Gazy jelitowe – co mogą ujawniać? Jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

Prawdopodobnie poruszamy właśnie temat tabu, którego objawy – szczególnie w towarzystwie – mogą być bardzo krępujące. Jednak to, jakiego rodzaju są gazy oraz jaki przewodniczy im zapach, może mówić wiele o naszym zdrowiu. Dlatego nie bójmy się gazów, które produkuje nasz organizm. Co więcej, spróbujmy je poczuć i zrozumieć, ponieważ może być to dla nas wyraźny sygnał o kondycji naszego zdrowia.

Gazy jelitowe – czym są i jak powstają?

Gazy jelitowe to tak naprawdę mieszanka gazów – głównie azotu, tlenu, dwutlenku węgla, metanu, siarkowodoru oraz organicznych związków siarki – które powstają na skutek połykania powietrza (np. w trakcie żucia gumy, ssania twardych cukierków, szybkiego jedzenia, głębokiego oddychania, palenia papierosów czy choćby i nawet rozmawiania podczas jedzenia), spożywania napojów gazowanych (np. piwa, szampana, wody sodowej, a nawet tonika) oraz podczas procesów fermentacyjnych prowadzonych przez jelitową florę bakteryjną (organizm wtedy rozkłada skrobię i cukry, przez co jest w stanie wytworzyć dziennie od 500 ml do 1560 ml gazów).

Gazy jelitowe – podział

W przewodzie pokarmowym znajduje się gaz, którego pochodzenie tłumaczy się:

  1. powietrzem, które połyka się w trakcie spożywania pokarmów albo głębokiego oddychania (w czasie dnia można połknąć do 3 l powietrza)
  2. dwutlenkiem węgla, który pochodzi z napojów gazowanych oraz z trawienia (neutralizacji kwasu solnego i kwasów tłuszczowych przez wodorowęglany które są wydzielane w przewodzie pokarmowym)
  3. gazami, które powstają w procesie fermentacji bakteryjnej składników pokarmowych, takich jak np. białka albo węglowodany.

Dzieje się to w trakcie niełatwego dla organizmu zadania –przy rozkładzie cukrów i skrobi. Można wtedy wyprodukować od ok. 500ml do ok. 1560ml gazów, które trzeba wydalić.Brzmi przerażająco?I tak i nie, ponieważ regularne puszczanie bąków, to tak naprawdę znak, że spożywamy prawidłową ilość błonnika. Jednak nie zawsze jest kolorowo.

gazy jelitowe

Gazy jelitowe – co oznaczają dane zapachy?

Jeśli tak, to nic dziwnego, ponieważ zaledwie niewielka ilość gazów ulatniających się z naszego organizmu jest bezwonna. Reszta gazów zapachem przypomina siarkowodór, czyli woń przypominającą zepsute jajka. Za powstawanie tak nieprzyjemnego zapachu odpowiada siarkowodór, amoniak, skatol, indol oraz lotne kwasy tłuszczowe, które są wynikiem fermentacji niestrawionych produktów białkowych. To sprawia, że nieprzyjemna woń gazów może ujawniać zaburzenia mikroflory jelitowej (a co za tym idzie schorzeń takich jak nieżyt żołądka czy infekcji jelitowej), nieprawidłowo dobraną dietę oraz zaburzenia trawienia (np. podczas niedoboru laktazy, czyli enzymu koniecznego do trawienia cukru mlecznego).

Niestety lista na tym się nie kończy – pomijając oczywiście produkty wzdymające – wzrost ilości wytwarzanych gazów może być przyczyną zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, np. menopauzy, którą możemy złagodzić poprzez wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej i regularnego spożywania dużej ilości wody.

Niestety gazy jelitowe mogą być również objawem alergii pokarmowych oraz np. celiakii, która polega na nietolerancji glutenu, który w efekcie uszkadza wyściółkę jelita cienkiego, doprowadzającym tym samym do pogorszonego wchłaniania się składników odżywczych.

Domowe sposoby na kontrolowanie gazów jelitowych

  • Imbir – poleca się picie herbaty z imbiru lub spożywanie łyżeczki sproszkowanego imbiru przed posiłkiem
  • Kminek – stymuluje prawidłowe trawienie oraz zapobiega gromadzeniu się gazów
  • Węgiel leczniczy – odpowiada za wzdęcia, najlepiej spożyć przed każdym posiłkiem.
  • Cytryna – wraz z wodą wskazany do picia przed i po każdym posiłku
  • Rumianek – działa rozkurczowo na żołądek, poprawia procesy trawienne

W leczeniu gazów jelitowych przede wszystkim należy zwrócić uwagę na prowadzony styl życia. Zaleca się unikania połykania powietrza w czasie spożywania posiłku. Nie należy pić napojów gazowanych oraz wyeliminować tłuszcze zwierzęce. Dodatkowo należy unikać żucia gumy oraz wyeliminować węglowodany. Ważną rolę odgrywa regularny wysiłek fizyczny.

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest