Co jest ważniejsze podczas odchudzania? Dieta czy ćwiczenia?

Według badania przeprowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, już trzech na pięciu dorosłych Polaków boryka się z nadwagą. Wielu z nich w pewnym momencie podejmuje nierówną walkę: niestety już na jej początku, osoby odchudzające się są bombardowane wykluczającymi się, często nieprawdziwymi informacjami. Jak w takim razie postępować? Wykluczyć białe pieczywo i odrzucić wszelkiego rodzaju słodkości?

Okazuje się, że redukcja masy ciała jest prostsza niż można się było tego spodziewać.

Dieta stanowi 70% sukcesu w walce o szczupłą sylwetkę

Choć właściwie nie dieta, a prawidłowy sposób odżywania się. Każdy człowiek posiada swoje indywidualne, zależny od wieku, aktywności i płci zapotrzebowanie na kalorie. Tak zwane zapotrzebowanie energetyczne można z łatwością policzyć korzystając z kalkulatorów, dostępnych w internecie. Po wprowadzeniu podstawowych danych, program zwraca dwie wartości: Podstawową Przemianę Materii (PPM) oraz Całkowitą Przemianę Materii (CPM). Te dwie liczby stanowią klucz do sukcesu udanej redukcji.

Podstawowa Przemiana Materii to ilość kalorii potrzebna organizmowi do wykonywania podstawowych czynności. Zużywamy tą energię na oddychanie, spanie, poruszanie się. Nigdy podczas odchudzania nie można zejść poniżej tej wartości! Ciało, pozbawione kalorii tak niezbędnych do funkcjonowania będzie z zawziętością gromadzić każdą jednostkę energii, która zacznie znów odkładać się w postaci tłuszczu w niechcianych miejscach. Prawdą jest, że można dużo i szybko schudnąć jedząc np. według słynnej swojego czasu diety 1000 kcal, jednak za takim rozwiązaniem stoi gwarantowany efekt jo-jo. Lepiej odchudzać się powoli, ale skutecznie, bez przemęczania organizmu i prowokowania go do działania na naszą szkodę.

Całkowita Przemiana Materii mówi nam o tym, ile możemy spożywać, aby utrzymywać aktualną masę ciała. Ten parametr jest dla nas istotniejszy, ponieważ pozwala nam zdecydować o wygenerowaniu deficytu. Zaś deficyt, jest całym sekretem tkwiącym za odchudzaniem.

Kiedy jemy mniej niż spalamy jesteśmy w deficycie kalorycznym. To i tylko to, pozwala nam skutecznie chudnąć.

Oblicz swoją Całkowitą Przemianę Materii. Tyle musisz jeść, aby utrzymać masę ciała. Jeżeli chcesz zrzucić dodatkowe kilogramy: odejmij od tego 10-20% swojej CPM i masz deficyt, który pozwoli ci schudnąć. Proste prawda?

Sport moje drugie JA

Rola sportu jest ważna, ale znacznie mniejsza. Ćwiczenia mogą przede wszystkim ułatwić nam wygenerowanie deficytu – ponieważ podczas aktywności fizycznej spalamy kalorie, co pozwala nam więcej zjeść. Oczywiście dodatkowym atutem jest fakt, że wysportowane ciało będzie lepiej wyglądać po udanym procesie redukcyjnym. Możemy wtedy liczyć na lepsze wizualnie efekty, delikatne zarysowane mięśnie i proporcjonalną sylwetkę. Nie można jednak lekceważyć prozdrowotnego efektu sportu dla naszego życia. Siedzący styl życia sprzyja chorobom, powstawaniu żylaków i prowadzi do chorób cywilizacyjnych. Choć nie trzeba, więc obowiązkowo włączać do odchudzania męczących nas ćwiczeń i kupować karnetu na siłownie podczas wyrzucania ostatnich słodyczy z szafki – warto jest świadomie zacząć się więcej ruszać. Pomoże nam w tym nawet tzw. Aktywność spontaniczna – czyli poza treningową, do której wliczamy nawet… Sprzątanie! Podczas godzinnego odkurzania możemy spalić nawet 135 kalorii! Gdy zaczniesz redukcję, natychmiast się przekonasz, że to sporo!

Podsumowując, aby wreszcie wygrać z dodatkowymi kilogramami nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych dań i przyzwyczajeń. Najważniejsze jest to, by jeść poniżej swojej CPM i efekt jest murowany. Dodanie sportu i ćwiczeń może przyśpieszyć efekty i pozytywnie cię nakręcić – ale nie czuj się w obowiązku dźwigać ciężarów. W końcu chodzi o długofalowe zmiany, więc nie wprowadzaj zasad, które ciężko będzie ci utrzyma
. Tymczasem, do dzieła!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest