Popękane naczynka – domowe sposoby w ich walce!

Pękające naczynka, zarówno na twarzy jak i na nogach, to w większości przypadków problem, z którym zmagają się głównie kobiety. Rozszerzone naczynia krwionośne, które umiejscowione są blisko skóry tworzą, szczególnie u osób z jasną karnacją, niezbyt estetyczny widok. Popękane naczynka krwionośne na twarzy bądź nogach mogą rozwinąć się u każdego i w każdym wieku, ale niektórzy ludzie mogą mieć większe skłonności do ich pojawienia się niż inni.

Przyczyny pękania naczynek

  • geny – jeśli w rodzinie są osoby, które mają problemy z popękanymi naczynkami na twarzy lub nogach, jest bardzo prawdopodobne, że się odziedziczy te skłonności.
  • opalanie – gdy się dużo opala, bez użycia odpowiednich kremów ochronnych, powoduje się, że naczynia krwionośne zbliżają się blisko do skóry, zaczynają być widoczne, co może doprowadzić do pęknięć naczynek.
  • warunki atmosferyczne – silny wiatr, upał bądź mróz mogą prowadzić do rozszerzania się naczyń
  • spożywanie alkoholu – każde spożycie alkoholu powoduje, że naczynia krwionośne się rozszerzają. Częste spożywanie może prowadzić do trwałego uszczerbku naczyń.
  • siedzący tryb życia i wysokie obcasy – większość dnia spędzanego się w pozycji siedzącej lub częste noszenie obuwia na obcasach może doprowadzić do popękania naczynek u nóg.
  • trądzik różowaty – jest to typowy stan, który powoduje, że skóra jest trwale zarumieniona i zaczerwieniona z powodu powiększonych żył. Ludzie z trądzikiem różowatym często doświadczają pajączków na twarzy.

Jak zapobiec pękaniu naczynek?

Jednym z głównych sposobów, które sprawią, że widoczne już naczynka krwionośne nie zaczną pękać jest aktywność fizyczna. Niekoniecznie muszą to być profesjonalne treningi. Wystarczy kilka razy w tygodniu pójść na przynajmniej półgodzinny spacer, który będzie miał formę marszu, wizyta w fitness clubie lub na pływalni. To wszystko sprawi, że krążenie się poprawi i naczynia krwionośne będą w lepszej kondycji. Gdy pojawią się popękane naczynka na twarzy czy nogach albo naczynia są znacznie rozszerzone, to należy zdecydowanie omijać takich miejsc jak sauna czy solarium. Panują tam bardzo wysokie temperatury, co nie jest korzystne szczególnie skóry ze skłonnościami do pękających naczynek. Powinno się także zadbać o odpowiednią dietę a także suplementację. Nie należy używać ostrych przypraw oraz jeść bardzo gorących potraw, co powoduje, że naczynia krwionośne się rozszerzają aż w końcu mogą pęknąć. Wzbogacenie swojej diety w witaminę C oraz rutynę spowoduje, że naczynia krwionośne zostaną wzmocnione od wewnątrz.

Domowe sposoby na popękane naczynka

Oprócz unikania konkretnych rzeczy czy czynności można także zacząć stosować konkretne produkty, które chronią delikatną skórę. Popękane naczynka na nogach można wzmocnić używając ziół, w szczególności korę z kasztanowca, pokrzywę i skrzyp polny.

Kasztanowiec uszczelnia naczynia włosowate a także poprawia krążenia. Zawiera escynę, która odpowiada za zmniejszenie obrzęków u nóg, które mogą być przyczyną pajączków. Napar z kory kasztanowca można dodać do kąpieli albo zrobić herbatę do picia. Tak samo można używać naparu z pokrzywy i skrzypu polnego. Składnikiem tych ziół jest krzemionka, która odpowiada za odpowiednią elastyczność naczyń krwionośnych oraz zapobiega powstawaniu zatorów.

Innym cennym zielem jest arnika. Kwiaty arniki zawierają laktony seskwiterpenowe, m.in. helenalinę, liczne flawonoidy, fitosterole, karotenoidy, triterpeny, garbniki, kwasy organiczne. Gdy na nogach lub twarzy występują popękane naczynka warto sięgnąć po kosmetyki, które zawierają ekstrakty arniki, które mają za zadanie obkurczyć i wzmocnić ścianki rozszerzonych naczynek, dzięki czemu po pewnym czasie mogą stać się mniej widoczne.

Do pielęgnacji twarzy ze skłonnościami do pajączków warto używać octu jabłkowego. Stosując go zamiast codziennego toniku zmniejszy się widoczne zaczerwienienia. Podobne zastosowanie ma także oczar wirginijski. Można go kupić w sklepie zielarskim i zrobić z niego napar a następnie stosować jako tonik. Można także go znaleźć w gotowej formie płynnej bądź w postaci żelu czy kremu i wtedy używać zgodnie z ulotką.

Należy przede wszystkim pamiętać o profilaktyce w postaci prawidłowego stylu życia aby nie dopuścić do problemów skórnych. Jednak gdy pojawią się już popękane naczynka na twarzy bądź nogach warto, zanim się skorzysta z inwazyjnych sposób u kosmetyczki czy lekarza, zastosować odpowiednią dietę, wprowadzić do jadłospisu i pielęgnacji zioła oraz kosmetyki wzbogacone w cenne rośliny, które zminimalizują problemy skórne.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest