Sposoby na przetłuszczanie skóry głowy

Przetłuszczająca się skóra głowy to naturalny efekt wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Niekiedy wymusza konieczność codziennego mycia włosów, a fryzura potrafi stracić ładny efekt już w ciągu kilku godzin.

Jakie są tego przyczyny i czy istnieje skuteczna kuracja przeciwko przetłuszczaniu się skóry głowy?

Wiele czynników powoduje, że włosy przetłuszczają się. Można je podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Wewnętrzne przyczyny:

  • Zaburzenia hormonalne – często tarczycy
  • Niewłaściwe odżywianie się i niedobór witamin oraz składników mineralnych
  • Choroby autoimmunologiczne, np. Łojotokowe Zapalenie Skóry w okresie pokwitania

Zewnętrzne przyczyny:

  • Smog i zanieczyszczone powietrze
  • Niedbałość lub nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów

Przed rozpoczęciem kuracji często sugeruje się wizytę u trychologa, który zbada specjalistyczną mikrokamerą powierzchnię skóry i włosów, po czym przedstawi najlepsze rozwiązanie. Jeśli przetłuszczanie włosów i problemy z cerą idą w parze, można się również skonsultować z endokrynologiem, dermatologiem lub ginekologiem. Brak dodatkowych objawów wskazuje na niewłaściwie dobrane kosmetyki. Warto wyeliminować zawierające SLS szampony i produkty z dodatkiem silikonu.

Domowe sposoby na przetłuszczanie się skóry głowy

Najlepszym domowym sposobem na przetłuszczającą się skórę głowy są peelingi z łatwo występujących w kuchni składników. Peeling cukrowy, solny i kawowy wykonuje się identycznie – wystarczy do porcji szamponu dodać 3 łyżeczki wybranego proszku, po czym wymieszaną substancję wmasować w głowę. Inną łatwo dostępną możliwością jest nałożyć sodę oczyszczoną na mokrą skórę głowy i trzymać 2 minuty przed spłukaniem. Takie propozycje nie jest wskazana dla osób z nadwrażliwą skórą. Mogą one natomiast wykonać domowe płukanki. Wybierając do tego ocet jabłkowy wystarczy do szklanki wody dodać jedną lub dwie łyżeczki octu. Inne proporcje występują przy wyborze soku z cytryny z octem – tutaj do 4 szklanki wody miesza się z 2 łyżkami soku z cytryny i 2 łyżkami octu. Włosy należy przepłukać uprzednio dokładnie zmywając szampon.

Na koniec cenną wskazówką jest odpowiednie zadbanie o higienę osobistą i zmianę diety lub przynajmniej o odstawienie słodyczy – to zawsze podstawa dobrego zdrowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest