Olejek herbaciany – jakie posiada właściwości i jak stosować?

Olejek herbaciany to niezwykły olejek pozyskiwany z drzewa herbacianego, które rośnie w Australii. Olejek posiada mnóstwo korzystnych właściwości i był stosowany przez Aborygenów już od dawnych czasów. Jest to specyfik niezwykle wszechstronny, który pomoże się uporać z wieloma przypadłościami. Przedstawimy jego najważniejsze właściwości.

Olejek herbaciany – czym jest?

Jak już wspomnieliśmy olejek herbaciany, pozyskiwany jest drzewa herbacianego. Ma on postać oleju, który ma jasnożółtą barwę. Jego zapach można określić jako kamforowy.

Olejek herbaciany – jakie są jego właściwości?

Głównym związkiem aktywnym, który odnajdziemy w olejku herbacianym, jest 4-terpineol, posiada on działanie antyseptyczne. W składzie olejku znajduje się również cyneol, który wykazuje pozytywne działanie szczególnie w przypadku przeziębienia. Olejek herbaciany posiada szereg właściwości, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Pomaga w pielęgnacji i leczeniu skóry. Przez swoje właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i dezynfekujące, dobrze sprawdza się w przypadku skóry trądzikowej i tłustej. Nie są to wszystkie jego właściwości, stosowanie olejku herbacianego pomaga w usunięciu blizn, działa regenerująco, oczyszcza skórę, wygładza i odświeża.

Olejek herbaciany – zastosowanie

Olejek możemy zastosować:

  • Przy pojawienia się wszy
  • Podczas problemów skórnych
  • Przy infekcjach i chorobach górnych dróg oddechowych
  • W przypadku grzybicy
  • Do walki z pleśnią w domu

Olejek herbaciany – jak go stosować?

Możemy go używać jako tonik, punktowo albo smarując problematyczne miejsca. Olejek może również zostać dodany do kremu. Używanie olejku jest świetnym sposobem na walkę z grzybicą. Grzybica jest częstą chorobą skóry, jest to bardzo uciążliwa i nieprzyjemna dolegliwość. W przypadku grzybicy potrzebna nam będzie filiżanka ciepłej wody i półtorej łyżki olejku. Przed przystąpieniem do użycia olejku powinniśmy dokładnie oczyścić zmienione miejsca, a następnie je wysuszyć. Po osuszeniu twarzy, nasączonym wacikiem przemywamy zmienione chorobowo miejsca. Jeżeli olejek podrażnia, wystarczy, że rozcieńczymy go w ciepłej wodzie.

Olejek herbaciany możemy również wykorzystać do inhalacji i kąpieli. Badania wykazały, że olejek ten niszczy bakterie, które odpowiadają za choroby dróg oddechowych. Inhalacje i kąpiele działają korzystnie przy chorobach gardła, kaszlu, zapaleniu zatok. Stosowanie olejku jest niezwykle przydatne podczas walki z owadami i wszawicą. Przeprowadzane badania pokazały, że olejek zabija pasożyty oraz ich jaja. W przypadku wszawicy możemy kupić szampon z dodatkiem olejku herbacianego. Powinien pomóc w zapobieganiu nawrotów wszawicy.

Nie są to wszystkie zastosowania tego wszechstronnego olejku. Działa on również w przypadku onycholizy, czyli odwarstwianiu płytki paznokcia od skóry pod nim. W przypadku wystąpienia onycholizy, musimy wcierać olejek w płytkę paznokcia kilka razy dziennie. Osoby, które męczą się z wypadającymi włosami, również mogą wypróbować olejek herbaciany. Odblokowuje on mieszki włosowe oraz odżywia ich korzenie. Dodatkowo pomaga on w zwalczaniu łupieżu. Na głowę nakładamy go, wmasowując go skórę głowy. Po nałożeniu głowę owijamy ręcznikiem i myjemy po 15 minutach. Wykonujemy takie zabieg 2 albo 3 razy w tygodniu. Jeżeli borykamy się gdzieś w domu z pleśnią, to również odpowiedzią jest olejek herbaciany. 2 łyżeczki oleju musimy rozpuścić w 0,5 l wody. Takiej mieszkanki używamy do spryskania miejsc, z których wcześniej pozbyliśmy się grzyba. Nie spłukujemy tego.

Olejek herbaciany – cena

Za 10 ml olejku herbacianego zapłacimy od 8 do 15 złotych. Cena za tak wszechstronny naturalny kosmetyk nie jest szczególnie wygórowana. Bez problemu dostaniemy go w sklepach internetowych, możemy również kupić go w aptece. Oprócz olejku herbacianego możemy również kupić kosmetyki na bazie tej substancji. Dostępne są przeróżne kremy, maski, pianki i żele. Ich ceny będą już znacznie wyższe od czystego olejku, który kupimy w aptece.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest