Pompki – korzyści i skutki uboczne

„Napompowanie” to efekt, do którego dąży sportowiec lub osoba trenująca. Termin ten kojarzy się z nazwą napoju energetycznego, ale faktycznie odnosi się on do fizjologicznego zjawiska, które zachodzi podczas treningu, gdyż wtedy następuje napompowanie mięśni, a więc zwiększony napływ krwi do mięśni. Wynikiem tego jest ich napęcznienie, zaś mięśnie rosną.

Korzyści z pompek

Zalet ćwiczenia pompek jest dużo, zaczynając od efektów wizualnych, czyli poprawy wyglądu ramion i pleców, poprzez korzyści zdrowotne (wzmocnienie kręgosłupa lędźwiowego), a kończąc na wielu wariantach pompki (pompki wąskie, damskie, męskie, szerokie itp.).

Pompki są ćwiczeniem, rzeźbiącymi i wzmacniającymi wiele grup mięśniowych, np.: mięśnie dolnego odcinka pleców oraz brzucha, pośladków i ud.
Wąskie pompki są sposobem na ujędrnienie okolicy mięśnia trójgłowego ramienia, dlatego można się pozbyć obwisłej skóry w tylnej części ramion (tzw.,,motylki’’).
Pompki w wąskim i w szerokim ułożeniu dłoni podniosą biust, gdyż w ten sposób można rozwijać mięśnie piersiowe (mięsień piersiowy większy, mięsień mniejszy).
Prawidłowo wykonana pompka powoduje, że mięśnie pleców i mięśnie brzucha, odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała są silniejsze. Mocny tułów ochrania narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami i w ten sposób zmniejsza ryzyko kontuzji.

Efekty pompek a zmiany w składzie ciała

Jeśli się zaczyna trenować to pojawiają się zmiany w składzie ciała. Zachodzi to wraz z adaptacją treningową, gdy ciało próbuje się dopasować do warunków i do wyzwań, którym jest poddawany. Gdy marzy się duża, szeroka oraz wypukła klatka to pompki nie wystarczą. Będą tylko uzupełnieniem treningu siłowego, w którym duże obciążenia dają mięśniom większe bodźce.

Uboczne skutki pompek

Przetrenowanie, w tym za częste i za długie ćwiczenie pompek objawia się dolegliwościami bólowymi ze strony mięśni i zmęczeniem, w tym fizycznym oraz psychicznym. Może także prowadzić do wyczerpania się organizmu. Każdy powinien prowadzić aktywny tryb życia. Jednak tak jak w żywieniu i tu należy zachować umiar.

Reasumując pompki to popularne oraz efektywne ćwiczenie, które pojawia się w treningu sportowców, oraz w szkoleniu żołnierzy, i na zajęciach wychowania fizycznego.
Pompki wpływają na kształtowanie mięśni, poprawę ich siły. Wykonywanie pompek prowadzi do rozwoju ogólnej wytrzymałości oraz kondycji.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest