Nowy rok już się rozpoczął, a co za tym idzie wiele osób postanowiło z tej okazji coś ze sobą zrobić. Bardzo często nasze zobowiązania dotyczą takich rzeczy jak zarobki, podróże lub najbardziej popularne postanowienie, jakim jest poprawa formy. Nie zawsze jednak, a nawet bardzo często nie udaję nam się ich doprowadzić do skutku. Dlaczego? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć poniżej.
Spis treści
Z motyką na słońce – zbyt duże wymagania od samego początku
Pierwszym i często największym problemem jest podejście 100% albo nic. Cel jaki wybierzemy, nie może obrócić nam życia do góry nogami lub go totalnie zmienić. Zmiany powinny być wprowadzane stopniowo.
Chcesz zrzucić 30 kilogramów w miesiąc? Jasne, da się to zrobić ale ciężko jest funkcjonować bez jednej nogi. Chodzi o to, aby nasz cel był przede wszystkim realny do osiągnięcia i wprowadzany etapami. Chcesz zacząć zdrowo się odżywiać, bo ten element u Ciebie mocno kuleje? Dobrze, wprowadź sobie jeden zdrowy posiłek dziennie i jedz tak regularnie. Następnie wprowadź kolejny, i kolejny aż zmienisz całkowicie swoje nawyki.
To samo tyczy się treningu. Postanawiasz ćwiczyć? Super, lecz niech to nie będzie trening 5 razy w tygodniu po 2 godziny. Przez tego typu reżim istnieje prawdopodobieństwo, że bardziej się zniechęcimy, niż zachęcimy do jego wykonywania.
Planowanie – wyrób w sobie regularność
Przede wszystkim, zapiszmy gdzieś sobie nasze postanowienia i drobnymi krokami do nich dążmy. Należy zaplanować ilość treningów w tygodniu i trzymać się swoich założeń. Każdy dzień jest dobry do rozpoczęcia postanowień, i nie musi to być koniecznie nowy rok. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto nie powiedział „od poniedziałku zacznę”. Jak to się potem kończy – wszyscy doskonale wiemy. Często jest to spowodowane określeniem tylko celu głównego, zapominając, że to małe kroczki prowadzą do czegoś dużego.
Wyznaczyłem swój cel – co dalej?
Właśnie, co dalej? Ważne jest aby każdy z nas potrafił sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chce dany cel osiągnąć. Chcesz mieć dużo pieniędzy – dlaczego? Chcesz zacząć ćwiczyć – dlaczego? Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ ono właśnie nadaje sens naszemu działaniu. Jeśli już określiliśmy nasz cel główny, należy wyznaczyć sobie cele poboczne, czyli takie, które nas do niego doprowadzą.
Nikt przecież nie urodził się sportowcem, prawnikiem, lekarzem itp. Nie wystarczy przecież powiedzieć, że zostanę pływakiem, wejść dwa razy do wody i oczekiwać natychmiastowych rezultatów.
Trzeba włożyć w to trochę pracy i szukać dodatkowych czynności, które nas do tego celu zbliżą. Może to być np. odpowiednio zaplanowany trening, dopasowana dieta czy systematyczne zdobywanie wiedzy.
Wpływ otoczenia na nasze postanowienia
Tutaj pojawia się pewien problem. O ile w poprzednich sytuacjach walczyliśmy głównie sami ze sobą, to teraz musimy się zmierzyć z naszymi partnerami, znajomymi lub rodziną. Problemu oczywiście nie ma, gdy wspierają nas oni w drodze do osiągnięcia celu. Gorzej jednak, jeśli jest zupełnie odwrotnie.
Możemy wtedy usłyszeć hasła typu „nie dasz rady”, „po co Ci to”, „kolejny raz próbujesz, znów przestaniesz po tygodniu”. Ważne jest aby bliskie nam osoby zrozumiały, że to co robimy jest naprawdę dla nas ważne i pomogłoby nam otrzymane przez nich wsparcie.
Mała odpowiedzialność, a właściwie jej brak
Dużo osób rezygnuje także z swoich postanowień ze względu na brak konsekwencji z powodu nie wykonania danego zadania. Dobrym pomysłem jest nałożenie na siebie pewnego rodzaju kar z miganie się od wykonania któregoś elementu planu. Może to być np. pewnego rodzaju kara finansowa. Problem ten również może rozwiązać znalezienie partnera treningowego w przypadku postanowień związanych z aktywnością fizyczną. Mamy tu bowiem zobowiązanie nie tylko przed sobą, ale również drugą osobą.
Mam nadzieję, że dalej trwacie w swoich postanowieniach, a jeśli nie, to nic nie stoi na przeszkodzie abyście zaczęli planować nowe z tą małą ściągawką. Powodzenia!! Odżywki sportowe wpływające na poprawę formy znajdziesz w sklepie: https://strefamocy.pl