Olejek eukaliptusowy – czy warto go stosować?

Eukaliptus jest rośliną powszechnie znaną z dużej ilości pozytywnych właściwości, takich jak działanie antyseptyczne, antybakteryjne czy przeciwzapalne. Otrzymywany z eukaliptusa olejek jest jedną z najbardziej znanych substancji eterycznych, pomocnych w aromaterapii. Jednak właściwości tego olejku nie ograniczają się jedynie do przyjemnego zapachu – rozwiewamy dziś wątpliwości dotyczące tego produktu i opisujemy jego zastosowania.

Jak wykorzystać olejek eukaliptusowy?

Leczy rany – olejek eukaliptusowy znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych, jako że działa bakteriobójczo. Dlatego też wykorzystywany jest do leczenia ran, wrzodów, oparzeń, skaleczeń, otarć czy ukąszeń owadów. Poza łagodzeniem bólu, chroni ranę przed wszelkimi infekcjami. W dodatku równie dobrze można go stosować na swoich zwierzętach.

Grypa i przeziębienie – eukaliptus wykazuje działanie wykrztuśne oraz pomaga oczyścić ciało z toksyn i szkodliwych mikroorganizmów, które mogą wywołać chorobę. W przypadku ciężkiego przeziębienia lub grypy doskonale sprawdzi się łaźnie parowa. Wystarczy wymieszać w misce kubek wrzącej wody oraz 10 kropli olejku eukaliptusa, położyć ręcznik na głowie w ten sposób, by oddychać jedynie naparem a nie otaczającym powietrzem.

Problemy z układem oddechowym – przy pomocy olejku eukaliptusowego możesz skutecznie wyleczyć takie schorzenia jak astma, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, a nawet gruźlicę. Eukaliptus wykazuje działanie rozszerzające naczynia krwionośne dostarczając więcej tlenu do płuc. Polecamy wymieszanie olejku eukaliptusowego z olejkiem z mięty pieprzowej oraz olejem kokosowym oraz nałożenie i dokładne wmasowanie w klatkę piersiową.

Ból stawów – badania sugerują, iż olej z eukaliptusa łagodzi ból stawów. Wystarczy sprawdzić skład wielu dobrych kremów na ból stawów, by zauważyć że często pojawia się w ich składzie olejek eukaliptusowy. Pomaga on zmniejszyć ból oraz stan zapalny związany z różnymi stanami.

Ważnym zastosowaniem olejku z eukaliptusa są masaże. Prawidłowo wykonywany masaż z dodatkiem olejku eukaliptusowego działa relaksująco, przeciwbólowo i kojąco dla ścięgien i stawów. Oprócz tradycyjnego masażu, omawiany olejek ma zastosowanie w bólach głowy czy bólach reumatycznych – wystarczy posmarować nim bolesne miejsca i delikatnie pocierać.

Domowe zabiegi z wykorzystaniem olejku

Olejek eukaliptusowy możemy wykorzystać do wielu domowych zabiegów, między innymi do inhalacji (wdychamy opary olejku rozpuszczonego w gorącej wodzie), płukanek gardła i jamy ustnej (pięć kropli olejku na szklankę gorącej wody) czy relaksujących kąpieli (kilkanaście kropel olejku należy dodać do wody). Co zaskakujące, olejek z eukaliptusa może być składnikiem odświeżaczy powietrza o działaniu antyseptycznym i antybakteryjnym, a także posłużyć jako baza…kremu przeciw trądzikowi.

W jakich kosmetykach znajdziemy ten olejek?

Oprócz samodzielnego przyrządzania kosmetyków i zabiegów na bazie olejku eukaliptusowego, możemy z powodzeniem wybrać również zakup gotowych specyfików. Olejek ten znajdziemy między innymi jako składnik środków czyszczących, mydeł, dezodorantów, a nawet niektórych kremów. Warto zatem, znając szeroki wachlarz jego właściwości, włączyć go do naszej codziennej pielęgnacji.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest