Dieta jaglana, inaczej detoks jaglany, jest to dieta monoskładnikowa, której głównym składnikiem, jak sama nazwa wskazuje, jest kasza jaglana. Jest to idealny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Już po kilku dniach, osoba stosująca tą dietę będzie mogła z dumą powiedzieć „Udało się! Schudłam”. Nie ma również obaw o efekt jojo. Dieta powinna trwać od 3 do 14 dni, a posiłki należy spożywać 5 razy dziennie. Oprócz chęci zrzucenia zbędnych kilogramów wskazaniami do rozpoczęcia detoksu są również długotrwałe zmęczenie oraz bóle głowy, zaburzenia snu, problemy skórne, kaszel oraz problemy jelitowe.
Spis treści
Zasady diety jaglanej
Najważniejszą zasadą diety jest to, że jej głównym składnikiem jest kasza jaglana. Jest ona bogata w makroelementy takie jak węglowodany, witaminy E, K oraz B, żelazo, magnez, potas, lecytynę, krzem, karoten, sód oraz wapń. Kasza jaglana nie zawiera glutenu oraz jest lekkostrawna, a 100 gramów tego produktu dostarcza ponad 300 kalorii, 3g. błonnika oraz 10g. białka. Ma właściwości rozgrzewające, dlatego też detoks można przeprowadzić również zimą. Co ważne, podczas diety nie trzeba rezygnować ze sportu.
Do takiego rodzaju detoksu można podejść na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest bardzo restrykcyjny i polega na spożywaniu tylko i wyłącznie kaszy. Należy jednak pamiętać, że nie może być ona zbytnio rozgotowana, ponieważ zwiększy to jej indeks glikemiczny.
Drugi sposób na dietę jaglaną to spożywanie w głównej mierze kaszy, jednak urozmaicanie jej różnymi dodatkami. Mogą to być owoce, warzywa, bezglutenowe zboża, mleka roślinne, przyprawy czy orzechy. Należy jednak zrezygnować z mięsa, nabiału oraz cukru. Herbata i kawa również nie są wskazane. Pić można świeże soki warzywne, wodę z cytryną oraz zioła.
Przed rozpoczęciem diety należy się do niej przygotować. Na 2 tygodnie przed powinno się zadbać o nawodnienie organizmu. Tydzień przed zaleca się wyeliminowanie przetworzonej żywności, mięsa, napojów gazowanych oraz ograniczenie spożycia kawy oraz herbaty. Do diety należy włączyć jak największą ilość warzyw, owoców, orzechów, pestek i produktów pełnoziarnistych. Przed rozpoczęciem diety można również zrobić lewatywę.
Po zakończeniu diety nie wolno od razu wrócić do starych nawyków. Wychodzenie z detoksu powinno być stopniowe. Produkty należy włączać w kolejności odwrotnej do tej, w której były eliminowane. Jeśli podczas stosowania diety wystąpią niepożądane objawy, dietę należy przerwać. Takimi objawami mogą być między innymi ogromny i trudny do pohamowania apetyt na inne produkty.
Jadłospis
Jadłospis w pierwszej wersji diety jest bardzo prosty. Na każdy z 5 posiłków jemy tylko kaszę jaglaną. Natomiast w drugim wariancie, posiłki mogą być bardziej różnorodne. Zaleca się jednak, żeby pierwsze dni detoksu były jak najprostsze. Najlepiej jeść wtedy tylko kaszę. Później jednak można wprowadzać dodatki. Na początek każdego dnia dobrze jest wypić wodę oraz kleik z siemienia lnianego. Przykładowe dania jakie można przygotować na jeden z pięciu codziennych posiłków to m. in. jaglanka z dodatkami w postaci owoców lub orzechów, zupa jaglana, faszerowana papryka, zapiekanka z kaszy jaglanej, kasza z pesto, kokosanki, budyń kokosowy, burgery jaglane, pierogi ryżowe z nadzieniem z kaszy jaglanej oraz szpinaku, kasza jaglana z dynią i brokułami, pasta z kaszy jaglanej, sałatka z kaszą. Oczywiście głównym składnikiem każdego z tych posiłków powinna być kasza jaglana.
Efekty diety jaglanej
Dietę jaglaną stosuję się nie tylko po to, żeby schudnąć. Jest to jeden z jej efektów, ale oprócz tego ma ona silne działanie detoksyfikujące oraz odkwaszające. Dzięki lecytynie zawartej w kaszy jaglanej, detoks pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu oraz przyspiesza przemianą materii. Krzem jest składnikiem, który pomoże osobom z problemami skórnymi, ponieważ dobrze wpływa na regenerację naskórka. Błonnik, którego w jaglance nie brakuje oczyszcza jelita. To właśnie oczyszczenie jelit jest głównym celem diety, ponieważ to zalegające w nich resztki pokarmów wydzielają szkodliwe dla naszego organizmu toksyny. Oprócz tego dieta jaglana pozytywnie wpływa na najważniejsze układy, w tym odpornościowy, rozrodczy i nerwowy. Do tego poprawia kondycję włosów, skóry oraz paznokci.
Podsumowując, dieta jaglana niesie ze sobą szereg pożądanych skutków dla naszego organizmu. Oprócz schudnięcia, ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie najważniejszych układów i co najważniejsze, kasza jaglana jest bardzo zdrowa. Jak z każdą dietą, należy jednak stosować ją z głową i słuchać swojego organizmu, a w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów przerwać dietę.