Zostanie przyszła mamą to niewątpliwie najpiękniejszy czas w życiu każdej kobiety. Ze względu na to, że wymaga wiele troski o dwa życia równocześnie, warto zapobiegać nie porządanym problemom ze zdrowiem. Jednym z najczęściej występujących jest- anemia w ciąży.
Spis treści
Przyczyna oraz czym jest choroba?
Jest inaczej nazywana niedokrwistością, diagnozuje się ja na podstawie niedoborów, m.in. żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Podczas ciąży, zapasy danych składników, szczególnie żelaza, w organizmie kobiety są ograniczone.
W trzecim trymestrze, zapotrzebowania na poszczególne składniki, zazwyczaj powoduje mocne zwiększenie, jednakże organizm ludzki jest na tyle ‘sprytny’, że podczas tego czasu, absorpcja żelaza, powiększa się.
Jeśli zauważasz, krwawienie, zażywasz leki na padaczkę, posiadasz wrodzone choroby krwi, doskwierają Ci nieustanne mdłości czy nawet, zaraz po nich wymioty, masz świadomość mnogiej ciąży czy wiesz, że twoja dieta nie jest urozmaicona we wszystkie niezbędne składniki, niestety – możesz obawiać się wystąpienia anemii. Naturalnie to jedynie kilka z powodów, które mogą zacząć dawać się we znaki, ze względu na indywidualność oraz reakcję, każdego organizmu. Stąd tak istotną sprawą, jest stała opieka przez cały okres trwania ciąży.
Anemia w ciąży – objawy
Samym stwierdzeniem anemii, jest spadek poziomu hemoglobiny we krwi. Jeśli wartość jest niższa od 10g/dl. Choroba opóźnia przenoszenie tlenu w organizmie, podczas ciąży, jest to – zmniejszenie przenoszenia tlenu z organizmu matki do płodu. Dochodzi wówczas do ogólnego zmęczenia organizmu, a także dużego osłabienia. Najczęściej pytane kobiety, odczuwają wówczas, uporczywe migreny, obniżoną koncentrację oraz rozdrażnienie, a nawet przypieczone bicie serca czy nadciśnienie tętnicze. Na swojej drodze napotykają także, łamliwość paznokci czy wypadnie włosów oraz znaczny spadek kolorytu skóry – bladość.
Anemia w ciąży co jeść?
Bez wątpienia musimy szczególnie zadbać o swoje zdrowie, poprzez właściwie dobraną, a także urozmaiconą dietę. Niektóre ze składników będą pojawiać się częściej na naszym talerzu, aczkolwiek niektóre musimy wyeliminować. Przede wszystkim musimy skupić się na produktach, które posiadają wysoki wskaźnik żelaza. Rozróżniamy żelazo hemowe, którego największe zasoby znajdziemy w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, a także – niehemowe- produkty pochodzenia roślinnego. Drugi rodzaj, niestety jest słabiej wchłaniany przez organizm.
Nie możemy pominąć faktu, iż ta żelazo najlepiej wchłania się w symbiozie z witaminą C, stąd tak ważne, aby występowała ona podczas lub przed każdym z posiłków. Produktami, które utrudniają nam wchłonięcie, są – kawa oraz herbata. Warto wyeliminować je całkowicie, bądź pić do dwóch godzin przed posiłkiem. Podczas ciąży, starajmy się również, eliminować soję, oraz ograniczyć żółty ser.
Pierwszą kategorią są przede wszystkim dania, zawierające mięso – cielęcina, wątróbka czy tuńczyk. A także pochodzenia zwierzęco – jaja, ograniczona ilość mleka. Drugą natomiast – przodująca fasola oraz burak (ugotowany bądź sok), marchewki oraz jabłka. Z suszonych owoców – morele oraz śliwki, jednak nie nadużywajmy tych smakołyków zbyt często.
Twoim pomocnikiem będzie również szpinak, a nawet herbatki tworzone na bazie pokrzywy. Zadbaj o to, aby każde z wyżej wymienionych produktów, były jak najmniej przetworzone oraz zwierały dobry skład. W razie jakiejkolwiek niepewności, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub dietetykiem.