Wałek do masażu kręgosłupa – czy działa?

Czym jest wałek do masażu?

Wałek do masażu to niewielki przyrząd, który odpowiednio używany potrafi zastąpić profesjonalny masaż i wizytę u fizjoterapeuty. Od angielskiej nazwy wałka „roller” powstał czasownik „rolować się”, oznaczający masaż wałkiem, który możemy wykonać sami. Roller ma walcowaty kształt i możemy się nim nie tylko masować, ale też używać go jako przyrządu do ćwiczeń.

Dla kogo przeznaczone są wałki do masażu i jak ich używać?

Jeszcze kilka lat temu wałki do masażu były używane głównie przez sportowców i fizjoterapeutów. Dzisiaj rollery są polecane osobom, które ćwiczą oraz którym dolegają bóle mięśni (np. w związku z siedzącym trybem życia). Ból mięśni może się pojawić kiedy rozpocznie się ćwiczenia bez odpowiedniej rozgrzewki lub jeśli wraca się do nich po dłuższej przerwie – wówczas wałek będzie nieocenioną pomocą.

Rolowanie się polega na położeniu na wałku części ciała, która wymaga rozmasowania i przesuwania się, tak aby wałek przetaczał się pod obolałym miejscem. Rolowanie powinno trwać kilkanaście sekund, mięsień należy rozmasować bardzo powoli i dokładnie, trzeba uważać, aby nie rolować stawów i kości – masowane powinny być jedynie mięśnie. Wałek należy położyć na twardej powierzchni, np. na podłodze (jeśli chcemy rozmasować plecy lub stopy) lub ścianie (jeśli masujemy ramiona).

Masaż wałkiem rozluźnia napięte mięśnie, dzięki czemu przestają być obolałe oraz, jak to masaż, pomaga się zrelaksować. Rollera najlepiej używać przed i po ćwiczeniach – dzięki temu przygotujemy nasz organizm do wysiłku fizycznego i pomożemy mu rozluźnić się po ćwiczeniach.

Jaki wałek wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje wałków do masażu – gładkie, z wypustkami, o różnych długościach i kolorach. Miękki wałek, odkształcający się pod ciężarem ciała, powinny wybrać osoby, których mięśnie są bardzo napięte, czyli te które zaczynają swoją przygodę z automasażem oraz te, które nie ćwiczą, a chcą używać rollera np. do rozluźnienia obolałych pleców. Twardsze wałki są polecane osobom, które regularnie ćwiczą. Rollery najtwardsze niemal w ogóle niej uginają się pod ciężarem ciała, dlatego są przeznaczone głównie dla sportowców.

Oprócz wałków do masowania większych partii ciała, dostępne są również niewielkie wałki do masowania np. stóp. Wałki są lekkie i nie zajmują dużo miejsca, dlatego można je zabierać na siłownię lub w podróż. Łatwo się je czyści, dzięki czemu są higieniczne i mogą nam długo służyć.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest