Zęby są wizytówką człowieka i dopiero po usunięciu złogów uśmiech wygląda na odpowiednio zadbany. Stomatologia estetyczna to nie jedyny sposób na poprawienie stanu uzębienia. Kamienia nazębnego możesz pozbyć się również w domu!
Kamień nazębny powoduje odsłonięcie się szyjek zębowych i w efekcie choroby dziąseł oraz przyzębia. Ma żółty lub lekko brązowy odcień i jest pokrywającą płytkę zmineralizowaną warstwą osadu. Powstawaniu kamienia sprzyja częste picie kawy i herbaty, palenie tytoniu, nieużywanie nici dentystycznej oraz spożywanie nadmiernie zakwaszonej żywności. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej przyczynia się do powstawania płytki bakteryjnej, ale problemom ze złogami może zapobiec spożywanie odpowiedniej ilości surowych owoców i warzyw.
Jak walczyć z kamieniem nazębnym?
W walce z kamieniem nazębnym ważna jest profilaktyka. Szczotkowanie zębów po każdym posiłku przez przynajmniej dwie minuty to absolutna podstawa. Konwencjonalne pasty do zębów zawierają szkodliwe dla pH jamy ustnej substancje, dlatego warto zamienić je na te naturalne i ekologiczne. Ponadto dobrymi rozwiązaniami są nici dentystyczne i płyn do płukania ust oraz zadbanie o odpowiednie składniki w posiłkach. Dodatkowa suplementacja również nie zaszkodzi. Koenzym Q-10 wspomoże leczenie infekcji i zapaleń dziąseł, a stosowana doustnie glinka biała przywróci odpowiednie pH w jamie ustnej.
Doskonałą domową metodą na zniwelowanie kamienia nazębnego jest naturalna płukanka. Wystarczy przygotować napar na bazie tymianku, rumianku i mięty, po czym połączyć go z wodą morską. Niewielka ilość wody utlenionej albo sody oczyszczonej wmasowana w zęby za pomocą szczoteczki naturalnie wybieli uśmiech. Węgiel aktywny oprócz właściwości wybielających potrafi oczyścić zęby i zapobiec chorobom jamy ustnej. Pomimo jego czarnej barwy po wypłukaniu ust od razu zauważymy efekty działania. Istotne, aby był pochodzenia roślinnego – można go nabyć w sklepach zielarskich.
Niestety jeżeli kamień na zębach zalega od dawna, będzie to wymagało profesjonalnego czyszczenia zębów. Obecnie w stomatologii popularne stają się mniej inwazyjne metody, takie jak usuwanie kamienia dźwiękami i ultradźwiękami, więc nie ma się czego obawiać!