Kiedy jeść, aby schudnąć?

Kiedy się zdecyduje przejść na dietę, to się wydaje, że najtrudniejszy krok już został podjęty. Wiadomo, że trzeba jeść zdrowo, nie tłusto i nie za dużo. Tylko najczęściej odchudzając się skupia się na liczbie kalorii nie zastanawiając się kiedy powinno się jeść.

Czy czas ma znaczenie?

Mając zaplanowaną dietę jadłospis jest rozpisany dosyć dokładnie. Najczęściej są to trzy posiłki plus dwie przekąski. Wie się czego należy unikać, ile posiłki powinny mieć kalorii i nie myśli się o konkretnych porach, kiedy powinno się zjeść pierwszy posiłek czyli śniadanie a kiedy ostatni. Czas posiłków i przekąsek może mieć wpływ na:

  • metabolizm
  • regulację masy ciała
  • cykl snu

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, nie należy go omijać. Nie jedząc śniadań naraża się organizm na zaburzenia metabolizmu. Różne są teorie określające dobrą porę na pierwszy posiłek dnia. Dużo zależy od tego jaki styl życia prowadzi konkretna osoba. Jedni szybko chodzą spać i wcześnie wstają, inni natomiast kładą się do spania późno i przed godziną 9 się nie budzą. Przyjęło się, że śniadanie należy spożyć między 6 a 10 rano. Najważniejsza zasada jest taka aby nie jeść później niż godzinę po przebudzeniu.

Drugie śniadanie nie jest obowiązkowe. Jeśli ktoś rano zjada obfity posiłek, to może ominąć przekąskę. Jednak gdy chce się zjeść, to powinno to nastąpić od dwóch do 4 godzin po śniadaniu.

Obiad najlepiej zjeść około godziny 15.00. Według badań osoby, które jedzą obiad później niż o godzinie 15 tracą około 25 procent masy ciała mniej. Niekonieczne jest aby ten posiłek był ciepły. Najczęściej o tej godzinie przebywa się w pracy i łatwiej zjeść coś na zimno. W takim przypadku trzeba pamiętać aby kolacja była w postaci ciepłej.

Ostatni posiłek powinien być w okolicy godziny 17 i 21. Wszystko zależy od stylu życia. Każdy kładzie się spać o innej porze i od tego należy uwarunkować porę kolacji. Zasada jest jedna, nie można jeść później niż 2 – 3 godziny przed snem. Ważne jest także to, aby przerwa między ostatnim a pierwszym posiłkiem wynosiła co najmniej 12 godzin.

Aby schudnąć trzeba jeść!

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy ważne są pory posiłków. Należy przestrzegać konkretnych godzin, regularność jest niezbędna aby osiągnąć cel jakim jest redukcja wagi. Pilnując tego organizm się przyzwyczai do ilości posiłków i czasu ich przyjmowania i dzięki temu nie będzie się odczuwać głodu. Należy jednak pamiętać, że aby schudnąć trzeba jeść. Omijając posiłki prędzej czy później dopadnie głód i wtedy przestanie się kontrolować ilość i jakość spożywanych produktów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest