NFZ doradza jaką dietę wybrać! Pod lupę bierzemy internetowy poradnik dietetyczny

Pudding chia z mango, kotlet z batatów, pieczony halibut a na deser smoothie ananasowe. Menu z nowo otwartej restauracji? Nie, to tylko przykładowy jadłospis ułożony przez NFZ.

Społeczeństwo w rozmiarze XXL

Epidemia otyłości zatacza coraz większe kręgi. Jemy dużo, szybko i przede wszystkim nie przywiązując wagi do tego, co ląduje na naszych talerzach. Efekty takich działań są niestety widoczne na pierwszy rzut oka a o skali problemu świadczy fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia wpisała otyłość na listę chorób przewlekłych.

Oprócz oczywistych skutków jakie niosą ze sobą nadmierne kilogramy otyłość może wywołać również wiele zaburzeń takich jak m.in. zwiększoną skłonność do nadciśnienia, chorobę zwyrodnieniową stawów, zaburzenia potencji, problemy z zajściem w ciążę czy też nawet nowotwory jelita i trzustki. Wpływa ona też na jakość życia chorujących, często znacznie ją obniżając a w skrajnych przypadkach całkowicie ograniczając.

Wbrew pozorom problem ten nie dotyczy wyłącznie Stanów Zjednoczonych czy też Wielkiej Brytanii ale również Polski. Ponad połowa naszego społeczeństwa jest otyła lub ma nadwagę i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała ulec poprawie. Wychodząc naprzeciw potrzebom Polaków, Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił internetowy portal diety.nfz.gov.pl za pomocą którego możemy uzyskać dopasowaną do naszych potrzeb i odpowiednio zbilansowaną dietę.

Dieta z NFZ – pierwsze kroki

Skorzystanie z serwisu jest całkowicie darmowe. Jedyną rzeczą jaką musimy zrobić, by mieć dostęp do wszystkich funkcji jest założenie konta. W pierwszym etapie rejestracji zostaniemy poproszeni o uzupełnienie informacji o sobie poczynając od podstawowych takich jak email i hasło a kończąc na bardziej osobistych: płeć, waga, wzrost, wiek oraz aktywność (do wyboru mamy: pacjenta leżącego w łóżku, aktywność fizyczną niską, umiarkowaną, aktywny tryb życia, bardzo aktywny tryb życia oraz wyczynowe uprawianie sportu).

Poprawne wypełnienie wszystkich pól pozwoli nam poznać nasze BMI (Body Mass Index) czyli wskaźnik masy ciała. Dzięki prostej skali będziemy mogli zobaczyć czy nasza waga jest odpowiednia do naszego wzrostu. Możliwe opcje to: niedowaga, wartość prawidłowa, nadwaga, I stopień otyłości, II stopień otyłości, III stopień otyłości.

Dieta DASH – na czym polega?

Portal oferuje możliwość wyboru między trzema dietami, różniącymi się ilością spożywanych kalorii: 1200 DASH, 1500 DASH lub 1800 DASH. Skrót „DASH” przy każdej z nich oznacza „Dietary Approaches to Stop Hypertension” czyli dietę mającą uchronić nas przed nadciśnieniem. Jej głównym założeniem jest ograniczenie soli i spożywanie większej ilości nieprzetworzonych posiłków. W praktyce oznacza to produkty pełnoziarniste, tłuszcze roślinne, orzechy, chudy nabiał, warzywa oraz owoce. Od wielu lat dieta DASH znajduje się w czołówce najzdrowszych i wpływających najkorzystniej na organizm.

Każda z diet jest rozpisana na czternaście dni i składa się z pięciu posiłków. Oprócz informacji o kaloryczności przy daniach widnieją również ich zdjęcia oraz proporcje białek, tłuszczy i węglowodanów. Przydatną opcją jest też „lista zakupów” na której znajdują się wszystkie produkty, których będziemy potrzebowali do przygotowania podanych posiłków wraz z ilością sztuk/wagą. W przypadku, gdy jakieś danie nie przypadnie nam do gustu możemy je bez problemu wymienić na inne, ze znajdującej się na stronie listy. Podobnie ma się sprawa z kalorycznością diety. Jeśli uznamy, że nie jest ona dla nas wystarczająca lub wręcz przeciwnie, jest zbyt rozbudowana, istnieje możliwość zamiany.

Oprócz przepisów, NFZ oferuje również „porady dnia”. Są to m.in. wskazówki, by zwracać uwagę na etykiety produktów, jeść dziennie minimum 500 g warzyw, ograniczyć spożycie jaj do 4 sztuk w tygodniu czy też całkowicie zrezygnować z podjadania między posiłkami.

Przykładowy jadłospis

Jeśli chodzi o śniadania, wśród sugerowanych dań znajdziemy m.in. owsiankę z grejpfrutem, jaglankę z gruszką, kanapki w różnych wersjach, omlet z groszkiem czy też koktajl z ananasa. Na obiad NFZ proponuje takie przysmaki jak np. indyk z kaszą i warzywami, makaron z łososiem i cukinią albo grillowany mintaj ze szpinakiem i komosą ryżową. Znajdzie się tu również coś dla amatorów słodkości w postaci podwieczorków i serwowanych na nie ciast czekoladowych z fasoli czy też owsianych ciasteczek.

Dla osób, które są ciekawe na jakiej zasadzie funkcjonuje strona ale nie chcą się rejestrować, istnieje opcja „Wypróbuj dietę”. Obecnie posiada ona tylko dwie, rozpisane na siedem dni diety: 1200 kcal oraz wegetariańską składającą się z 1500 kcal.

Zmiana nawyków żywieniowych to dla większości z nas ogromne wyzwanie. Nie dość, że musimy wykreślić z menu swoje ulubione, kaloryczne potrawy to na dodatek powinniśmy liczyć się z tym, że wydamy fortunę na konsultacje z dietetykami. Uruchomiony przez NFZ portal wydaje się być świetną alternatywą dla osób, które pragną zacząć jeść zdrowo i jednocześnie nie zbankrutować.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest