Olejek do masażu – rozgrzewa i pięknie pachnie

Masaż to doskonały sposób na relaks oraz poprawę naszego samopoczucia. Poza samym zabiegiem i umiejętnościami osoby go wykonującej, istotne są również preparaty jakie zdecydujemy się użyć. Niezmiernie popularne są olejki i zdają się powoli wypierać inne kosmetyki. Co takiego posiadają, że coraz chętniej są wybierane do pielęgnacji ciała?

Olejki do masażu – czym się charakteryzują?

Olejki do masażu przede wszystkim ułatwiają wykonywanie tego zabiegu. Po pierwsze sprawiają, że ręce masażysty swobodnie mogą wykonywać ruchy (np. okrężne) niejako ślizgając się po naszej skórze. Dzięki temu niwelują możliwość wystąpienia uszczypnięć czy podrażnień jakie mogłyby wystąpić podczas masażu na skórze suchej.

Po drugie dzięki swoim właściwościom zatrzymują wodę w skórze (uniemożliwiają jej parowanie) przez co pozostaje ona nawilżona. Wreszcie olejki mogą zawierać składniki niezbędne do odżywienia, regeneracji lub relaksacji skóry. Oczywiście wszystko zależy od wyboru olejku – są bowiem takie, które zawierają wzmacniacze, pigmenty czy sztuczne aromaty. Zdecydowanie lepiej sięgnąć więc po olejki naturalne, których pojawia się coraz więcej w sklepach. Można także pokusić się o samodzielne wykonanie takiego olejku.Ostatnią zaletą niech będzie zapach. Już od wieków wiadomo, że przyjemna woń może zdziałać cuda i wpłynąć korzystnie na nasze samopoczucie. Nie bez powodu rozwinęła się też sztuka leczenia zapachem czyli aromaterapia.

Wszystko to sprawia, że olejki są nieocenioną pomocą podczas masażu wykonywanego zarówno w profesjonalnym salonie, jak i w domu.

Jednak jaki typ olejku wybrać aby przyniósł nam jak najwięcej korzyści?

Każdy olejek charakteryzuje się odmiennymi właściwościami, dlatego powinniśmy starannie dobierać je do efektu jaki chcemy osiągnąć. Z grubsza rzecz biorąc do ciała nadaje się praktycznie każdy a jego wybór zależy od naszej chwilowej zachcianki. Sprawa trochę się komplikuje przy wyborze kosmetyku do pielęgnacji twarzy.

Olejek do masażu twarzy dobieramy głównie ze względu na typ skóry jaki posiadamy. Osoby o przetłuszczającej się skórze oraz ze skłonnościami do trądziku czy wyprysków powinny sięgać po tzw. „suche olejki”, które szybko się wchłaniają. Natomiast osoby mające problem z utrzymaniem prawidłowego nawilżenia powinny wybrać „olejki mokre”, czyli takie, które zostawiają cieniutką warstwę na powierzchni skóry.

Dla osób z tendencją do przetłuszczającej się skóry zalecane są olejki: arganowy, jojoba, róży, konopi, lniany, z wiesiołka czy ogórecznika. Z kolei osoby o skórze suchej powinny sięgnąć po olejki ze słodkich migdałów, awokado, kokosowy, makadamia, pestek dyni czy brzoskwini lub po oliwę z oliwek.

Olejki do masażu – najczęściej wybierane

Niekwestionowanym numerem jeden jeśli chodzi o olejki do pielęgnacji całego ciała jest olejek arganowy. Jest uważany za jednej z najlepszych olejków regenerujących. Dodatkowym jego atutem jest działanie przeciwzmarszczkowe oraz przyśpiesza gojenie się drobnych urazów. Swoje właściwości zawdzięcza głównie dużej zawartości kwasów tłuszczowych jak omega-3 oraz omega-9 a także witaminie E oraz fenolom o właściwościach przeciwutleniających.

Kolejnym dobrze znanym olejkiem jest ten pozyskany z awokado. Oprócz właściwości regenerujących posiada także właściwości odżywiające dzięki zawartości witamin A,D,E,K,PP oraz B. Zawartość kwasów nienasyconych dodatkowo wpływa korzystnie na kondycję naszej skóry.

Olejek ze słodkich migdałów podobnie jak olejek z awokado posiada witaminy A,B,D oraz E. Zawiera w swym składzie proteiny i kwasy tłuszczowe przez co działa również nawilżająco, odmładzająco i zmiękczająco.
Świetnym olejkiem pielęgnacyjnym jest także olej kokosowy. Natychmiast nawilża, regeneruje i ujędrnia skórę. Nie dopuszcza do powstawania zmarszczek. Ma także potwierdzone działanie antywirusowe, antygrzybiczne i antybakteryjne dlatego doskonale sprawdzi się u osób zmagających się z trądzikiem. Stanowi również naturalny filtr przeciwko promieniowaniu UV. W jego skład wchodzą głownie kwasy takie jak: kwas lauronowy, mirystynowy, palmitynowy czy kaprylowy.

Wymienione powyżej olejki to tylko niektóre stanowiące tak zwana bazę, czyli jest ich najwięcej w kosmetyku do masażu (wypełniacze). Do takiego podstawowego olejku dodawane są różne olejki eteryczne, których zadaniem jest głównie wzbogacenie mieszaniny o walory aromatyczne. Oczywiście posiadają one również właściwości prozdrowotne.

Często dodawane są olejki pomarańczowe, cynamonowe czy olej pieprzowy posiadające właściwości rozgrzewające. Dzięki temu nasze mięśnie oraz skóra odprężają się, naczynia krwionośne się rozszerzają co umożliwia przenikanie składników odżywczych w głąb skóry oraz ułatwia usuwanie toksyn.
Kolejna grupa to olejek lawendowy, sandałowy, olejek z bergamotki czy jaśminu. Te posiadają właściwości uspokajające. Z kolei olejek różany, z jodły syberyjskiej, mięty lub z zielonej herbaty pobudzi nas do działania i przepoi energią.

Jak widać wybór olejków jest szeroki. Możemy więc w zależności od potrzeb i nastroju wybierać i komponować takie zestawy na jakie mamy ochotę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest