Nieustanny rozwój towarzyszy nam na każdym kroku. Przełomowe odkrycia w technologii prześcigają się z tymi w medycynie czy też gospodarce a praktycznie każdego dnia pojawia się coś nowego. Postęp podnosi komfort naszego życia czy też ułatwia pracę czyniąc ją o wiele bardziej wygodną. Niestety, ma on również drugie oblicze w postaci chorób cywilizacyjnych, często nazywanych również chorobami XXI wieku. Pojawiają się one w krajach wysoko rozwiniętych i stanowią przyczynę aż 80% wszystkich zgonów na świecie. Próby ich wyleczenia pochłaniają miliardy a mimo to nie wiadomo do końca jak sobie z nimi radzić.
Spis treści
Choroby cywilizacyjne – przykłady
Otyłość znajduje się na samej górze listy chorób XXI wieku i wbrew pozorom nie jest ona wyłącznie problemem natury estetycznej. Pomimo tego, że dodatkowe kilogramy rzucają się w oczy i przyciągają spojrzenia przede wszystkim znaczenie ma tu kwestia zdrowotna. Nadmiar kilogramów może powodować wiele niebezpiecznych chorób takich jak np. miażdżyca, bóle stawów czy też kręgosłupa.
Równie popularnym schorzeniem jest cukrzyca, która dotyka coraz większą liczbę osób. Niestety, jej początkowe objawy takie jak np. apatia, nerwowość, senność czy też ogólne osłabienie mogą być mylące przez co postawienie prawidłowej diagnozy nie jest takie proste. Najlepszym testem w kierunku cukrzycy jest zbadanie poziomu glukozy we krwi. Nieleczona może prowadzić do problemów z nerkami, sercem oraz oczami. Ciężko jest też zdiagnozować nadciśnienie tętnicze, które na samym początku może nie dawać wyraźnych objawów. Dopiero zmierzenie ciśnienia pozwala postawić prawidłową diagnozę.
Coraz częstsze są również wszelkiej maści choroby kręgosłupa. Wśród osób, które się na nie skarżą nie przodują jednak ludzie starsi ale głównie młodzież. Spędzanie całych dni w pochylonej pozycji nad telefonem komórkowym lub tabletem niestety przekłada się na kark i powoduje jego ból. Wpływ złych nawyków widać również w chorobach układu pokarmowego, które są w dużej mierze spowodowane nieodpowiednią dietą. Zamiast postawić na odpowiednio zbilansowane posiłki wolimy jeść szybko i nie zastanawiając się zbyt wiele nad składem swoich posiłków. W konsekwencji zmagamy się później z refluksem, chorobą dwunastnicy, zaparciami, biegunkami, hemoroidami czy też chorobą wrzodową żołądka.
Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy również wszelkiego rodzaju nowotwory, choroby układu oddechowego takie jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), choroby układu sercowo-naczyniowego takie jak m.in. zawał serca czy też miażdżyca, wszelkiego rodzaju alergie a także choroby psychiczne i uzależnienia takie jak alkoholizm, pracoholizm, anoreksja, nerwica, narkomania, bulimia czy też depresja.
Przyczyny zachorowań
Ogólną przyczyną powstawania chorób cywilizacyjnych jest szybkie tempo rozwoju społeczeństwa. Powody ich występowania można jednak podzielić na dwie grupy: bezpośrednie i pośrednie. Na te drugie składa się przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska, coraz większa ilość chemii wykorzystywanej w produktach spożywczych czy też narastający poziom hałasu i promieniowania. Do czynników bezpośrednich możemy zaliczyć im.in. błędną dietę, która w większości polega na zapychaniu się „śmieciowym” jedzeniem, życie w nieustannym stresie, brak odpoczynku, stosowanie używek czy też brak aktywności fizycznej i tym samym prowadzenie siedzącego trybu życia.
Profilaktyka
Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Ogromne znaczenie ma to co spożywamy każdego dnia ale również to jak to robimy. Warto dopilnować, by nasze posiłki były odpowiednio zbilansowane i regularne (za najbardziej optymalne rozwiązanie uważa się jedzenie 4-5 razy dziennie). Nasza dieta powinna też obfitować we wszelkiej maści warzywa i owoce za to minimalizować użycie soli oraz cukru. Nie można też zapomnieć o zbawiennym wpływie wody mineralnej na nasz organizm. Dziennie powinniśmy wypijać małymi łyczkami ok. 8 szklanek.
Duży wpływ na nasze zdrowie ma też aktywność fizyczna. Nie każdy z nas może sobie pozwolić na regularne uprawianie sportów warto jednak poświęcić nawet 20 minut dziennie na delikatne rozciąganie się czy też popołudniowy spacer. Te, z pozoru błahe czynności spowodują, że nasza kondycja ulegnie poprawie a organizm zostanie dotleniony.
Najlepszym rozwiązaniem byłoby również całkowite odstawienie niszczących nasz organizm używek takich jak kawa, papierosy czy też alkohol. Niestety, wielu ludzi nie jest w stanie całkowicie rzucić a nawet jeśli tak robią, wracają do nałogu w chwilach stresu i złamania. Jeżeli nie czujemy się na siłach, by całkowicie pożegnać się z nałogiem, warto chociaż postarać się go ograniczyć.
Niezbędnym elementem profilaktyki są też kontrolne badania. To one pozwolą nam zorientować się czy wszystko z naszym zdrowiem jest w porządku a w przeciwnym wypadku zasugerują nam żebyśmy podjęli odpowiednie kroki i umówili się do specjalisty.
Coraz więcej z nas przewlekle choruje. Zapadamy na nowotwory, mamy nadciśnienie czy też borykamy się z cukrzycą. Przyczyn takiego stanu rzeczy nie trzeba szukać daleko i jest nim błyskawiczny postęp technologiczny jak i rozwój społeczeństwa. Ogromną rolę w walce z chorobami cywilizacyjnymi ma codzienna dawka aktywności fizycznej, zbilansowana dieta a także regularne poddawanie się badaniom. Przestrzeganie tych prostych zasad spowoduje, że na długo będziemy w stanie cieszyć się dobrym zdrowiem.