Ile razy dziennie należy brać prysznic?

Kiedy ostatni raz braliście prysznic? Jeśli jesteś jak większość ludzi, odpowiesz prawdopodobnie, że mniej niż 24 godziny temu. Choć nie ma oficjalnego protokołu, który sugeruje jak często powinniśmy brać prysznic, to istnieją sprzeczne poglądy na temat tego, ile razy w ciągu tygodnia powinniśmy to robić.

Dlatego rodzi się pytanie: Czy codzienny prysznic jest wskazany?

To zależy. Jeśli pracujesz fizycznie, żyjesz w gorącym i wilgotnym klimacie lub często ćwiczysz – w zasadzie, jeśli cokolwiek powoduje, że się nadmiernie pocisz – wtedy owszem, lekarze zalecają codzienne branie prysznica. Jednak jak się okazuje, zbyt częste i nadmierne kąpiele mogą zaszkodzić.

Zacznijmy od początku. American Academy of Dermatology zaleca rodzicom, aby kąpali swoje maluchy, na podstawie tego, jak bardzo są brudne. Jeśli nie są widocznie ubrudzone, zaleca się kąpiel co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu dla dzieci w wieku od sześciu do jedenastu lat. Ich małe, rozwijające się układy odpornościowe potrzebują trochę brudu, w którym znajdują się wszelkiego rodzaju bakterie, które uodparniają ich rozwijające się organizmy.

Kiedy osiągniemy wiek 12 lat oficjalne poradnictwo dotyczące kąpieli się kończy. Wydaje się, że AAD zakłada, że prawie każdy próbuje zmyć te niezręczne, nastoletnie zapachy, i że większość ludzi przed osiągnięciem dojrzałości ma już codzienną rutynę prysznicową.

8c48c424d6abd79b58927897dba8d940

Prawda jest jednak taka, że ​​prawdopodobnie codzienne prysznice są zbędne. Nadmierne mycie się osłabia funkcję bariery skóry, przez co jest ona bardziej podatna na działania substancji zapachowych, barwników i potencjalnych czynników drażniących. W rezultacie twoja skóra może stać się czerwona, sucha i swędząca.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż mydło jest zbudowane tak, aby skutecznie usuwało ze skóry nadmiar brudu i tłustego osadu. Cząsteczka mydła składa się z dwóch części: hydrofobowej (tłuszczolubnej) i hydrofilowej (wodolubnej), która rozpuszcza się w wodzie. Dwa końce tej cząsteczki działają razem, aby odciągnąć brud z mytej powierzchni i uniemożliwić jej „powrót”. Mydło ma odczyn zasadowy, dlatego wpływa na zmianę pH skóry, wyłączając wiele enzymów, które stanowią naturalną barierę ochronną.

Ostre szorowanie w gorącej wodzie, podczas długiego, porannego prysznica z mydłem jest przepisem na suchą skórę.

Więc jak to w rzeczywistości powinno wyglądać?

Zamiast zastanawiać się nad częstotliwością kąpieli, powinniśmy się skupić na przestrzeganiu kilku prostych zasad:

  • Nie kąp się w zbyt gorącej wodzie.
  • Nie spędzaj w wodzie dłużej niż 30 minut.
  • Nawilżaj się zaraz po zakończeniu kąpieli. Nałożenie balsamu na wilgotną skórę zapewni lepszą skuteczność nawilżenia.

Sedno sprawy? Nikt nie powie ci, co masz robić w zaciszu swojej prywatnej łazienki. Jeśli kąpiel lub prysznic to twoja ulubiona część dnia, to jak najbardziej kontynuuj to robić. Pamiętaj tylko o tych kilku prostych zasadach i o zabiegu nawilżającym.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest