Odpowiednio dobrana muzyka podczas ćwiczeń powoduje, że mamy więcej energii do działania, wyzwala w nas pozytywne emocje, motywuje, „zagłusza” zmęczenie – po prostu nakręca nas do treningu, daje niesamowitego kopa. Ale, aby osiągnąć wszystkie te pozytywne skutki słuchania muzyki w czasie treningu, musimy wyposażyć się w dobre słuchawki. Tylko na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?
Spis treści
Jakie powinny być słuchawki dla biegających?
Słuchawki na pewno muszą być lekkie, wygodne i nie mogą wypadać z uszu podczas wykonywania intensywnych ruchów. Nie powinny się one również poluzowywać w trakcie wstrząsów. Dlatego w większości słuchawek sportowych stosowane są specjalne zabezpieczenia. Ważne, by były one też odporne na pot i wodę, by treningi mogły być intensywne i w każdych warunkach atmosferycznych.
Bezprzewodowe słuchawki do biegania
Słuchając muzyki podczas biegania, można sobie bardzo umilić ten sport, jednak nie wszystkie słuchawki nadadzą się do celu – niektóre zwykle będą wypadać z nam uszu, utrudniając tym samym trening. Dlatego najlepszym wyborem w tej sytuacji będą słuchawki do biegania bezprzewodowe. Wadą takich słuchawek jest jednak to, iż transmitują one dźwięk o znacznie niższej jakości aniżeli tradycyjne słuchawki z kablem. Jednak dla biegaczy nie stanowi to problemu – podczas biegu nie skupiają się oni na jakości słyszanej muzyki, najważniejsza jest wtedy wygoda. Słuchawki te są bardzo wygodne w użyciu, dodatkowo można je bez problemu podłączyć do smartfona. Wiele modeli tego typu słuchawek ma wbudowane przyciski umożliwiające zmianę zarówno piosenek, jak i głośności – nie ma potrzeby wyjmowania telefonu z kieszeni. Bardziej zaawansowane słuchawki bezprzewodowe są wyposażone m. in. w pulsometr (pomiar tętna) i łączność zbliżeniową NFC, dzięki czemu szybko połączymy je ze swoim smartfonem. Jednak wadą takich słuchawek jest to, że mają one wbudowaną własną baterię, zasilającą je zwykle tylko kilka godzin, a potem wymagają ładowania. Istotną kwestią jest również łączność, ponieważ słuchawki w żaden sposób nie mogą krępować ruchów. Tutaj najlepszym wyborem będą słuchawki Bluetooth, które dadzą nam pewność, że przypadkiem nie wyrwiemy sobie ich z uszu gdy zaczepimy kabelki, nic nam się nie zaplącze, itp.
Douszne słuchawki do biegania
Istnieje kilka rodzajów słuchawek dousznych: pałąki zakładane za ucho, pałąk nakładany na głowę lub usztywnione odcinki przewodu, które zawija się wokół uszu i najpopularniejsze – gumowe wypustki (końcówki) umieszczane w małżowinie usznej. Tego typu słuchawki są najczęściej wybieranymi słuchawkami do biegania. Wybierając taki model słuchawek, warto zadbać o to by miały one dodatkowy uchwyt utrzymujący je w uszach. Tutaj jednak należy zachować ostrożność – w niektórych modelach dodatkowe uchwyty zamiast pomagać, powodują częstsze wypadanie słuchawek. Słuchawki douszne nie izolują użytkownika od hałasów zewnętrznych – czyni to bieganie bezpieczniejszym, ponieważ słyszymy nadjeżdżające samochody, itp. Słuchawki dokanałowe znacząco izolują od dźwięków otoczenia i mogą zdać egzamin w hałaśliwych miejscach, takich jak siłownia. Na rynku są też nowoczesne modele słuchawek z aktywną redukcją szumu (ANC). Mogą one przekazywać dźwięki z zewnątrz do uszu, a funkcję tę można włączać lub wyłączać w dowolnym momencie.
Nauszne słuchawki do biegania
Słuchawki nauszne dają najlepszą jakość dźwięku, ale niewiele z nich nadaje się do biegania. Jeśli słuchawki nie trzymają prawidłowo głowy i mają tendencji do przesuwania się podczas ruchu – nie będą dobrym wyborem. Słuchawki tego typu albo zakrywają całą małżowinę albo tylko ją przykrywają, a kształt nauszników może przeszkadzać w treningu. Warto wybrać słuchawki zakładane na kark, które powinny lepiej trzymać się głowy. Duże znaczenie będzie również miał elastyczny pałąk – umożliwi szybkie dopasowanie do głowy i w razie potrzeby zmniejszenie słuchawek i schowanie ich do torby.
Niewątpliwie, słuchawki używane przez osoby uprawiające sport są specyficznym rodzajem słuchawek. Poza odpowiednią jakością słyszanego dźwięku istotną rolę odgrywa sama budowa słuchawek – przystosowana lub nie do użycia ich w czasie treningu. Aby w 100 procentach koncentrować się na dobrym treningu, warto wybrać słuchawki, które będą nam go umilać, a nie zmuszać nas do ciągłego ich poprawiania. Ich wybór jest naprawdę ogromny, w zależności od możliwości finansowych (ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do nawet ponad tysiąca), każdy wybierze coś optymalnego dla siebie.