Maść cynkowa czy dobrze ciała na cerę?

Maść cynkową znamy nie od dziś. Stosowały ją nasze babcie i mamy. W przesycie ogromu kosmetyków, które są nam proponowane zapomnieliśmy o dobrodziejstwie i niesamowitym działaniu maści.

Jak działa maść cynkowa?

Jak sama nazwa wskazuje to kosmetyk, który zawiera w sobie cynk. Jest on pierwiastkiem wykorzystywanym w różnych preparatach leczniczych. Pozytywne działanie cynku odkryto już w starożytności. W Egipcie sproszkowany cynk rozcieńczony z wodą używano jako preparat na choroby skórne.

Właściwości maści cynkowej

Maść cynkowa ma bardzo dobre właściwości: osuszające, przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające, ochronne. Ma ona biały, bezzapachowy kolor. Nie rozpuszcza się ani w wodzie, ani w tłuszczach. Po naniesieniu na skórę tworzy białą powłokę, nie wchłania się. Jednak pomimo tego działa bardzo dobrze na wszystkie wypryski. Najlepiej maść stosować punktowe, jeśli ktoś ma tendencje do wysuszeń skóry może ona troszeczkę zaszkodzić jeśli zostanie położona na całą np. twarz. Maść cynkową po otwarciu opakowania należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu w temperaturze do 25ºC, z dala od światła słonecznego i zużyć w ciągu sześciu miesięcy.

Zastosowanie cynku

Ze względu na to, że cynk świetnie kryje i matuje stosowana jest do produkcji pudrów i zasypek. Dodatkowo blokuje promieniowanie UV, dlatego też używany jest do produkcji filtrów przeciwsłonecznych. A teraz najważniejsze, czyli maść cynkowa, która jak sama nazwa wskazuje stworzona jest z cynku.

Zastosowanie maści cynkowej

Maść cynkowa na trądzik – odkrywana jest po raz pierwszy przez nastolatków, zakup jej polecają zazwyczaj osoby starsze. Maść cynkowa świetnie działa na wysuszenie trądziku. Wystarczy posmarować, punktowo na noc i rano można zauważyć duże zmiany.

Maść cynkowa na odparzenia – swoje zastosowanie znalazła również w zasypkach dla dzieci w czasie niemowlęcym. Skóra jest wtedy bardzo podatna na wszelkie otarcia oraz pęcherze, które bardzo często wtedy powstają.

Maść cynkowa na opryszczkę – jest świetnym preparatem na szybkie pozbycie się opryszczki. W jej składzie znajdują się substancje czynne, takie jak kwas salicylowy i tlenek cynkowy. Działanie tej pierwszej substancji powoduje osuszanie i ściąganie skóry. Ponadto kwas salicylowy ma właściwości przeciwświądowe. Preparat na opryszczkę stosuje się 1-2 razy dziennie. Przez około 3 dni. To skutkuje wysuszeniem opryszczki i szybkim pozbyciem się jej.

Przeciwwskazania do stosowania maści cynkowej

Maść cynkowa zawiera w swoim składzie nie tylko tlenek cynku, ale również substancje pomocnicze. Osoby, które są uczulone na cynk, lub na inne substancje nie powinny stosować maści. Może ona wywołać silne reakcje alergiczne. Osoby, które chorują na astmę oskrzelową przed zastosowaniem tego preparatu powinny zasięgnąć opinii lekarza. Maści cynkowej nie powinno się również stosować na:

  • otwarte i niezagojone rany
  • ostre stany zapalne skóry
  • mocno uszkodzony naskórek
  • nadwrażliwość na tlenek cynku

Ponadto w trakcie stosowania maści cynkowej należy bezwzględnie uważać na aplikację jej w przypadku jednoczesnego stosowania zewnętrznego innych preparatów leczniczych. A to dlatego, że oba produkty mogą wchodzić ze sobą z interakcje i wywołać niepokojące zmiany skórne. Więc jeśli stosujemy maść cynkową nie używamy innych maści.

Cena maści cynkowej

Cena maści cynkowej jest bardzo niska. Możemy ją zakupić w każdej aptece, za cenę około 3 zł. Maść cynkowa wydaje się być przestarzałym i zbyt prostym pomysłem na pozbycie się np. trądziku. Jednak kiedy zaczynamy jej używać okazuje się, że działa ona o wiele lepiej niż wiele innych drogich kremów, które zasypują nasz rynek.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest