Czy lakier do paznokci szkodzi Twojemu ciału?

Lakier do paznokci to produkt bez którego większość kobiet nie wyobraża sobie życia. Pomalowane paznokcie to według wielu podstawa zadbanych i estetycznie wyglądających dłoni lub stóp. Jednak coraz częściej słyszy się o ich potencjalnej szkodliwości. Czy faktycznie mogą źle wpływać na nasze zdrowie? Okazuje się, że tak.

Co złego kryje w sobie lakier?

Żeby lakier miał odpowiednią barwę, trwałość, konsystencję, przyczepność, połysk oraz wiele innych cech, które tego typu produkt powinien posiadać, musi zawierać całą masę specjalnych dodatków, w tym tych chemicznych. Jedne są mniej szkodliwe, inne bardziej, jednak przywiązuje się do nich coraz większą uwagę. Stale wykonywane są badania lakierów pod względem ich negatywnego wpływu na organizm i ustalono, że do najbardziej szkodliwych substancji chemicznych w nich zawartych zalicza się następujące dodatki:

Formaldehyd – uważany za substancję rakotwórczą oraz wywołującą reakcje alergiczne. W dużym stężeniu jest silnie trujący. W nadmiarze powoduje alergiczne zapalenie skóry i jej podrażnienia, nadmierną suchość skórek wokół paznokci, a nawet odwarstwienie się płytki paznokcia od łożyska. Dodatkowo wdychanie formaldehydu może powodować problemy z oddychaniem oraz astmę. Jego opary wykazują także działanie drażniące na śluzówkę oka i gardła.
Toulen – substancja toksyczna, wykazująca szkodliwe działanie na wiele układów w naszym organizmie, takich jak nerwowy, krwionośny, oddechowy, immunologiczny oraz rozrodczy. Jego duże stężenia mogą prowadzić do spontanicznych poronień. Dodatkowo działa drażniąco na układ oddechowy, śluzówkę oka oraz powoduje bóle głowy.
Fosforan trifenylu (TPHP) – powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz wpływa negatywnie na reprodukcję i metabolizm. Co ciekawe, jego przedostanie się do krwioobiegu może skutkować przybieraniem na wadze.
Ftalan dibutylu (DBP) – zatrucie nim może mieć wpływ na upośledzenie płodności. Dodatkowo działa szkodliwe na płód, powodując jego zgon, deformacje kości lub niską wagę płodową. Na szczęście jego stosowanie w produkcji kosmetyków, w tym lakierów do paznokci zostało zakazane na terenie Unii Europejskiej.

to najpopularniejszy kolor lakieru do paznokci ty tez masz go w swojej kolekcji 58120e5c

Jak zmniejszyć ryzyko zatrucia?

Jest kilka sposobów na to, by uniknąć narażenia na szkodliwe substancje zawarte w lakierach. Przede wszystkim staraj się nie malować paznokci zbyt często i w miarę możliwości ogranicz je do minimum. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić, pamiętaj, by wykonywać ten zabieg w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz dobrze przewietrzonych. Istotne jest również, by podczas zdobienia paznokci unikać zamalowywania otaczających je skórek. W ten sposób szkodliwe substancje nie będą miały łatwej drogi do przedostania się do organizmu. Podczas malowania warto także zakryć wlot buteleczki, co zapobiegnie wdychaniu jego oparów. Najważniejsze jest jednak czytanie składów lakierów! Przy zakupie kolejnego lakieru do kolekcji, zwróć uwagę, czy nie zawiera potencjalnie szkodliwych substancji.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest