Obrzęk wokół powiek zazwyczaj pojawia się u nas zaraz po wstaniu z łóżka, po czym znika. Przyczyny takiego stanu rzeczy nie wymagają częstej interwencji lekarza, lecz niektóre z powodów mogą okazać się bardzo poważne. Co więcej jeżeli obrzękowi powieki towarzyszy ból i swędzenie może nad to znacznie pogorszyć funkcjonowanie. Istnieją dwa zasadnicze czynniki warunkujące powstanie obrzęku. Należą do nich po 1. wystąpienie stanu zapalnego. Po 2. wystąpienie dolegliwości może być spowodowane wystąpieniem nadmiaru płynu w tkankach dookoła oka.
Spis treści
Najpowszechniejsze przyczyny wystąpienia opuchniętych powiek.
Bardzo powszechną przyczyną jest wystąpienie alergii. Opuchnięte powieki pojawiają się przez nadmierną reakcję komórek układu odpornościowego. Przez to komórki w oczach uwalniają różne substancje m.in. histaminę, które mają chronić oczy. Pojawienie się tych substancji skutkuje opuchnięcie naczyń krwionośnych wewnątrz oczu. Wiąże się to z nieprzyjemnymi objawami takimi, jak m.in. zaczerwienienie. W takiej sytuacji najczęściej wystarczające, a zarazem najbardziej skuteczne będzie zażycie leków przeciwhistaminowych. Kolejną przyczyną może być wystąpienie tzw. gradówki. Opuchnięte oko jest uwarunkowane powstaniem na powiece guzka zwanego: ziarniakiem tłuszczowym. Głównym powodem wstąpienia gradu jest zaburzenie w wydzielaniu gruczołów łojowych przez czasowe zablokowanie ich ujścia. Niekiedy pojawienie się opuchniętych powiek może być objawem towarzyszącym bardzo nieprzyjemnej dolegliwości, jaką jest zapalenie spojówek spowodowaną najczęściej przez alergie, bakterie lub wirusy. Do jednej z poważniejszych przyczyn wystąpienia tej dolegliwości należy zapalenie tkanki łącznej. Okuliści najczęściej wyróżniają zapalenie tkanek miękkich oczodołu.
Wystąpienie tej choroby da się zwalczyć antybiotykami, lecz warto zaznaczyć, że jest to bardzo poważne schorzenie. Nieodpowiednio leczone może doprowadzić do poważnych zaburzeń wzroku, a nawet ślepoty. Za wystąpienie zapalenia odpowiadają bakterie, które przedostały się w okolicę oczu. Łagodniejszym niewymagającej stałej kontroli okulisty może być zapalenie tkanki łącznej powieki, jednak i ono mogą się przerodzić w poważne i wymagające hospitalizacji zapalenie tkanki łącznej oczodołu. Innymi znanymi przyczynami pojawienia się opuchniętych powiek mogą być Choroba Gravesa-Basedowa związana z nadczynnością tarczycy. Jej jednym z objawów jest wytrzeszcz oczu spowodowany przez gromadzeniem w okolicy oczu nadmiaru śluzu przez stan zapalny.Obrzęk powiek może towarzyszyć również pojawieniu się opryszczki oka o objawach zbliżonych do zapalenia spojówek. W tej chorobie zapalenie występuje, natomiast w rogówce- przezroczystej powierzchni pokrywającej przednią część oka.
Spuchnięta powieka – domowe sposoby
Szczególnie pomocnym sposobem na radzeniem sobie z opuchniętymi powiekami, zwłaszcza jeżeli są one wywołane przez alergeny, będzie najzwyklejsze przemycie twarzy z szczególnym uwzględnieniem okolic oczu. W przypadku stosowania maskary, gdy wystąpi swędzenie warto dokładnie ją zmyć. Można też przygotować kompres poprzez namoczenie ściereczki w zimnej wodzie. To z pewnością pozwoli zredukować swędzenie. Innymi domowym i bezpiecznym sposobem na złagodzenie obrzęku może być położenie na oczu plasterków ogórka. Warto pamiętać również o ograniczeniu spożycia soli, której
duża ilość może przyczyniać się do zatrzymania płynów w organizmie. Osoby podatne na alergie powinny zaopatrzyć się w histaminowe krople do oczu, które powinny sprawić, że nieprzyjemne objawy w krótkim czasie znikną.