„Trądzik podmaseczkowy” – czym jest i jak z nim walczyć?

Pandemia, która od niedawna stałą się naszą codziennością, wymaga od nas stałej odpowiedzialności za siebie oraz innych. Na chwilę obecną, metodą ochrony przez wirusem jest zakładanie maseczki na nos oraz usta. Gdy tylko maseczki stały się częścią naszej garderoby, wszelkie firmy zaczęły produkować własne wzory oraz rodzaje. Producenci nadal rywalizują o najlepszy pomysł oraz jakość wykonania. Niestety, mimo ochrony jaką zapewniają nam maseczki potrafią wywołać uczulenia, podrażnienia a nawet trądzik. A dokładniej… trądzik podmaseczkowy.

Jak powstaje?

Każdy rodzaj maseczki posiada taką samą cechę – raz ubrane stają się siedliskiem bakterii, a ich ochrona rozpoczyna się w momencie, kiedy prawidłowo zostanie założona na twarz. Wszystkie informację, które wypływają mówią o tym, że maseczki powinno się używać tylko raz z powodu nagromadzenia na niej bakterii po jednym dniu użytkowania. Na masce gromadzi się wilgoć, a co za tym idzie grzyby, roztocza oraz bakterię. Wydychane ciepłe powietrze z jamy ustnej trafia na maseczkę, dzięki czemu roztocza mają doskonałe warunki, by się tam rozwijać.

Jak chronić swoją twarz przed trądzikiem podmaseczkowym?

W obecnej sytuacji nie możemy zrezygnować z noszenia maseczek. Mimo to powinniśmy stosować działania, które mogą zapobiec rozwijaniu się trądzika.

  • Krem ochronny – należy dobrać odpowiedni produkt, który zatrzymuje wilgoć w skórze. Powinien posiadać właściwości łagodzące oraz przeciwzapalne, np. alatonina, ekstrakt z nagietku oraz rumianku, pantenol. Należy ograniczyć lub wyeliminować kosmetyki, które mogą działać drażniąco na cerę.
  • Materiał maseczki – najpopularniejsze maseczki chirurgiczne oraz filtrujące N95 nie są przyjazne dla skóry. Podczas dłuższego noszenia, mogą pojawić się wypryski oraz trądzik. Aby temu zapobiec, należy stosować maseczki, które zastały wykonane z naturalnych tkanin, np. bawełny oraz jedwabiu.
  • Makijaż – nakładanie pełnego makijażu pod maseczkę tylko wzmoży ilość roztoczy oraz bakterii. Pory zostaną zatkane, w takim wypadku skóra nie będzie mogła oddychać. Mogą pojawić się również podrażnienia. Aby uniknąć takiej sytuacji warto zrezygnować z makijażu lub skorzystać z lekkich kosmetyków, które posiadają przepuszczalną konsystencję. Produkty zawierające silikon oraz oleje należy wyeliminować.
  • Oczyszczanie – w tym czasie codzienne oczyszczanie twarzy powinno zostać rytuałem każdego z nas. Przez cały dzień skóra pod maseczką była przykryta wilgocią, potem, łojem oraz drobnoustrojami. Należy zadbać o stan swojej cery i codziennie ją oczyszczać przy użyciu lekkiego kosmetyku do oczyszczania. Przy zakupie takiego produktu należy spojrzeć na skład, ten zawierający alkohol oraz silne detergenty może znacząco pogorszyć stan cery.
  • Wymiana maseczki – należy zwrócić szczególną uwagę na wymianę jednorazowych maseczek, zaraz po ich zużyciu, a także dezynfekowanie oraz pranie maseczek wielokrotnego użytku. Jest to istotnie nie tylko ze względów epidemiologicznych, a także pozwoli na lepszą ochronę naszej cery.

Noszenie maseczki bywa niekomfortowe dla nas, a także dla naszej twarzy. Jednak warto pamiętać, że to ona nas chroni w codziennych sytuacjach. Ważne jest, żeby zakładać ją w sposób prawidłowy, zasłaniając nos oraz usta. Przy stosowaniu odpowiednich produktów oraz włączenie do codziennego życia pewnych zachowań, będziemy mogli cieszyć się cerą bez wyprysków przez długi czas. Dbajmy o siebie, o innych, a także o higienę swojej cery.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest