Wiele osób ma problem ze zbudowaniem mięśni tyłu barków. Często zdarza się, że albo są zbyt słabo wyćwiczone, albo pojawia się problem związany z ich przetrenowaniem. Zbyt duża intensywność ćwiczeń tylnej części barków może doprowadzić do kontuzji, która objawia się naderwaniem mięśni, ale też nadwyrężeniem stawów barkowych. Przed rozpoczęciem regularnych treningów na tę partię ciała warto sięgnąć po garść niezbędnych informacji, dzięki którym unikniesz uszkodzeń mięśni.
Spis treści
Rodzaje ćwiczeń na tylne barki
Odwodzenie ramion w bok
W pozycji siedzącej, trzymając w rękach ciężarki, pochyl się do przodu. Obciążenie podnoś do boku spod nóg z rękami łagodnie zgiętymi w łokciach.
Odwodzenie ramion ze sztangielkami w leżeniu
Połóż się stabilnie na ławce. Między tułowiem a podłożem powinien być zachowany kąt 45 stopni. Chwyć nachwytem jedną sztangielkę, a następnie odwiedź ramię od tułowia w linii bocznej ciała do wysokości głowy.
Odwrotne rozpiętki na maszynie
Ćwiczenie to wykonuje się przy użyciu maszyny typu Butterfly. Należy usiąść przodem do oparcia. Klatka piersiowa powinna dotykać oparcia i być wypięta do przodu, a łopatki muszą być ściągnięte. Maszynę chwytamy nachwytem. Wykonywany ruch ma być energiczny.
Ćwiczenie à la wiosłowanie
W pozycji stojącej oprzyj się o ławeczkę w taki sposób, aby móc się lekko pochylić. Ręka z hantlem wisi swobodnie. Ćwiczenie polega na podnoszeniu samego łokcia, a nie całej ręki, jak ma to miejsce w przypadku wiosłowania.
Wyciskanie sztangi sprzed klatki piersiowej
To ćwiczenie można wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Przeznaczone jest dla bardziej zaawansowanych osób, ze względu na to, że wykonując je, można w łatwy sposób ulec kontuzji. Usiądź na ławeczce, opierając o nią tułów. Podczas tego ćwiczenia należy mieć cały czas wypchniętą ku przodowi klatkę piersiową, zachowując przy tym naturalne ułożenie kręgosłupa. Chwyć sztangę nachwytem i unieś ją nad głowę. Nie prostuj łokci do końca. W pozycji stojącej to ćwiczenie wygląda bardzo podobnie. Prawidłową postawę będzie łatwiej utrzymać, jeśli jedną nogę wysuniesz do przodu.