Dziecko jest oczkiem w głowie każdego rodzica. Robimy wszystko, aby naszej pociesze włos z głowy nie spadł. Takie podejście jest naturalnie jednak należy przy tym zachować zdrowy rozsądek i nie przesadzać w drugą stronę. Nie wiadomo, dlaczego i stąd utarło się przekonanie, że dziecko zaokrąglone i pulchne równa się dziecko zdrowe. Pulchny maluch pozornie ma się jak pączek w maśle, ale to nie ma nic wspólnego ze słodyczą, wręcz przeciwnie. Niewielu z nas jest świadomych, że do 3 roku życia kształtują się nawyki żywieniowe dziecka i stabilizuje się jego metabolizm. Bardzo ważne jest, aby obserwować swoje dziecko w kontekście jego wagi i weryfikować ją z przyjętymi normami. W momencie, kiedy okażę się, że masa ciała malucha wykracza poza granice normy należy zastanowić się czy odżywiasz swoją pociechę w sposób prawidłowy.
Spis treści
Wskaźnik BMI u dzieci – co oznacza i w jaki sposób go mierzyć?
Wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) nazywany również wskaźnikiem Queteleta pozwala nam na określenie czy nasza waga jest prawidłowa. Jest to narzędzie, które pomoże zaobserwować czy sposób odżywiania oraz prowadzony przez nas styl życia jest właściwy. Dodatkowo, jeżeli wskaźnik BMI nie będzie mieścił się w granicach normy powinna zapalić się w nas czerwona lampka ostrzegawcza, która sugeruje, że należy skonsultować się z lekarzem. Wskaźnik BMI obliczamy poprzez proporcję masy ciała (w kilogramach) do wzrostu (w metrach).
Kalkulator BMI dla dzieci tak naprawdę nie znajduje zastosowania, ponieważ przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla osób dorosłych (od 18. roku życia). W przypadku dzieci obliczanie BMI stosuje się poprzez siatki centylowe. Pomagają ocenić czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy. Siatki centylowe to linie krzywe, które obrazują procent dzieci danej populacji w konkretnym wieku i to, jaką wartości pomiaru osiągają. Jak widać BMI dla dzieci mierzone jest inaczej niż u osób dorosłych, mimo, że sposób obliczania jest podobny to kryteria, które są brane pod uwagę są odmienne. W przypadku dzieci zmienia się masa ciała wraz ze wzrostem, dlatego konieczne jest porównanie otrzymanego wyniku z siatkami centylowymi. Kryteria, które są brane pod uwagę przy określaniu BMI dziecka to: ilość tkanki tłuszczowej, która jest odmienna u dziewcząt i chłopców jak również fakt, że ilość tłuszczu ulega zmianie wraz z wiekiem.
Wzór BMI – w jaki sposób obliczyć go u dzieci? Jak interpretować otrzymane wyniki?
BMI wzór dla dzieci obliczamy zgodnie z następującą formułą, czyli masa ciała w kilogramach dzielona przez wzrost w metrach do kwadratu:
BMI = masa ciała w kilogramach
________________________________
(wysokość ciała)2
Jak zinterpretować otrzymane wyniki pomiaru?
- do 3 centyla: niedowaga
- 3-25 centyla: szczupłość
- 25-90 centyl: waga w normie
- 90-97 centyl: nadwaga
- powyżej 97 centyl: otyłość
Na podstawie powyższych wyników mamy ogląd, w jaki sposób je interpretować i co oznaczają. Jeżeli okaże się, że waga twojego dziecka nie mieści się w granicach normy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Pediatra musi zmierzyć oraz zważyć dziecko, żeby móc określić czy ma nadwagę lub czy cierpi na otyłość. Wskaźnik, jakim jest BMI to jedynie narzędzie pozwalające lekarzowi na ocenę czy rozwój dziecka przebiega w sposób prawidłowy.
W momencie stwierdzenia przez lekarza, że dziecko jest otyłe lub ma nadwagę natychmiast należy wprowadzić w życie odpowiednią dla niego dietę, przy czym należy to zrobić w sposób rozważny. Chodzi o to, aby zmienić nawyki żywieniowe dziecka. Przyczyną wzrostu masy ciała jest zazwyczaj fakt spożywania większej ilość kalorii niż dzienne wymagane zapotrzebowanie. Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna nadwagi lub otyłości. Dziecko może również zwiększyć masę swojego ciała poprzez zbyt dużą ilość spożywanych soków, słodkich przekąsek, deserów czy przyjmowanych leków, a także za sprawą choroby. Dlatego jeżeli cokolwiek nas zaniepokoi lub co więcej pediatra stwierdzi nieprawidłowość w postaci otyłości należy rozpocząć z nią walkę od razu, bo odwlekanie sprawi, że będzie coraz trudniej.
BMI u dzieci – czy warto mierzyć i dlaczego?
Jak to zwykle bywa istnieją zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy stosowania i obliczania BMI u dzieci. Osoby przeciwne powołują się na brak precyzji, które nie uwzględniają innych zmiennych, a mają wpływ na naszą wagę. Granice normy zdaniem krytyków są określane w sposób nieprawidłowy. Spora część ludzi jest pozytywnie nastawiona do pomiaru BMI u dzieci. Jest to bez wątpienia narzędzie bardzo pomocne w kontekście oceny rozwoju dziecka jednak nie należy kierować się uzyskanymi wynikami w pełni. Oczywiście, warto śledzić jak zmienia się wzrost i masa ciała naszego dziecka, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto konsultować się z lekarzem, a nie działać na własną rękę, ponieważ możemy bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jedyną pewną opinię wydaje lekarz i tym należy się kierować w przypadku jakichkolwiek problemów z wagą czy wzrostem dziecka.