Nerwobóle, zwane inaczej neuralgią charakteryzują się ostrym, przeszywającym, nagłym bólem w okolicach klatki piersiowej. Zazwyczaj ból promieniuje w stronę pleców. Często podczas takich dolegliwości jest odczuwana obawa, że nerwobóle są związane z poważnymi chorobami na tle sercowym.
Spis treści
Skąd się biorą nerwobóle?
Pochodzenie tej choroby nie jest znane, może występować po wielu urazach, zapaleniach czy jako powikłania po chorobie. Specjaliści do tej pory wskazali choroby, których powikłaniem są nerwobóle. Tymi chorobami są:
- Cukrzyca,
- Zakażenie półpaścem,
- Choroby chrząstek,
- Dyskopatia,
- Zmiany w kręgosłupie,
- Niedoczynność tarczycy,
- Zakażeniem wirusem HIV,
- Stwardnienie rozsiane,
- Zapalenie stawów, ból biodra,
- Toczeń rumieniowaty,
- Borelioza
Nerwobóle objawią się podczas dużego stresu oraz przy występowaniu depresji. Pojawiają się również po zabiegach lub urazach. Zazwyczaj występuje po chorobie zapalnej oraz nowotworowej. Wywołuje je zimno, ucisk nerwu, alkohol, leki oraz niedobór witaminy z grupy B. Nerwobóle pojawiają się również w ciąży. W tym czasie ciało kobiety się zmienia, a więc klatka piersiowa ulega poszerzeniu. Powoduje to ucisk na nerwy międzyżebrowe.
Nerwobóle – objawy
Tą dolegliwość wyróżnia ostry, piekący ból. Podczas jego występowania, gdy pacjenci biorą głęboki wdech – natychmiast ból staje się jeszcze mocniejszy. Ten czynnik odróżnia nerwobóle od innych dolegliwości sercowych. Podczas ataku bólu, pacjenci mają trudności z oddychaniem, śmianiem się, kaszleniem, kichaniem oraz zmianą pozycji ciała. Nerwobóle bardzo często promieniują do pleców, dlatego też często nazywa się je nerwobólami pleców. Występowanie nerwobólów często łączy się z punktami spustowymi. Są nimi obszary, które poprzez inne czynniki, np. temperaturę prowokuję wystąpienie bólu.
Rodzajami nerwobólów są:
- Neuralgia trójdzielna – jest najczęściej występującym nerwobólem. Powstaje w wyniku uszkodzenia nerwów czaszki. Wpływa to na czucie w różnych częściach twarzy. Często jest powikłaniem po stanie zapalnym zatok oraz zębów. Taki ból trwa zazwyczaj do 15 minut. Podczas ataku, pacjentowi towarzyszy ostry ból promieniujący wokół nerwu.
- Neuralgia nerwu językowo-gardłowego – ból oscyluje w obrębie migdałków, podniebienie, języka. Często promieniuje aż do ucha.
- Neuralgia międzyżebrowa – objawia się bólem w klatce piersiowej oraz w okolicach żeber. Bardzo często występuję podczas ciąży.
- Neuralgia półpaścowa – jest to ból skóry, w którym występował półpasiec. Nerwobóle mogą występować nawet po kilku latach od wyleczenia półpaśca.
- Neuralgia splotu ramiennego – ból w okolicach barku, który promieniuje aż do ramienia. Objawia się również w postaci bólu karku. Objawy nasilają się podczas ruchów rąk oraz głowy oraz przy kaszlu i kichaniu.
Leczenie domowymi sposobami
Kiedy przebieg dolegliwości posiada niskie natężenie, można leczyć się dostępnymi w aptece, środkami przeciwbólowymi. W takim wypadku rekomenduje się również używania plastrów rozgrzewających oraz masażu oraz ciepłych okładów. Do leczenia neuralgii wykorzystuję się akupunkturę, akupresurę oraz ziołolecznictwo. Najczęściej do ziołowych wywarów wykorzystuje się korę wierzby, rumianek oraz czarny bez.
Naturalnym lekiem na nerwobóle jest również Arnika. Stosowanie tej rośliny przy takich dolegliwościach zdecydowanie złagodzi ból. Oprócz tego Arnika posiada właściwości przeciwzapalne. Najlepiej stosować ją miejscowo na bolący nerw. Należy przygotować nalewkę z arniki, a następnie rozcieńczyć ją z wodą i okładać dotknięte miejsce.