Koncerny kosmetyczne oferują całą masę podkładów przeróżnych firm, półek cenowych oraz o cechach typowych dla kosmetyków danej marki. Wybór podkładu to dla większości z nas nie lada wyzwanie, często zajmuje nam miesiące zanim znajdziemy ten idealny, doskonale współgrający z naszą cerą. O ile posiadaczki skóry normalnej nie mają w większości problemu ze złym oddziaływaniem podkładów drogeryjnych, o tyle inaczej ma się to w przypadku skór trądzikowych, alergicznych, czy atopowych. Tutaj z pomocą przychodzą kosmetyki mineralne – prawdziwy ratunek dla tych z nas, które nie mogą sobie pozwolić na zakup tradycyjnego podkładu w drogerii.
Spis treści
Historia kosmetyków mineralnych
Pierwsze kosmetyki, w których składzie znajdziemy jedynie substancje pochodzenia naturalnego powstały w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wynaleziono je głównie z myślą o kobietach, które podczas rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych nie mogły sobie pozwolić na używanie klasycznych kosmetyków. Skóra po operacjach plastycznych i bardziej skomplikowanych zabiegach kosmetycznych była podrażniona oraz podatna na zakażenia – wiązało się to z koniecznością jej szczególnej pielęgnacji. Powstałe wówczas kosmetyki produkowane na bazie składników mineralnych okazały się nie tylko alternatywą dla tradycyjnego makijażu, ale także środkiem neutralizującym podrażnienia pooperacyjne i pozabiegowe. Genialny wynalazek szybko zyskał uznanie wśród kobiet, w niedługim czasie spopularyzował się wśród celebrytek takich jak Madonna czy Paris Hilton. Na dzień dzisiejszy podkłady mineralne a także inne kosmetyki pochodzenia naturalnego to nieodzowne atrybuty w kosmetyczkach wielu kobiet, nie tylko tych, które poddają się operacjom plastycznym.
Skład i zalety podkładów mineralnych
Kosmetyki mineralne to doskonałe rozwiązanie dla osób o cerze wrażliwej, trądzikowej, alergicznej, czy nawet atopowej. Podkłady naturalne działają trochę jak kremy BB – mają lekką formułę, pielęgnują i upiększają, w ich składzie nie znajdziemy jednak żadnych konserwantów, silikonów, barwników czy aromatów. Tworzone są tylko i wyłącznie na bazie składników naturalnych przez co nie podrażniają i nie uczulają delikatnej skóry. Podkłady, tak jak większość kosmetyków tego rodzaju, tworzone są na bazie sproszkowanych minerałów takich jak tlenek żelaza, tlenek cynku, dwutlenek tytanu, mika, krzemionka, kaolin czy karmin.
Niektóre z nich posiadają specjalne funkcje takie jak ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV czy wypełnianie zmarszczek i wgłębień. Tlenek żelazu i tlenek cynku to niektóre z naturalnych barwników – pełnią one rolę pigmentów, dzięki którym możemy wybrać odpowiedni kolor podkładu. Poszczególne minerały używane są w różnych proporcjach, ich dobór jednak nie wpływa na jakość kosmetyku – podkłady mineralne są przeznaczone dla każdego rodzaju cery. Pielęgnują skórę, przyśpieszają gojenie ran, ich powierzchowne działanie sprawia, że nie zatykają gruczołów łojowych i redukują wydzielanie sebum. Są o wiele delikatniejsze niż tradycyjne kosmetyki drogeryjne, nie obciążają i nie podrażniają skóry. Dermatolodzy polecają je do pielęgnacji skóry problematycznej, często jako element kuracji regenerującej. Podkłady mineralne to nie tylko zbawienny środek pielęgnacyjny ale także doskonały upiększacz – matuje i zakrywa niedoskonałości nie pozostawiając przy tym uczucia ciężkości i efektu tak zwanej „maski”. Najważniejszą wskazówką w aplikacji makijażu mineralnego jest jego warstwowość – brak wypełniaczy sprawia, że skóra zostaje pokryta cienką warstwą kosmetyku, którą w razie potrzeby możemy wzbogacić o kolejne.
Rodzaje podkładów mineralnych
Podkłady mineralne, podobnie jak jego klasyczne, drogeryjne odpowiedniki dzielą się ze względu na formę. Mamy więc podkłady w postaci proszku – jest to jego najbardziej pierwotna i najczęściej występująca odmiana. Posiada również najbardziej naturalny skład, zawiera jedynie sproszkowane minerały, bez substancji przekształcających kosmetyk na formę płynną. Puder w proszku nie jest polecany dla osób o cerze suchej, jeżeli jednak zdecydujemy się go użyć należy pamiętać o nałożeniu pod makijaż odpowiedniego toniku i nawilżacza. Podkłady naturalne występują także w formie kremów – jest to najbardziej polecana wersja dla osób o cerze trądzikowej, nie powoduje świecenia się skóry. Konsystencja kremu pozwala również na łatwiejszą aplikację kosmetyku. Przy nakładaniu proszku trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie nałożyć go za dużo. Zbyt duża warstwa sypkiego pudru może spowodować jego osypywanie się na dekolt. Ostatnim typem podkładów mineralnych są te w płynie – uważa się je za mniej naturalne ponieważ do ich produkcji używa się konserwantów. Jest to jednak konieczne, ponieważ środowisko płynnych form jest idealnym miejscem do rozmnażania się bakterii.
Podkłady mineralne dzielą się także ze względu na funkcję. Podkłady rozświetlające przeznaczone są dla skór szarych i zmęczonych, wykazujących pierwsze objawy starzenia się. Ukrywają pierwsze zmarszczki oraz wyrównują koloryt cery. Podkłady matujące przeznaczone są dla skór tłustych i trądzikowych – regulują wydzielanie sebum, mają działanie antybakteryjne. Dla skór trądzikowych oraz tych o silniejszych problemach skórnych przeznaczone są podkłady kryjące – nie powodują efektu maski a przy tym zakrywają wszelkie niedoskonałości. Mają działanie silniejsze od podkładów matujących.
Przy zakupie podkładu ważny jest dobór jego koloru. Dzięki naturalnym barwnikom dostępna jest szeroka gama kolorystyczna, jednak aby doprać odpowiedni odcień musimy dokładnie przyjrzeć się naszej skórze. Najlepiej jest to zrobić w świetle dziennym – w ten sposób zorientujemy się jaki kolor jest dla nas odpowiedni. Kosmetyki mineralne rzadko kiedy dostępne są w drogeriach, najlepszym wyjściem będzie więc zamówienie testerów, które pomogą nam przy decyzji jaki odcień podkładu powinniśmy wybrać. Do najpopularniejszych marek kosmetyków naturalnych zaliczamy Lily Lolo, Earthnicity Minerals, Meow Cosmetics czy Ecolore. Jednak najczęściej wybieraną przez Polki jest rodzima linia Annabelle Minerals – założona przez prawniczkę Annę Szczerbę. Kosmetyki mineralne znajdują się także w ofercie takich firm jak Artdeco, Pharmaceris czy Bioderma.
Podkłady mineralne są doskonałą alternatywą dla kosmetyków znanych nam, drogeryjnych marek. Nie uczulają, nie podrażniają i nie zapychają naszej cery. Mają lekką i delikatną konsystencję, warto po nie sięgnąć nawet jeśli nasza skóra nie wymaga szczególnej pielęgnacji i specjalnego doboru kosmetyków. Właściwie przechowywane minerały nie mają także daty ważności możemy je więc trzymać w szafce bez obawy, że ulegną one przeterminowaniu. Większość produktów wielkich koncernów kosmetycznych wciąż testuje swoje produkty na zwierzętach – nie dzieje się w przypadku kosmetyków mineralnych, są więc także doskonałą alternatywą dla zwolenników ekologii.