Starożytne cywilizacje i ich zwyczaje do dziś stanowią inspirację dla życia codziennego. Azjatki, już od starożytności, są mistrzyniami dbania o cerę i włosy. Ich gładka skóra oraz mocne, lśniące włosy, są ideałem, który pragnie osiągnąć mnóstwo kobiet. Dlatego też, chętnie wprowadzamy do pielęgnacji azjatyckie rytuały i inspiracje. Kobiety Azji są wierne naturalnej pielęgnacji i często czerpią cenne substancje odżywcze z produktów i roślin, które towarzyszą im na co dzień. Jednym z takich produktów jest ryż, a dokładnie woda po jego ugotowaniu. Już od tysięcy lat jest stosowana przez azjatyckie kobiety jako kosmetyk, suplement a nawet lek. Dlaczego woda ryżowa jest tak wartościowa? Jak ją przygotować i do czego wykorzystać? Podpowiadamy.
Spis treści
Woda po gotowaniu ryżu – jakie cenne składniki zawiera?
Woda, która zostaje po ugotowaniu ryżu jest pełna substancji odżywczych, które ten właśnie ryż jej oddał. Znajdziemy w niej szereg związków, które wpłyną pozytywnie na kondycję naszych włosów, skóry i paznokci. Co więcej, zawarte w niej związki mają pozytywny wpływ także na nasze zdrowie. Jakie substancje odżywcze znajdziemy w wodzie ryżowej? Antyoksydanty, będące związkami odpowiedzialnymi za zwalczanie wolnych rodników, a tym samym za zapobieganie starzeniu się komórek.
Witaminy z grupy B (między innymi kwas foliowy), które odpowiadają za prawidłowy wzrost i rozwój organizmu ludzkiego oraz mają wpływ na zachowanie równowagi psychicznej.
Żelazo, pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest składnikiem hemoglobiny, czyli białka odpowiedzialnego za transport tlenu do wszystkich komórek, a zatem, za ich odżywienie.
Potas, czyli pierwiastek odpowiadający za szereg zachodzących w naszym ciele procesów, w tym za prawidłową pracę układu sercowo naczyniowego.
Magnez, który jest kluczowy dla prawidłowej pracy mięśni oraz układu nerwowego.
Cynk, będący składnikiem wielu enzymów, dzięki czemu jest konieczny dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Wpływa również pozytywnie na skórę, ponieważ łagodzi stany zapalne i przyspiesza proces gojenia.
Jaki ryż wybrać i jak przygotować wodę?
Najlepiej jest wybrać ryż organiczny, brązowy lub jaśminowy. Należy ugotować go bez dodatku soli, w ilości wody około dwa razy większej niż zwykle to robimy. Następnie należy odcedzić wodę. Tak przygotowaną esencję można stosować w ilości około 5 łyżek na szklankę wody.
Jak możemy wykorzystać wodę po gotowaniu ryżu?
Woda ryżowa daje naprawdę wiele możliwości wykorzystania. Można używać jej zewnętrznie, w formie kosmetyku, a także pić jako odżywczy suplement. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na jej wykorzystanie:
- Jako odżywka do włosów – po myciu, wypłucz włosy w wodzie ryżowej i pozostaw na mniej więcej pół godziny. Następnie spłucz głowę letnią wodą. Włosy będą miękkie, odżywione i lśniące.
- Jako tonik do twarzy – każdego dnia, rano i wieczorem, oczyszczoną twarz przemyj wacikiem nasączonym w wodzie ryżowej i pozostaw do wyschnięcia. Następnie zaaplikuj kosmetyki
pielęgnacyjne. Tonik z wody ryżowej pomoże zwęzić rozszerzone pory, odżywić skórę oraz złagodzić stany zapalne. - Jako dodatek do kąpieli – szklankę wody ryżowej dolej do wody w wannie i weź kąpiel. To pozwoli Ci cieszyć się gładką i miękką skórą.
- Jako środek regulujący perystaltykę jelit – do wody ryżowej dodaj szczyptę soli i popijaj w ciągu dnia, lub dodaj ją do koktajlu. Napój pomaga zarówno w problemach z biegunką jak i z zaparciami.
- Jako środek łagodzący egzemę – dwa lub trzy razy dziennie wetrzyj wodę ryżową w miejsca, które są objęte egzemą.
- Jako dodający energii napój – obecne w wodzie ryżowej aminokwasy oraz węglowodany wpływają pozytywnie na regenerację mięśni oraz na przypływ energii. Dlatego też, dobrze jest wypić szklankę wody ryżowej pół godziny przed planowanym treningiem.
aPodsumowując, woda, pozostała z gotowania ryżu stanowi prawdziwe bogactwo cennych substancji odżywczych. Można zastosować wodę ryżową jako kosmetyk do ciała i twarzy lub wypić jako suplement. Dlatego zdecydowanie warto brać przykład z Azjatek i zachować ją oraz wykorzystać zamiast wylewać do zlewu.