Prawdy i mity na temat zmarszczek – czy znasz je wszystkie?

Zmarszczki w wielu z nas wzbudzają intensywne emocje, a przede wszystkim u pań. Są one dla wszystkich oznaką starzenia się i wyglądają równie nieestetycznie. Niestety powstało wiele mitów wokół tego tematu, które tylko jeszcze bardziej okryły zmarszczki złą sławą. Proces starzenia się skóry jest nieunikniony, lecz przyjrzyjmy się, co tak naprawdę jest mitem, a co prawdą.

Proces starzenia się

Jak wszyscy wiedzą, proces starzenia się skóry jest nieunikniony i dosięgnie prędzej czy później każdego z nas. Jest to podzielone na kilka etapów.

  • Wiek 30 lat – Powstają pierwsze zmarszczki, formują się „kurze łapki” w kącikach zewnętrznych oczu oraz opadają górne powieki,
  • Wiek 40 lat – Fałdy nosowo-wargowe stają się wyraźnie zaznaczone, formowanie poprzecznych zmarszczek czoła oraz między brwiami, czyli tak zwana – lwia zmarszczka,
  • Wiek 50 lat – Linia żuchwy staje się mniej wyraźna, a na szyi także pojawiają się zmarszczki. Skóra z policzków opada,
  • Wiek 60-80 lat – Tkanka podskórna zanika, przez co skóra staje się wiotka i papierowa.

W takim razie, co jest faktem, a co mitem?

Skóra sucha oraz skłonna do podrażnień starzeje się dużo szybciej – FAKT

Taki rodzaj skóry jest najbardziej problematyczny oraz najłatwiej jest ją uszkodzić. Skóra sucha jest zazwyczaj cienka i delikatna oraz brakuje jej ochrony w postaci warstwy lipidowej. Przez te czynniki traci ona cenną wilgoć, a zmarszczki pojawiają się o wiele szybciej niż u innych.

Młode kobiety nie powinny używać kremów przeciwzmarszczkowych – MIT

Wśród głównie starszych kobiet, panuje przekonanie, że kremy przeciwzmarszczkowe są zarezerwowane dla grupy wiekowej 35+. Jak wykazały najnowsze badania oraz to co twierdzą dermatolodzy – jest zupełnie inaczej. Młode osoby, nawet w wieku 20 lat, powinny powoli stosować kremy przeciwzmarszczkowe. Gdy skóra jest jeszcze świeża, kremy te, mają największą skuteczność. Ich główne zadanie to działanie przeciwzmarszczkowe, czyli zapobieganie powstawaniu nowym zmarszczkom, a nie jak wielu sądzi – pozbywaniu się już tych istniejących. Używanie takich kremów w młodym wieku, może przedłużyć młodość oraz świeżość naszej skóry.

Można całkowicie powstrzymać proces tworzenia się zmarszczek – MIT

To jedno z największych przekonań dojrzałych pań, które jednocześnie jest mitem. Nie można zatrzymać procesu starzenia się skóry! Możemy go jedynie spowolnić, ale powstawanie zmarszczek jest nieuniknione. Aby spowolnić ten proces można używać innowacyjnych kosmetyków, które dosyć niedawno weszły na rynek, ale dają jednocześnie świetne efekty. Krem ze śluzu ślimaka, jest tutaj idealnym przykładem. Dogłębnie nawilża skórę, dzięki czemu nie staje się ona sucha i podatna na wszelkie procesy starzenia się.  Jeżeli ktoś woli natychmiastowy efekt, zalecane są zabiegi medycyny estetycznej – poprawiają jędrność skóry oraz elastyczność. Przyspieszają także jej regenerację.

Stres oraz tryb życia wpływa na powstawanie zmarszczek – FAKT

Jak wiadomo, to co jemy ma duży wpływ na nasz organizm. Tak samo jest ze skórą. Gdy dostarczymy jej potrzebnych składników oraz duże ilości woda, odwdzięczy się ona świetlistą i nawilżoną skórą. Czynniki takie jak, intensywna oraz częsta ekspozycja na słońce, palenie papierosów, stres, brak snu, gwałtowne odchudzanie czy ciągłe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – odzwierciedlają wygląd oraz stan naszej skóry. Wszystkie te czynniki przyspieszają proces starzenia się oraz powstawanie zmarszczek.

Stosowanie fluidów przyspiesza powstawanie zmarszczek – MIT

W podkładach, często znajdziemy takie składniki odżywcze, które działają przeciwzmarszczkowo. Ten kosmetyk nie tylko wyrównuje koloryt naszej skóry, ale równocześnie wygładza cerę i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Kobiety w podeszłym wieku nie powinny korzystać z podkładów matujących, ale nie dlatego, że powodują one powstawanie zmarszczek, lecz taki fluid lubi osadzać się w bruzdach skóry, przez co wygląda się o wiele starzej.

Przez setki lat powstało ogrom mitów dotyczących zmarszczek. Najczęściej kobiety, biorą sobie ten problem głęboko do serca i stosują najdroższe kremy, aby tylko pozbyć się niechcianych bruzd na czole czy przy oczach. Niestety często wprowadzają je w błąd, głęboko zakorzenione w społeczeństwie mity. Dobrze jest do edukować się w tym temacie, aby z pełną świadomością pomagać swojej skórze, a nie robić jej krzywdy. Działajmy odpowiedzialnie, a przede wszystkim zapamiętajmy, że styl naszego życia, zawsze odzwierciedla się w stanie naszej skóry oraz organizmu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest