szans na to, że i one, będą nosicielami wadliwego genu. Chory, który zgłasza się do lekarza z niepojącymi białymi plamami na ciele, zostaje zdiagnozowany testem lampą Wooda. Lekarz, zleci także biopsje skóry i badanie krwi. Sposobem na załagodzenie występowania jasnych plam na ciele, zwłaszcza w bielactwie nabytym, jest stosowanie specjalnych wcierek i preparatów roślinnych, które podczas nasłonecznienia skóry światłem słonecznym powodują tworzenie barwnika skóry. Często dobre zastosowanie w leczeniu schorzeń skóry jest lek, zwany kortykosteroidem. Przyczynia się on do szybkiej poprawy kolorytu skóry, nawet w zaledwie 6 miesięcy od rozpoczęcia terapii. Innym, bardziej inwazyjnym rozwiązaniem, jest stosowanie sterydów. O ile leczenie sterydami ma swoje minusy, tutaj w połączeniu z innymi lekami, może on przyśpieszyć znacznie leczenie. W leczeniu albinizmu wykorzystuje się również laseroterapię, fotochemioterapię oraz mikroprzestrzepy.
Jestem chora na bielactwo, czy mogę zrobić tatuaż?
Niestety, osoby które zmagają się z bielactwem, nie mogą wykonywać zmian na skórze, na przykład w postaci tatuażu. Taki sposób ozdoby swojego ciała, może przyczynić się do występowania nowych plam na ciele. Jest to związane z układem immunologicznym. Nie zaleca się także, tatuowanie już powstałych białych plam na ciele.