Strefa T na twarzy, czyli jak ją pielęgnować, aby zmniejszyć ilość wydzielanego serum

Właściwa pielęgnacja skóry twarzy to podstawa. Wydaje nam się, że dbamy o cerę we właściwy sposób, ale mimo to wciąż borykamy się z problem błyszczącej brody, nosa czy czoła. Problem wynika z nadmiaru wydzielanego sebum. Bardzo możliwe, że stosujemy niewłaściwe kosmetyki dla naszego rodzaju skóry, dlatego pielęgnacji brakuje przysłowiowych rąk i nóg. Dowiedz się, czym jest strefa T
i w jaki sposób o nią dbać, aby skóra twarzy zawsze wyglądała dobrze.

Strefa T – czym jest?

Strefa T to pojęcie, które odnosi się w głównej mierze do cery mieszanej. W przypadku cery tłustej ciężko wskazać strefę T, ponieważ każdy odcinek buzi jest przetłuszczony. Wspomniany obszar obejmuje części twarzy takie jak: nos, broda, czoło. Niestety, są one kłopotliwe pod względem pielęgnacji, ponieważ nieustannie się błyszczą, a to z kolei jest spowodowane nadmierną pracą gruczołów łojowych, czego skutkiem jest powstawanie krostek czy zaskórników.

Ograniczenie nadmiaru sebum w strefie T

Obszary ze strefy T wymagają takiej samej pielęgnacji jak cera tłusta, więc należy stosować odpowiedni typ kosmetyków. Produkty powinny spełniać poniżej wskazane właściwości:

  • Łagodzić wszelkie podrażnienia i stany zapalne
  • Ograniczać nadmiar sebum
  • Działać bakteriostatycznie, czyli hamować rozwój drobnoustrojów
  • Redukować proces utleniania lipidów sebum, tzn. zwalczać uwalnianie substancji, które są drażniące
  • Pełnić funkcję matującą
  • Sprawiać, że gruczoły łojowe są udrożnione

Najlepiej wybierać takie produkty, które spełniają powyższe wytyczne. Dobrze dobrane kosmetyki nie dość, że oczyszczą naszą skórę to dodatkowo ją nawilżą. Warto nabyć odpowiedni krem przeciw niedoskonałością na noc, dzięki któremu ujście komórek łojowych będzie udrożnione. Budząc się rano zyskujemy efekt świeżości na twarzy, która jest bardziej zmatowiona. Dedykowany nasze cerze kosmetyk sprawi, że ilość wydzielanego sebum w ciągu dnia będzie znacznie mniejsza, a niedoskonałości staną się prawie niewidoczne.

Jakie produkty do pielęgnacji wybrać?

Właściwy krem do pielęgnacji cery to zaledwie połowa sukcesu. Drugą połowę, a tak naprawdę fundament stanowi odpowiednia higiena skóry twarzy. Cera tłusta lub mieszana wymaga prawidłowej pielęgnacji, która odgrywa kluczową rolę w procesie przywracania równowagi. Preparaty myjące pełnią dwie zasadnicze funkcje: oczyszczają skórę twarzy oraz przywracają odpowiedni poziom pH. Idealne parametry odczynnika mieszczą się między 4, 5, a 6, zatem właściwe utrzymanie gwarantuje ochronę przez bakteriami. Poziom prawidłowego pH skóry jest niezwykle ważny, ponieważ hamuje powstawanie krostek czy zaskórników. W celu utrzymania wskaźnika w normie, trzeba zwracać uwagę na rodzaj stosowanych kosmetyków. Przykładowo, w momencie zaaplikowania na skórę tłustą preparatu o odczynie zasadowym równowaga pH jest całkowicie zaburzona, a co za tym idzie twarz jest bardziej podatna na działanie drobnoustrojów. Zanim zdecydujesz się na zakup wybranego produktu koniecznie przeczytaj jego etykietę i zerknij na skład.

Warto wybierać produkty, które zawierają substancje antybakteryjne oraz pantenol, który łagodzi wszelkie podrażnienia. Dobrze dobrany tonik do twarzy pozwoli zachować prawidłowy poziom pH. Należy wybrać taki, który nie zawiera alkoholu. Środek, co prawda odtłuszcza cerę, ale usuwa również barierę ochronną skóry. Skutkiem naruszenia wspomnianej warstwy ochronnej jest wydzielanie jeszcze większej ilości sebum w celu jej odbudowy. Stosowanie odpowiednio dopasowanego peelingu do twarzy również zapewni zahamowanie produkcji sebum. Scrub złuszczy martwe komórki naskórka i sprawi, że nos, czoło i brodą nie będą błyszczeć.

Nasza cera może wyglądać dobrze i być we właściwej kondycji – wystarczy o nią odpowiednio dbać. Warto zwracać uwagę na skład i dokładnie czytać etykiety wybieranych przez nas kremów czy innych kosmetyków do skóry twarzy. Dzięki stosowaniu odpowiednich produktów nasza cera będzie prezentować się naprawdę dobrze, unikniemy efektu nadmiernego świecenia się strefy T, a także powstawanie krostek czy zaskórników. Kup odpowiedni krem, peeling czy żel do mycia twarzy, zapomnij o częściach buzi, które się błyszczą i ciesz się piękną i zdrową skórą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest