Wstydliwy problem – wypryski na pośladkach

Boimy się rozmawiać o wielu kłopotach, ponieważ ich posiadanie jest dla nas już wystarczająco wstydliwe. Jednym z nich jest przykry problem z czerwonymi i trudnymi do wyciśnięcia wypryskami na pośladkach. Prawdopodobnie chciałabyś wiedzieć, gdzie leży przyczyna i jak zapewnić sobie gładką skórę. W końcu wstyd przed zbytnim odsłanianiem ciała, nagością i zbliżeniami intymnymi, a w niektórych przypadkach świąd, pieczenie i ból potrafi skutecznie utrudnić życie.

Na początek dobra wiadomość: krostki na pośladkach są najczęściej niegroźne, a do ich usunięcia mogą posłużyć domowe sposoby. Czasami wystarczy zadbać o większą higienę oraz stosować regularnie peelingi rękawicą do masażu ciała. Dobrze sprawdzą się: mydło antybakteryjne, maści z nadtlenkiem benzoilu i olejek z drzewa herbacianego. Jeżeli powodem zgrubień jest tarcie, zaleca się wykorzystać talk, który pozwoli utrzymać suchą i czystą skórę. W przypadku problemów z trądzikiem można spróbować suplementacji witaminy B5.

Jakie są przyczyny wyprysków?

Może być to mało przyjemny objaw zwykłego trądziku, identycznego jak na twarzy czy klatce piersiowej. Wpływ na rozwój krost ma często siedzący tryb życia lub brak regularnej higieny intymnej. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz wszelkiego rodzaju zmiany hormonalne (szczególnie w okresie menopauzy i ciąży) bywają przyczyną.

A poza tym?

Sprawdź, czy nie masz uczulenia na stosowane detergenty i kosmetyki do ciała. Nie noś obcisłych i nieprzepuszczających powietrza ubrań i unikaj bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów.

Leczenie

Istnieją groźniejsze powody problemów skórnych. Jeśli wypryski są duże i sprawiają ból lub mają niepokojąco sine zabarwienie, powodem mogą być:
1. czyraki
2. zakażenie gronkowcem złocistym
3. objaw cukrzycy

Jeżeli problem zaczyna Cię niepokoić, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest