Szczotkowanie na sucho – jak poprawnie wykonać? Spodziewane efekty

Szczotkowanie ciała na sucho to zabieg, który jest w stanie zdziałać cuda! Na pozór może nie brzmi zachęcająco, bo co może być miłego i przyjemnego w szczotkowaniu ciała szorstką szczotką? Wgłębiając się w temat szczotkowania ciała okazuje się, że zabieg ma wiele zalet. Pobudza krążenie, pomaga zwalczyć największą bolączkę kobiet – pomarańczową skórkę (czytaj: celulit) i tym samym ujędrnia skórę. Poza tym taki typ masażu, pozwala się zrelaksować, naładować nasze baterie pozytywną energią. Na czym dokładnie polega szczotkowanie, jak wykonać prawidłowo zabieg i jakie są efekty końcowe?

Jak przygotować skórę do masażu szczotką?

Metoda szczotkowania nie zajmuje dużo czasu, dodatkowo za szczotkę zapłacimy stosunkowo niewiele (zazwyczaj jest to kwota w granicach 30 – 50 zł). Kupując szczotkę, najlepiej wybrać taką, która ma naturalne włosie. Tego rodzaju gadżety do masażu można nabyć w drogeriach czy sklepach z ekologicznymi produktami.

Zanim rozpoczniemy masaż skóra musi być czysta. Nie smarujemy ciała żadnym balsamem, ani oliwką. Zabieg, jak najbardziej możemy wykonać w wannie lub pod prysznicem, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia oraz złuszczony naskórek zostanie spłukany razem z wodą. Szczotka zbudowana jest w taki sposób, aby można było ją stosować na sucho. Po odbytym zabiegu skóra jest gotowa na to, żeby zaaplikowany balsam czy olejek dobrze się wchłonął. Szczotkowanie, jest idealnym rozwiązaniem na dobry początek dnia, po to by dodać sobie pozytywnej energii.

Jak wykonać szczotkowanie ciała w sposób poprawny?

Technika szczotkowania jest niezwykle istotna i należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

 • Ruchy wykonywane szczotką powinny być długie, posuwiste i kierowane w stronę serca.
 • Zabieg, szczególni, gdy wykonywany jest po raz pierwszy musi być mniej intensywny po to, żeby nasza skóra przyzwyczaiła się do uczucia szczotkowania.
 • Szczotkowanie najlepiej rozpocząć od rąk – najpierw palce, następnie wnętrze dłoni oraz nadgarstków, później całe dłonie zmierzając w kierunku barków.
 • Nogi – posuwistym ruchem szczotkujemy podeszwę stóp, a później ich wierzch.
 • W momencie, gdy stopy są już wymasowane za pomocą szczotki, to samo robimy z łydkami i udami.
 • Ostrożnie należy potraktować klatkę piersiową i brzuch w przypadku szczotkowania. Te dwie części ciała wymagają ruchów zdecydowanie bardziej delikatnych niż nogi czy uda.
 • Stawy oraz okolice węzłów chłonnych szczotkujemy ruchami okrężnymi.
 • Rany oraz inne miejsca na ciele, które są uszkodzone powinniśmy omijać i pod żadnym pozorem nie wolno ich szczotkować. Podobnie z tymi okolicami, gdzie znajdują się żylaki czy są stany zapalne.
 • Masaż powinien trwać nie więcej niż 5, 10 minut.

Efekty szczotkowania

Istnieje wiele zalet płynących z zabiegu szczotkowania. Masaż wpływa bardzo pozytywnie zarówno na ciało jak i na nasze ogólne samopoczucie. Pozwala się zrelaksować, odprężyć i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Poza dawką pozytywnej energii nasze ciało bardzo zyskuje. Oto zalety szczotkowania:

 • Masaż odblokowuje przepływ energii w naszym organizmie. To z kolei wpływa pozytywnie na pracę organów wewnętrznych oraz minimalizuje objawy zmęczenia.
 • Zabieg pozwala na usunięcie zanieczyszczeń w postaci martwego naskórka, co więcej odbudowują się komórki skórne podczas szczotkowania.
 • Oczyszczona po masażu skóra znacznie lepiej wchłania olejek, krem czy balsam, jest dotleniona.
 • Skóra po zabiegu szczotkowania jest bardziej lśniąca, młodo wyglądająca, napięta i gładka.
 • Masaż szczotką powoduje, że nasza sylwetka wygląda smuklej i przyczynia się do zanikania pomarańczowej skórki.

Szczotkowania ciała na sucho to połączenie czegoś przyjemnego i pożytecznego. Nie dość, że masaż zachęca do wygospodarowania chwili dla siebie, to jeszcze zyskuje na tym nasze ciało. Bez dwóch zdań to balsam dla duszy i ciała. Czas na to, żeby się odprężyć i zostawić za sobą problemy dnia codziennego. Skóra jest bardziej odżywiona, zregenerowana i lepiej wygląda. Jaki płynie z tego morał? Trzeba, czym prędzej pójść do sklepu i na swojej liście zakupów uwzględnić szczotkę przeznaczoną do masażu ciała na sucho.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest