„Napij się melisy”, słyszymy często, gdy ktoś z naszego otoczenia widzi, że jesteśmy zestresowani lub nie możemy zasnąć. Tę roślinę kojarzy się powszechnie ze środkiem na sen lub uspokojenie. Tak naprawdę okazuje się, że melisa ma szereg innych, nieznanych wszystkim właściwości prozdrowotnych. Wspomaga trawienie, ma działanie przeciwbólowe, poprawia koncentrację
i pamięć. Poniżej omawiamy właściwości melisy, które mają różnoraki wpływ na nasz organizm.
Spis treści
Melisa na uspokojenie
Rzeczywiście, jednym z najbardziej znanych działań melisy jest działanie relaksujące, które zawdzięczamy zawartym w niej składnikom takim jak cytral i kariofilen. Oprócz lęku i stresu, melisa łagodzi też jednak stany lękowe, depresyjne, a nawet migrenowe silne bóle głowy!
Radzimy jednak uważać na melisę kupioną w postaci proszku w sklepie – ma ona stosunkowo słabe uspokajające działanie, najlepsza jest ta w liściach, z której możemy sporządzić napar.
Środek na trawienie i niestrawność
Melisa jest równieżc doskonałym środkiem na problemy trawienne. Łagodzi bowiem podrażnienia układu pokarmowego i reguluje jego pracę. Przy niestrawnościach zapobiega wymiotom, pobudza apetyt, pomaga zmniejszyć skurcze gładkie jelit. Łagodzi również stany zapalne trzustki i dróg żółciowych.
Inne właściwości melisy
Napar z liści melisy jest nieoceniony w leczeniu objawów bardzo różnych dolegliwości. Oprócz wymienionych wyżej są to: zmniejszenie ciśnienia krwi, delikatne działanie napotne, łagodzenie bólu menstruacyjnego, wzmocnienie pamięci i koncentracji, leczenie anemii czy wzmocnienie mózgu i serca. Jak się okazuje, to niepozorne zioło może wspomóc walkę z wieloma chorobami i ich następstwami. Jest tak łagodną rośliną, że mogą ją spożywać nawet kobiety w okresie ciąży
i karmienia piersią.
Jak przyjmować melisę?
Jedną z najbardziej popularnych na rynku form, w których dostępna jest melisa, to ziołowe herbatki. Te napary, które możemy kupić w saszetkach, nie mają jednak zbyt silnego działania i możemy je spożywać bardziej dla walorów smakowych.
Najsilniejsze działanie ma melisa w liściach, z których przyrządza się napar. Można je kupić w sklepach zielarskich i z żywnością ekologiczną. Alternatywą jest również syrop z melisy, który szczególnie pomaga łagodzić bóle menstruacyjne. W aptekach pojawiają się także tabletki nasenne zawierające melisę. Możemy więc wybrać najwygodniejszą formę i cieszyć się dobroczynnymi właściwościami tej niepozornej rośliny.