Sprawność na emeryturze. Który sport wybrać, aby utrzymać formę?

Wiosna i coraz wyższe temperatury zachęcają do wychodzenia z domu i podejmowania aktywności fizycznej. Rower, rolki a może hula-hop? Jaki sport najlepiej wybrać?

Ruch to zdrowie

Emerytura to dla większości z nas upragniony moment w którym możemy w końcu skupić się na sobie. Zamiast nieustannie pędzić zwalniamy i stawiamy na relaks. Warto jednak, oprócz nadrabiania zaległości kinowych czy też spotkań ze znajomymi, zdecydować się na podjęcie aktywności fizycznej i odbudowanie utraconej przez siedzący tryb życia kondycji.

Sport, oprócz oczywistych korzyści takich jak zgubienie zbędnych kilogramów i tym samym poprawienie wyglądu naszej sylwetki, wpływa zbawiennie na nasz cały organizm. Aktywność fizyczna reguluje przemianę materii, obniża ciśnienie krwi, wzmacnia system immunologiczny oraz zapobiega osteoporozie. Jeżeli ćwiczymy regularnie obniżamy również prawdopodobieństwo zachorowania na depresję poprzez wydzielane w czasie aktywności hormony szczęścia.

Początki nie muszą być straszne

„Zacznę od jutra” powtarza sobie wielu z nas a następnie porzuca swoje postanowienie lub odkłada je w czasie. Tak naprawdę nie potrzebujemy żadnej specjalnej okazji a najlepszym dniem, by zacząć jest dzisiaj.

Żeby sport sprawiał nam radość warto dobrać go do swoich preferencji a przede wszystkim możliwości. Nie ma co rzucać się od razu na głęboką wodę i zapisywać na maraton skoro do tej pory jedyny bieg w jakim braliśmy udział odbywał się między samochodem a pracą. O wiele lepiej zacząć powoli i stopniowo zwiększać tempo w miarę polepszania się naszej kondycji. Szczególnie pomocne w tym procesie mogą się okazać inteligentne bransoletki lub nowoczesne zegarki, które policzą pokonane przez nas odległości, pozwolą zaplanować kolejne wyprawy czy też nawet zmierzą nasz puls.

Spacery

Przez wielu niedoceniane i bagatelizowane sprawdzą się jednak idealnie na początku przygody z aktywnością fizyczną. Spacery są odpowiednie dla osób w każdym wieku i niosą ze sobą masę korzyści. Jeżeli wykonujemy je regularnie wpływają pozytywnie na serce, zapobiegając rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych, obniżają ryzyko wystąpienia osteoporozy i pomagają w problemach ze snem. W trakcie spacerów, jeżeli chodzimy sami, możemy nadrabiać zaległości książkowe poprzez słuchanie popularnych audiobooków, ulubionej muzyki albo podcastów.

Bieganie

Gdy tylko na polu robi się trochę cieplej parkowe uliczki zapełniają się biegaczami. I nie ma co się dziwić! Bieganie pozwala nam na o wiele szybsze spalenie kalorii niż spacerowanie, oddala od nas ryzyko zawału, wzmacnia system immunologiczny a przede wszystkim pozwala świetnie wyładować stres i wszystkie nagromadzone w nas emocje. Warto jedynie pamiętać, by oprócz wygodnego stroju, który zapewni nam swobodę ruchów, zaopatrzyć się w profesjonalne obuwie do biegania.

Rower

To równie popularna aktywność co spacerowanie czy też bieganie. Nie dość, że pozwala nam na zachowanie szczupłej sylwetki i wyrzeźbienie mięśni to jeszcze umożliwia szybkie i ekologiczne dotarcie na miejsce z ominięciem ulicznych korków. Jeżeli nie posiadamy roweru i nie mamy zamiaru go w najbliższym czasie kupować zawsze możemy go wypożyczyć. Jest to szybkie, proste i przede wszystkim łatwo dostępne a na dodatek nie kosztuje fortuny.

Wspinaczki skałkowe

To o wiele bardziej wymagająca aktywność fizyczna dlatego spełni się jedynie u osób, które posiadają już jakąś kondycję. Zdecydowanie nie powinno się na nią porywać po latach siedzącego trybu życia i bez odpowiedniego przygotowania. Najlepiej będzie jeśli jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wybierzemy się na kilka zamkniętych ścianek, by poznać panujące podczas wspinania zasady i przekonać się czy na pewno jest to coś dla nas.

W naszym pierwszym podejściu będzie nam towarzyszył instruktor, który skoryguje nasze ruchy i wskaże jak poprawnie powinniśmy przystąpić do wspinaczki. Zapozna nas on również z wszystkimi panującymi zasadami oraz przeprowadzi obowiązkową rozgrzewkę, która przygotuje nasze mięśnie do wzmożonego wysiłku.

Wspomnienia z dzieciństwa

Chociaż większość z nas spogląda w kierunku hula-hop krytycznym okiem, nie jest to aktywność przeznaczona wyłącznie dla dzieci. Oprócz sentymentalnego powrotu do lat dzieciństwa kręcenie zapewni solidny trening mięśni brzucha i pozwoli nam szybko spalić kalorie. Intensywne ćwiczenia spowodują również wyszczuplenie talii, zapewnią jędrniejsze pośladki, smuklejsze biodra a także wpłyną korzystnie na ramiona i nogi. Ćwiczyć można tak naprawdę wszędzie w tym na łonie natury np. w parku.

Sportem, który również kojarzy się z latami dzieciństwa ale staje się coraz bardziej popularny jest skakanie na trampolinie. Według przeprowadzonych niedawno badań jest ono nawet o 68% bardziej skuteczne niż bieganie. Podczas skoków pracują wszystkie mięśnie naszego ciała, organizm staje się dotleniony a nasza wytrzymałość rośnie. Poza tym to po prostu świetna zabawa do której można zaangażować pozostałych członków rodziny.

Przyjemne z pożytecznym

Interesującym trendem, jeśli chodzi o sporty, jest plogging. Do jego uprawiania nie jest wymagane żadne doświadczenie ani specjalistyczny sprzęt. Jedyne czego będziemy potrzebowali to wygodne buty do biegania i…worek na śmieci.

Pochodzący ze Szwecji plogging to nic innego jak połączenie joggingu ze zbieraniem śmieci. Nie dość, że podczas biegania pracujemy nad swoją kondycją, pokonując kolejne kilometry to jeszcze dbamy o nasze środowisko.

Wcześniejsza emerytura to moment w którym w końcu możemy spełnić swoje wszystkie zaległe marzenia i skupić się na sobie. Zamiast jednak poświęcić ten czas na nieustanny odpoczynek, warto zmobilizować się i postawić na aktywne spędzanie czasu. Nie dość, że sport pozwoli nam zachować szczupłą sylwetkę to na dodatek wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest