Menopauza to okres bardzo ważny dla każdej kobiety. Jego symptomów doświadcza blisko 70% pań po 40 roku życia. W większości przypadków, pierwsze objawy pojawiają się, gdy kobiety nadal miesiączkują. Są jednak symptomy typowe dla menopauzy, które mogą zwiastować zbliżający ją się proces zatrzymania cyklu miesiączkowego. Objawy menopauzy mogą się różnić u każdej z Pań, lecz niemal 80% badanych kobiet wskazuje na podobne symptomy zachwiania równowagi hormonalnej.
Spis treści
Menopauza – co to jest? Na czym polega?
Menopauza nazywana jest również klimakterium lub przekwitaniem. Oznacza, że przysadka mózgowa zwalnia tempo, jajniki nie uwalniają jajeczek, a kobieta nie może zajść w ciążę. To ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Jeśli przez minimum rok nie pojawi się miesiączka wówczas należy udać się do ginekologa. W okres menopauzy panie wchodzą po 45-50 roku życia. Mimo określonego przedziału wiekowego każdy organizm kobiety funkcjonuje indywidualnie. Dlatego też menopauza może wystąpić w różnym czasie.
Okres menopauzy możemy podzielić na trzy etapy:
- premenopauzalny – występują zaburzenia w regularności miesiączki,
- okołomenopauzalny – pojawia się ostatnia miesiączka,
- postmenopauzalny – po 12 miesiącach dostatniej miesiączki.
Czas obejmujący kilka lat przed i kilka lat po ostatniej miesiączce nazywamy klimakterium. Może on trwać kilka miesięcy lub lat. Wiele bowiem zależy od genów oraz czynników środowiskowych (stres,dieta,używki), które przyśpieszają menopauzę. Pod wpływem zmniejszenia poziomu hormonów płciowych krwawienia pojawiają się nieregularnie i stają się mniej obfite.
Objawy menopauzy
1. Nieregularna miesiączka
W skutek zmniejszania się ilości estrogenu pojawiają się także zaburzenia miesiączkowania. Dotyczy to nieregularnego krwawienia oraz jego innej postaci: staje się mniejsze lub większe w niektórych przypadkach, a także czas jego trwania ulega zmianie. Dodatkowo, obniżony poziom estrogenu skutkuje także mniejszym nawilżeniem pochwy, wskutek czego w tym okresie Panie są także narażone na infekcje intymne oraz podrażnienia.
2. Zimne poty i uderzenia gorąca
Nagłe uczucie gorąca lub ciepła to jeden z najczęściej wymienianych objawów. To reakcja organizmu na zaburzony poziom estrogenu, która pojawia się najczęściej w klatce piersiowej, po czym ustępuje, przenosząc się na okolice twarzy i szyi. Kobiety przechodzące menopauzę skarżą się także zimne i nocne poty, które z kolei pojawiają się wskutek oddziaływania hormonów na ośrodek odpowiedzialny za termoregulację organizmu.
3. Kołatanie serca
Kolejnym objawem jest pojawiająca się nagle szybsza praca serca. Kobiety czują zbyt mocne uderzenia serca, które zwykle po chwili wraca do normalnego rytmu, jednak taka sytuacja może pojawić się kilka razy w ciągu dnia. Co ważne, jest to symptom, którego nie należy ignorować nawet wtedy, gdy towarzyszą mu inne objawy menopauzy. Zaburzona praca serca w każdej sytuacji jest niebezpieczna, dlatego niezwłocznie należy udać się do lekarza.
4. Zmęczenie i bezsenność
Obniżenie się poziomu hormonów to powód, dla którego kobiety w czasie menopauzy skarżą się na wiele uciążliwych dolegliwości. Jedną z nich jest uczucie zmęczenia i kłopoty ze snem. Jest to okres stresujący, dlatego często w nocy Panie nie potrafią się zrelaksować i usnąć, przez co pojawiają się zaburzenia snu, uczucie senności i zmęczenia w środku dnia. W tym czasie pogarsza się także samopoczucie, kobiety bywają rozdrażnione i rozchwiane emocjonalnie.
5. Zmiany w wyglądzie
Menopauza może być również widoczna na pierwszy rzut oka. W trakcie tego procesu włosy stają się cieńsze, przerzedzają się, osłabiają się także paznokcie, które są bardziej podatne na złamania i innego rodzaju uszkodzenia. Spadek estrogenu to także powód dla którego Panie przybierają na wadze. Wszystkie te objawy często prowadzą do obniżenia się atrakcyjności, przez co kobiety tracą pewność siebie, nie wykazują ochoty na stosunek płciowy, a także odczuwają stany depresyjne.
Menopauza jest okresem bardzo ważnym dla każdej kobiety, to nie ulega wątpliwości. Zmiany zachodzące w organizmie wywołują niepożądane efekty, z którymi podejmujemy walkę przez terapię hormonalną, ale nieocenione w tym czasie będzie także wsparcie bliskich osób.
Akceptacja menopauzy i leczenie
Menopauza to trudny okres dla kobiety. Najważniejszy jest etap akceptacji oraz poradzenia sobie z jej dolegliwościami, które można łagodzić. Poratowaniem jest hormonalna terapia zastępcza, czyli HTZ, która polega na podawaniu hormonów – głównie estrogenów. Na hormonalną terapię decyduje się tylko kilka procent kobiet. Przyczyniło się do tego przeprowadzone kilkanaście lat temu badanie, które wykazało, że wraz z leczeniem nastąpił wzrost zachorowań na raka piersi.