Używasz starego tuszu do rzęs? Sprawdź czym to grozi!

Reklamy i ulubione YouTuberki namawiają nas do kupowania kolejnych fantastycznym kosmetyków. No bo jak zrobić idealny makijaż bez „tego” korektora czy tuszu do rzęs? Nasze kosmetyczki pękają w szwach od polecanych kosmetyków, których nie jesteśmy w stanie wykorzystać do końca, przed datą ważności. Ale to przecież tylko kosmetyk, kto by się trzymał wytycznych producenta… Też to znasz, prawda?:) Jeśli tak, to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie.

Kosmetyki są jak artykuły spożywcze. Po pewnym czasie po prostu się psują. Żadna z nas nie tknęłaby starego awokado, bo przecież jest stare, niezdrowe i można się zatruć. Jednak stary, nieprzydatny od miesięcy tusz do rzęs nie jest problemem.

Ciężko jest wyrzucić kosmetyk, który miał wysoką cenę. Drogie kosmetyki kojarzą się nam z czymś dobrym, luksusowym, wartym zakupu. Zazwyczaj to prawda, składy takich produktów są lepsze, nie podrażniają skóry pod warunkiem, że nadal nadają się do użytku. Przeterminowane (nawet drogie!) kosmetyki tracą swoje zdrowotne właściwości. Tak samo jak artykuły spożywcze są szkodliwe, pełne bakterii lub grzybów. Zwłaszcza w kosmetykach płynnych czy wilgotnych (jak kremy, podkłady, tusze do rzęs czy korektory ) panują warunki sprzyjające ich powstawania.

Skutki stosowania przeterminowanych kosmetyków

Najbardziej na ich działanie jest narażona okolica oczu. Tam skóra jest bardzo wrażliwa i łatwo o problemy ze swędzącymi oczami, a nawet z zapaleniem spojówek czy powiek. Dlatego przeterminowanego tuszu do rzęs i kremu pod oczy musisz się pozbyć.

Stare kosmetyki mogą mieć negatywny wpływ na cerę – mogą ją uczulić, wywołać alergię, a nawet zafundować blizny. Przeterminowany krem może zrobić więcej złego, niż dobrego. Nawet jeśli jest z dobrej firmy, nie ma to żadnego znaczenia. Jest szkodliwy!

Nawet jeśli na produkcie nie ma daty ważności, nie możesz używać go latami. Kosmetyk może nie mieć ograniczeń czasowych do wykorzystania, ale chodzi tu o jego przetrzymywanie PRZED rozpakowaniem. Na opakowaniu lub etykiecie poszukaj ikony ze słoiczkiem, to właśnie on informuje nas, jak długo można stosować dany kosmetyk. Termin przydatności podany jest w miesiącach, dla przykładu jeśli na tuszu znajduje się napis 6M – oznacza to 6 miesięcy, jeśli 36M – 3 lata (jednak tak długi okres dotyczy zwykle perfum).

Twoja skóra odwdzięczy się jeśli będziesz stosowała tylko ważne kosmetyki. Lepiej mieć ich mniej i sukcesywnie po wyczerpaniu uzupełniać zapasy. Posiadanie wszystkich kosmetyków jest nierealne i mało ekonomiczne. Nie jesteś w stanie nałożyć kilku tuszy czy szminek na raz:)

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest