Mydło naturalne – co musisz o nim wiedzieć

W ostatnim czasie domowe kosmetyki biją rekordy popularności. Często wolimy, zamiast kupować przypadkowe, chemicznie przetworzone produkty ze sklepowych półek, zrobić coś własnoręcznie i w domowym zaciszu. Takim produktem może być też mydło. W internecie aż roi się od stron oferujących specjalne dodatki do domowej produkcji mydeł. Co zatem powinniśmy o nim wiedzieć, aby być może zdecydować się na jego stałe miejsce w naszej łazience i codziennej pielęgnacji?

Jak powstaje mydło naturalne?

Kolorowe, pachnące i, co najważniejsze, ręcznie robione mydełka znaleźć możemy w coraz większej ilości sklepów. Alternatywą dla ich zakupu jest samodzielne przygotowanie kosmetyku w domu. Jak więc to zrobić? To nic trudnego. Do przygotowania mydełka potrzebne są składniki, które możemy wygodnie zamówić przez Internet lub kupić: wodorotlenek sodu (NaOH), wodę destylowaną oraz dobrane według uznania dodatki zapachowe i naturalne barwniki. W sieci znaleźć można wiele przepisów na samodzielne przygotowanie takiego mydła, które może być wspaniałym, trafionym upominkiem dla rodziny czy znajomych.

Rodzaje mydeł naturalnych

Mydła naturalne możemy podzielić na kilka rodzajów. Są to: mydło kastylijskie, marsylskie, siarkowe oraz borowinowe. Pierwsze z nich wyróżnia fakt, że jest produkowane na bazie oliwy z oliwek, co czyni je wyjątkowo łagodnym środkiem mającym. Mydło marsylskie natomiast tradycyjnie pachnie lawendą i zawiera bardzo dużo składników naturalnych. Mydło siarkowe, jako że ma w swoim składzie około 5 procent związków siarki, działa wysuszająco i jest odpowiednie przede wszystkim dla skóry tłustej. Mydło borowinowe zaś produkowane jest na bazie borowiny, która wspomaga produkcję kolagenu i uelastycznia skórę.

Jakie są zalety mydła naturalnego?

Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, mydło, o którym mówimy jest naturalne. Do jego przygotowania nie wykorzystuje się sztucznych substancji, zminimalizowane jest więc ryzyko uczuleń i reakcji alergicznych. Co więcej, przygotowując takie mydło mamy większy wpływ na jego zapach, kolor i konsystencję. Możemy dobrać zatem naszą ulubioną kompozycję. Estetycznie zapakowane mydełka cieszą oczy i mogą okazać się świetnym pomysłem na prezent, a ich przygotowanie dobrą okazją do spędzenia czasu razem z rodziną.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest