Główną cechą charakteryzującą tą dolegliwość jest tymczasowa utrata normalnej funkcji mózgu. Przyczyną wystąpienia uszkodzenia mózgu jest uderzenie się w głowę. Zawsze wynika ono z urazu lub ingerencji siły mechanicznej. Zazwyczaj nie towarzyszą temu żadne urazy zewnętrze. Często nie ma również utraty przytomności, choć wiele osób kojarzy wystąpienie takiego symptomu z danym uszkodzeniem mózgu. Mówi się, że podczas tej dolegliwości natychmiastowo następuje zmiana stanu psychicznego, a ponadto stanu świadomości. Wystąpienie wstrząsu mózgu najczęściej wiąże się z brakiem świadomości zdarzeń poprzedzających, a także tych, które wydarzyły się tuż po wypadku. Po odbytym wstrząsie osobą po jego przeżyciu nierzadko jest zdezorientowana, wpływa to na pamięć, refleks, mowę, czy koordynację ruchową.
Najłatwiejszym sposobem na potwierdzeniu podejrzeń co do przeżycia wstrząsu mózgu u danej osoby będzie zapytanie jej o datę bądź też nazwisko. Nawet te teoretycznie mniej poważne wstrząsy mózgu nie powinny być w żaden sposób lekceważone. Pojedyncze wstrząśnienie nie jest najgorsze. Najniebezpieczniejsze może się okazać drugie wstrząśnięcie następujące chwilkę, po tym pierwszym. Co ciekawe w przypadku pojedynczego wstrząśnienia mózgu testy diagnostyczne nie wykazują zmian wskazujących na jego wystąpienie. Oprócz wystąpienia typowych objawów takich, jak wykonania oczekiwanych ruchów czy też większe rozproszenie i brak spójnego myślenia w danym momencie wystąpią również takie symptomy, jak zaburzenie widzenia, czy też dzwonienie w uszach. Innymi z objawów sugerujących nam konieczność wizyty u lekarza są to m.in. zwiększona wrażliwość na światło, czasowa utrata zmysłu smaku lub zapachu, lub nudności i wymioty.
Spis treści
Wstrząs mózgu u dziecka
Dzieci są znacznie bardziej narażone na negatywne następstwa spowodowane wstrząśnieniem mózgu. W tym wypadku najlepszy może okazać się dłuższy okres rekonwalescencji. Przed ryzykiem, jakim jest m.in. wystąpienie zespołu pourazowego, może uchronić odpowiednia odzież ochrona, jak np.:. kask podczas uprawiania sportu. Konsultacja z lekarzem może pomóc określić, jak długo dziecko będzie musiało zrezygnować z uprawiania danej aktywności fizycznej.
Wstrząs mózgu-leczenie
Leczenie w wypadku wystąpienia wstrząsu opierają się głównie na odpoczynku i jeżeli wykonywaliśmy aktywność, przez którą byliśmy narażenie w większym stopniu na urazy głowy zrezygnować z niej. Nie zapominajmy, że większa ilość następujących po sobie wstrząśnień mózgu może się przyczyniać do wystąpienia dużo cięższych symptomów, a nawet śmierci. Czasami, jeżeli bóle głowy są dokuczliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie przepisywany jest acetaminofen. Czasami wystąpienie zespołu urazowego, którego objawami są utrzymujące się przez długie miesiące problemy z koncentracją, czy zaburzenia osobowości wymaga od nawet zawodowych sportowców nawet całkowitej rezygnacji ze sportu. Najgroźniejsze może okazać się wystąpienie zespołu drugiego uderzenia. Ryzyko jest zwiększone m.in. boksie, czy hokej. Groźne ryzyku, jakim jest m.in. utrata życia, są spowodowane wzrostem ciśnienia w czaszce, a zarazem przekrwienie naczyń. Warto korzystać z odpowiedniej odzieży ochronnej podczas sportów ze zwiększonym ryzykiem, ponieważ występuje ok. 1,5 zgonów rocznie spowodowanych wystąpieniem drugiego wstrząsu, po pierwszym o na tyle słabych objawach, że nie został rozpoznany. Z powodu tych płynących z urazu zagrożeń warto nie bagatelizować objawów występujących, bo urazie głowy.