Wyciskanie pryszczy, czyli jak poradzić sobie z odwiecznym problemem?

Każdego dnia zależy nam, aby dobrze wyglądać w końcu jak nas widzą tak nas piszą. Czasem jednak nasza skóra zostaje zaatakowana przez pryszcza, który pojawi się w najmniej odpowiednim miejscu np. na czubku nosa i jest paskudnie irytujący. Co gorsza przed nami ważne spotkanie rodzinne czy firmowe, a na twarzy nieprzyjaciel w postaci krostki. Co więc robimy? Najczęściej wyciskamy pryszcza, bo to najprostszy i najszybszy sposób, aby się go pozbyć. Czy jednak najskuteczniejszy i gwarantujący zadowalający efekt?

Przyczyny powstawania pryszczy? Skąd się biorą?

Pryszcze to nic innego jak zmiany skórne, które pojawiają się na różnych częściach ciała. Zazwyczaj problem dotyka nastolatków w okresie dojrzenia, ale nie jest to regułą. Pryszcze mogą występować także u osób dorosłych. Przyczyny powstawania krostek mają bardzo różne podłoże. Może to wynikać m.in. z:

  • Problemów hormonalnych – często pryszcze towarzyszą młodzieży w okresie dojrzewania, o czym była mowa wcześniej, ale również osobom dorosłym, które mają zaburzoną gospodarkę hormonalną, ponieważ chorują na tarczycę.
  • Niewłaściwa dieta – spożywanie w dużych ilościach słodyczy, słodkich napoi, alkoholu, tłuszczy nasyconych.
  • Nadmierna potliwość
  • Nieodpowiednia higiena ciała
  • Noszenie ubrań, które nie przepuszczają powietrza

W okresie dojrzewania trądzik czy pojawiające się sporadycznie pryszcze to zupełnie normalny objaw. Nie pozostaje w tym przypadku nic innego jak przeczekanie aż gospodarka hormonalna się ustabilizuje. Jeżeli jednak dolegliwość będzie uciążliwa przez długi czas to najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z dermatologiem, który pomoże zdiagnozować źródło problemu i zaleci odpowiedni typ leczenia. Dorośli cierpiący na problemy z tarczycą również są pod stałą opieką medyczną, więc i w tym przypadku lekarz prowadzący zaleci odpowiednią terapię. Jeżeli chodzi o pozostałe przyczyny to powinniśmy się po prostu obserwować, dlaczego na naszej skórze pojawiają się pryszcze. Zwalczyć problem możemy sami poprzez noszenie innego typu odzieży czy ograniczeniu spożywania nieodpowiednich produktów, napojów.

Skutki wyciskania pryszczy. Czym grozi nadmierne usuwanie krostek?

Wyciskanie pryszcza to najłatwiejsza metoda usunięcia zmiany skórnej, ale skutki są zwykle negatywne. Podczas wygniatania zazwyczaj nasze dłonie są nieumyte i takimi wyciskamy pryszcza, co prowadzi do zakażenia skóry. Po usunięciu krostki tworzy się otwarta rana, która może być zainfekowana przez inne bakterie. Zakażenie skóry wymaga leczenia farmakologicznego i konieczne jest zażywanie antybiotyków, dlatego warto się zastanowić czy wygniatanie jednego pryszcza jest tego warte. Kolejnym problemem wynikającym z samodzielnego usuwania zmian skórnych są bardzo często blizny. Dodatkowo zdarza się, że wyciśnięty prysznic jest nie do końca usunięty, przez co rana dłużej się goi, bardziej boli, pojawia się zaczerwienienie, więc finalnie taki widok jest znacznie gorszy od samego pryszcza, którego zawsze można ukryć. Wygniatanie krostek na twarzy może przynieść znacznie poważniejsze konsekwencje od wymienionych. Na buzi istnieje coś takiego jak trójkąt śmierci (obszar od kącika ust do nasady nosa), który jest silnie unaczyniony. Wszystko sprowadza się do tego, że krew do mózgu z trójkąta śmierci jest odprowadzona za pomocą wielu żył. Usuwanie krostek w tym obrębie może spowodować poważne choroby np. zapalenie opon mózgowych, zapalenie żył czy powstanie ropnia mózgu.

Metody maskowania pryszczy. Jak łatwo je ukryć?

Najbardziej dokuczliwe są niedoskonałości, które wyskakują na twarzy, ponieważ je najciężej ukryć. Te, które pojawiają się na plecach czy głowie zakryć bardzo prosto i nie przysparzają nam tyle kłopotu, co te na buzi. Panie bez trudu ukryją wszelkie pryszcze pod makijażem. Bardzo dobrze wykonany makijaż kryje krostki. Gorzej jest w przypadku panów, ponieważ oni, co do zasady się nie malują. Mimo to jakąś alternatywą jest użycie korektowa i zatuszowanie krostki w ten sposób. Zawsze mniej będzie rzucała się w oczy.

Jak poradzić sobie z uporczywym pryszczem? Jak usunąć krostkę bez wyciskania?

Istnieje ogromny wachlarz możliwości usuwania pryszczy bez ich wygniatania. Co lepsze to zazwyczaj bardzo proste, domowe metody. Oto przykładowe rozwiązania na pozbycie się krostek:

  • Pasta do zębów lub maść cynkowa – nałóż pastę/maść na pryszcza i zostaw na noc. Kolejnego dnia będzie na pewno będzie mniejszy, albo nie będzie po nim śladu.
  • Płyn do płukania jamy ustnej to także pomocny środek do pozbywania się krostek. Należy nanieść go wacikiem punktowa na krostkę i gotowe.
  • Rozcieńczony sok z cytryny z wodą trzeba nałożyć punktowo na pryszcze.
  • Opcja dla leniwych – wystarczy pójść do drogerii i kupić punktowe plastry na pryszcze i przykleić na oczyszczoną twarz. Zostawić najlepiej na noc i tak też zagoją się krostki bez konieczności wyciskania.

Jak widać jest dużo dostępnych możliwości pozbycia się pryszczy i wcale nie jest to najprostsza droga w postaci ich wygniatania. Najistotniejsze to znalezienie źródła ich powstawania. Czasami sami możemy przyczynić się do tego, żeby pryszcze się nie pojawiały. Wystarczy zmiana nawyków żywieniowych czy zadbanie o odpowiednią higienę swojego ciała. Jeżeli problem jest głębszy to koniecznie należy skonsultować się z dermatologiem, który wdroży odpowiedni sposób leczenia. Potrzebna jest odrobina silnej woli i chęci, aby pozbyć się niewdzięcznego nawyku, jakim jest wyciskanie pyszny, ponieważ możemy naprawdę sobie zaszkodzić.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest