PFC – wszystko na temat toksycznych substancji w opakowaniach do żywności

Czasami nachodzi nas ochota na zjedzenie czegoś niezdrowego np. burgera, popcornu, pizzy czy frytek. To absolutnie normalne i każdy z nas ma prawo do popełniania małego grzeszku w postaci zjedzenia fast foodu. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy, że produkty serwowane są w opakowaniach, które zawierają szkodliwe substancje dla naszego zdrowia i środowiska. Czym tak naprawdę są PFC
i jak ograniczyć styczność ze związkami chemicznymi do minimum?

Czym są PFC?

PFC to skrót od nazwy perfluorowane związki organiczne. Ta grupa związków chemicznych jest odporna na działanie oraz rozkład pod wpływem wody czy tłuszczu. PFC są wykorzystywane w wielu branżach. Wspomniane związki chemiczne można znaleźć m.in. w:

  • opakowaniach na żywność, które są odporne na tłuszcz tj. pudełka na pizzę, frytki, burgery czy popcorn
  • produktach do higieny osobistej
  • niciach dentystycznych
  • impregnatach do odzieży i obuwia
  • produktach przeznaczonych do usuwania plam z mebli czy dywanów
  • patelniach teflonowych
  • hydrożelach stosowanych na otwarte rany
  • kosmetykach

Część ze związków PFC została uznana za szkodliwe i wycofana z obiegu, jednak ich miejsce zajęły substancje o podobnych właściwościach. Agencja Żywności i Leków (FDA) poddała szczegółowej analizie związki fluorowane i stwierdziła, że nie są one niebezpieczne w żaden sposób.

Zagrożenia wynikające z PFC

PFC to rodzaj związków trwałych, które nie ulegają rozpadowi. Są niebezpieczne w kontekście środowiska, ponieważ ich silne oddziaływanie wciąż wzrasta. Bez trudu PFC wchłaniane są przez glebę, wodę czy powietrze. Coraz więcej naukowców, którzy prowadzą badania na ten temat dowodzi, że substancje są szkodliwe i stanowią zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i człowieka. Związki perfluorowane, które przedostają się do krwi człowieka są toksyczne. Co gorsze, łatwo gromadzą się w tkankach i są usuwane z naszego organizmu nawet przez kilka lat.

PFC wchłaniane są przez układ pokarmowy, oddechowy i przez skórę. Substancje, w głównej mierze kumulują się w wątrobie i są wydalane przez układ moczowy. Konsekwencje wynikające z przeniknięcia PFC do naszego organizmu to m.in.:

  • problemy z wątrobą – powiększenie lub zaburzenie pracy jej komórek
  • niewłaściwa przemiana białek i tłuszczów
  • zmiany w gospodarce hormonalnej
  • otyłość
  • zmniejszenie odporności
  • obniżony poziom płodności
  • w przypadku urodzenia dziecka, niska waga jego ciała

Jak unikać PFC w spożywanych produktach?

Perfluorowane związki organiczne są na tyle powszechne w różnych gałęziach przemysłu, jak i otoczeniu, że ich całkowita eliminacja jest niemożliwa. Jedyne, co możemy zrobić to ich częściowe usunięcie. W jaki sposób ograniczać styczność z substancjami?

  1. Kanapki do pracy czy szkoły rób samodzielnie. Nie kupuj w sklepie gotowych bułek opakowanych w folię. Im świeższe produkty, tym mniejsze prawdopodobieństwo przeniknięcia PFC do naszej kanapki.
  2. Ograniczaj spożywanie fast foodów. Produkty, podawane są w papierowych torebkach z „woskową” powłoką.
  3. Poproś sprzedawcę o podanie frytek w papierowym kubku, który nie zawiera PFC.
  4. Wypakuj zakupione jedzie z oryginalnego opakowania najszybciej, jak to możliwe.
  5. Stosuj filtry do wody z kranu.
  6. Produkty żywnościowe przechowuj w opakowaniach szklanych, plastikowych bądź ze stali nierdzewnej.
  7. Ograniczaj korzystanie z naczyń kuchennych pokrytych teflonem.
  8. Staraj się kupować świeże produkty. Żywność pakowana znacznie częściej zawiera PFC.
  9. Nie kupuj popcornu, który trzeba przygotować w mikrofalówce. Najlepiej kupić same ziarna i przygotować produkt na patelni.
  10. Najlepiej unikać jedzenia, które jest podgrzewane w oryginalnych opakowaniach.

Jak widać PFC to związki, które siłą rzeczy będą przewijać się w spożywanych przez nas produktach. Całkowicie wyeliminować ich nie możemy, natomiast ograniczyć styczność z nimi jak najbardziej. Naprawdę warto zwracać uwagę na PFC, ponieważ te toksyczne substancje mają wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Funkcjonujemy w takim otoczeniu, w którym wiele czynników jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy rzeczywiście jest sens dokładać do tego kolejną cegiełkę i szkodzić sobie jeszcze dodatkowo?

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest