Oznaki smogu na Twojej skórze. Jak zwalczyć?

Rocznie zabija ponad 3 miliony osób na świecie ale w dalszym ciągu nie opracowano skutecznej metody, by go zwalczyć. Złośliwy nowotwór? Nie, to tylko smog.

Szaro buro i ponuro

Temat smogu powraca jak bumerang za każdym razem, gdy tylko w Polsce rozpoczyna się sezon grzewczy. Pomimo nieustannych apeli i eksploatowania tematu świadomość społeczeństwa cały czas wydaje się być na niewystarczającym poziomie. Z jednej strony domagamy się, by państwo zajęło się problemem a z drugiej palimy śmieci i ogrzewamy domy w sposób mający mało wspólnego z ekologią. W rezultacie zwrot „wielokrotnie przekroczony poziom smogu” to dla nas codzienność a widok ludzi przemierzających ulice w maseczkach nie wzbudza już w nikim zdumienia. A wręcz przeciwnie – inspiruje do zakupu własnej i znalezienia innych metod ochrony przed smogiem.

Do debaty włączyły się media, znani politycy czy też nawet celebryci. Szczególnie głośno było o działaniach tych ostatnich, którzy zdecydowali się pozwać polski rząd za brak skuteczności w walce ze smogiem. Wśród znanych nazwisk znaleźli się m.in. Jerzy Stuhr, Katarzyna Ankudowicz czy też Grażyna Wolszczak.

Które regiony są narażone?

Gdy mierzymy smog mapa zanieczyszczeń okazuje się bardzo pomocna i pozwala sprawdzić w których miejscach jego poziom został znacznie przekroczony. Jest to możliwe m.in. dzięki interaktywnej stronie stworzonej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dostęp do niej jest całkowicie darmowy a dane jakie się na niej znajdują są stale aktualizowane i podawane w przedziałach godzinowych. Fazy zanieczyszczenia powietrza obejmują sześć stopni: bardzo dobry, dobry, umiarkowany, dostateczny, zły, oraz bardzo zły. Nie od dziś wiadomo, że Kraków jest nieformalną stolicą smogu, problem dotyczy jednak również w mniejszym lub większym stopniu, całej Polski.

Wpływ smogu na nasze zdrowie

O tym, że smog działa na nas niekorzystnie wiemy wszyscy, niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy ze skali tego zjawiska. Zanieczyszczenie powietrza jest powodem wielu poważnych powikłań oraz chorób a w konsekwencji nawet zgonów. Najczęściej obrywa się oczywiście naszemu układowi oddechowemu co objawia się w formie raka płuc, astmy czy też infekcji. Na zgubne działanie smogu narażony jest również układ rozrodczy (przedwczesne porody), układ nerwowy (wzrost ryzyka wystąpienia chorób typu Parkinson, Alzheimer) oraz krążenia (zawał serca, udar, zaburzenia rytmu serca). Oprócz tego smog powoduje również alergie, problemy z pamięcią, stany depresyjne czy też patologiczne zmęczenie.

Smog a nasza skóra

Zanieczyszczenie powietrza ma też zgubne skutki dla naszej urody. Wystawiona na działanie smogu skóra zaczyna się dusić w efekcie czego staje się o wiele bardziej wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Może być też szorstka w dotyku i nieustannie podrażniona z licznymi przebarwieniami. Jeśli chodzi o koloryt, cera przybiera szarawy odcień i traci swój naturalny blask. Wiele osób może przez to wyglądać na nieustannie zmęczonych lub chorych. Niestety, ekspozycja na smog powoduje również szybsze starzenie się skóry i w konsekwencji sprzyja powstawaniu zmarszczek.

Jak się uchronić?

Najlepszym ale jednocześnie mało realnym dla większości z nas rozwiązaniem jest przeprowadzka w rejony o niskich wskaźnikach zanieczyszczenia powietrza. Jeżeli jednak nie możemy sobie pozwolić na zmianę adresu zamieszkania warto żebyśmy, podczas przekroczonych norm smogu, nie opuszczali domu jeżeli nie mamy takiej potrzeby. Długie spacery lepiej zostawić na inne, łagodniejsze pod względem poziomu zanieczyszczenia powietrza dni.

Zbawieniem dla naszego układu oddechowego są, cieszące się coraz większą popularnością, maseczki. Nie wyglądają one zbyt zachęcająco jednak są skuteczne, szczególnie u osób, których praca wymaga przebywania na zewnątrz. Przydatnym i zarazem banalnym w obsłudze sprzętem są też oczyszczacze powietrza, które wystarczy jedynie ustawić w mieszkaniu i włączyć.

Na ratunek skórze

Równie proste wydaje się wsparcie naszej cery. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o podstawach czyli dokładnym umyciu twarzy zaraz po przyjściu do domu. Pozwoli to w dużej mierze na pozbycie się osiadłych na niej w ciągu dnia zanieczyszczeń. Oprócz samego przemycia skóry warto raz w tygodniu zdecydować się na peeling a tuż po nim na silnie nawilżający krem. Ratunkiem dla wysuszonej i wrażliwej skóry będzie ten z dodatkiem alg morskich, które mają działanie antyalergiczne oraz chronią naskórek. Sprawdzą się też kosmetyki bogate w antyoksydanty (witamina C, E oraz kwas ferulowy), które zniwelują szkodliwy wpływ wolnych rodników na skórę. Składnikiem, którego nie może zabraknąć w naszej pielęgnacji i który również zadba o odpowiednie nawilżenie jest kwas hialuronowy. Warto również wesprzeć skórę od środka i przyjrzeć się uważniej swojej diecie. Zbawienny wpływ na cerę będą miały warzywa i owoce przepełnione antyoksydantami. Najwięcej znajdziemy ich w pomidorach, burakach ćwikłowych, czarnej porzeczce, wiśni, jabłkach, truskawkach, marchwi czy też szpinaku.

Ciekawym trendem, który coraz bardziej zyskuje na popularności są kosmetyki z linii „antysmogowej” czyli tzw. anti-pollution. Początkowo były one dostępne wyłącznie w Azji jednak dość szybko zaczęły się rozprzestrzeniać również na rynek europejski. Ich zadaniem jest dotlenienie skóry, intensywne oczyszczenie oraz regeneracja. Oprócz tego chronią również przed promieniowaniem – zarówno tym słonecznym jak i światłem emitowanym przez ekrany urządzeń elektronicznych.

W walce o zdrową cerę możemy posunąć się również dalej i zdecydować na jeden z zabiegów przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych. Największą popularnością cieszą się w tym wypadku dogłębnie oczyszczające skórę peelingi chemiczne oraz mezoterapia, która dostarczy naszej skórze wszystkich potrzebnych witamin. Jeżeli zależy nam na zniwelowaniu powstałych na skutek smogu zmarszczek warto rozważyć wypełnienie ich kwasem hialuronowym.

Na smog Kraków oraz inne miasta w Polsce cały czas szukają optymalnego rozwiązania ale bezskutecznie. Zanieczyszczenie powietrza wpływa negatywnie nie tylko na estetykę miast ale również na nasze zdrowie. Coraz częściej zapadamy na choroby płuc, mamy problemy z sercem i zmagamy się z depresją. Cierpi również nasza cera, która staje się szara oraz wysuszona i wymaga przez to odpowiedniej pielęgnacji. Warto przyswoić sobie kilka prostych rad i wskazówek, które pomogą nam przetrwać sezon grzewczy i doczekać przyjścia wiosny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest