Torbiel na jajniku – jak z nim walczyć? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Torbiel to pewnego rodzaju wypustka, która tworzy się w różnych częściach ciała. W tym przypadku obrała sobie kierunek naszych jajników, które są wyjątkowo podatne na powstawanie takich zmian. Mogą pojawiać się wewnątrz jak i zewnątrz jajnika lub nawet obydwu jajników. Występują samodzielnie, lub w skupiskach kilku torbieli na raz. Szczególnie narażone są kobiety w wieku rozrodczym i kobiety w okolicach menopauzy.

Warto wspomnieć iż zamiennie na torbiel używa się określenia “cysta”. Oficjalnie torbiel jest mniejsza ( poniżej 5 cm), ale w gruncie rzeczy oba słowa funkcjonują w podobny sposób. Obie wypustki powstają tak samo: jeśli pęcherzyk Graffa, który zawiera komórkę jajową, nie pęknie, zaczyna gromadzić się w nim płyn. Może być to płyn surowiczy, ale też i krew.

Rodzaje torbieli

  • torbiel pęcherzykowy – osiąga ok. 4 cm, wchłania się samoistnie bądź z pomocą zaleconej terapii hormonalnej,
  • torbiel krwotoczny – to niegroźna cysta, która wypełniona jest krwią. Przybiera niewielkie rozmiary, wchłania się samoistnie,
  • torbiel endometrialny – inaczej torbiel czekoladowy. Powstaje u kobiet cierpiących na endometriozę, wypełniony gęstą krwią. Pęknięcie może spowodować zapalenie otrzewnej, dlatego zazwyczaj cysta usuwana jest operacyjnie,
  • torbiel dermoidalny – inaczej torbiel skórzasty. Powstaje z nierozwiniętego płodu i zawiera jego komórki. Usuwany operacyjnie,
  • torbiel nowotworowy – to niebezpieczny, silnie ukrwiony torbiel z rosnącymi tkankami do wewnątrz. Konieczne jest leczenie wraz ze sprawdzeniem markerów nowotworowych.
  • torbiel złożony – to określenie całego spektrum torbieli, najczęściej złośliwych, dlatego w celu potwierdzenia diagnozy poddaje się je badaniu histopatologicznemu

Torbiel na jajniku – przyczyny i objawy

Jeśli podczas owulacji nie dojdzie do pęknięcia pęcherzyka, rośnie on dalej i od tej pory nazywany jest torbielą. Najczęstszą przyczyną ich powstawania są zaburzenia hormonalne. Zbyt niski poziom hormonów uniemożliwia pęknięcie pęcherzyka, a ten z kolei wypełnia się płynem. Przyczyn powstawania torbieli jest wiele, jednak najczęściej wiąże się on z takimi chorobami jak: endometrioza, PCOS czy nowotwory.

Torbiel na jajniku najczęściej wykrywany jest podczas badania USG. Nie powoduje żadnych dolegliwości. Najczęstsze objawy torbieli na jajniku:

  • ból jajnika,
  • ból i dyskomfort podczas współżycia,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • migreny,
  • nudności,
  • wzdęcia.

Torbiel na jajniku – leczenie

Leczenie torbieli jajników wiąże się z przyczyną ich powstawania oraz lokalizacją. W przypadku niewielkich rozmiarów najczęściej lekarz zaleca ich obserwację, bez dodatkowych sposobów farmakologicznych. Jeśli jednak torbiel jest duży zaleca się ich chirurgiczne usunięcie. Dzięki temu unikamy dolegliwości związanych z ich uciskiem na inne struktury. Jeśli istnieje podejrzenie, że torbiel jest zmianą złośliwą wówczas konieczne jest chirurgiczne usunięcie wraz z wykonaniem biopsji w celu stwierdzenia tego podejrzenia.

Domowy sposoby zapobiegania powstawaniu torbieli na jajniku:

1. Zdrowa dieta – to co jemy ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu, szczególnie biorąc pod uwagę dużą ilość pestycydów w warzywach i owocach oraz hormony i antybiotyki, którymi faszerowane są zwierzęta hodowlane, których mięso i inne produkty zjadamy.
2. Aktywność fizyczna – od dawna wiadomo, że sport to zdrowie, a aktywność fizyczna pomaga nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale też utrzymać nasz organizm w dobrym zdrowiu.
3. Picie wody i herbat ziołowych – aby uniknąć chorób narządów rozrodczych, polecane jest picie herbaty z krwawnika. To ziele pomaga złagodzić bóle miesiączkowe, uregulować cykl oraz zapobiegać wielu chorobom.
4. Unikanie stresu i relaksowanie się – stres i choroby cywilizacyjne sprzyjają zaburzeniom hormonalnym, które mogą prowadzić do powstania torbieli na jajnikach. Dlatego ważne, aby znaleźć codziennie przynajmniej kilkanaście minut dla siebie, na zrelaksowanie się.

1065493 w767h767c1cx1728cy1152

Jeśli mimo wszystko nie uda nam się uniknąć torbieli na jajnikach, dobrze jest poradzić się lekarza, ale można wspierać się naturalnymi sposobami, wypróbowanymi przez wiele kobiet:

1. Kąpiele i nasiadówki ziołowe – zioła od wieków pomagały w leczeniu różnych chorób, dlatego można je wykorzystać w przypadku torbieli na jajnikach. Najlepiej zaopatrzyć się w skrzyp polny, krwawnik oraz rumianek i brać kąpiel ziołową w wyciągu z tych ziół.
2. Okłady z oleju rycynowego – materiał nasączony olejem rycynowym należy przyłożyć do brzucha i ogrzać miejsce termoforem lub butelką z ciepłą wodą. Okład należy trzymać powyżej godziny.
3. Herbata ziołowa – w pozbyciu się groźnych narośli pomocne będą herbaty ziołowe. Jedna szklanka herbaty ze skrzypu dziennie i jak najwięcej herbaty z mieszanki krwawnika, pokrzywy i nagietka.

A jak z profilaktyką?

Cóż, nie będzie to żadna tajemnica iż najlepiej i najbezpieczniej jest nie unikać wizyt u ginekologa. Tylko regularne badania dają nam bezpieczeństwo i pewność iż nie dochodzi do jakiś zmian w naszym organizmie. Dopilnujmy by przynajmniej raz na rok wykonywać USG oraz cytologię.

Dodatkowo zaleca się stosowanie ciepłych okładów lub kompresów. Najlepiej sprawdzi się do tego termofor, który zapobiega przeziębieniu i przechłodzeniu organizmu. Poza tym rozluźni mięśnie i zmniejszy ból podczas owulacji czy miesiączkowania. Badania naukowe udowodniły też, iż kobiety aktywne fizyczne, które szczególnie dbają o ćwiczenia na mięśnie brzucha są mniej podatne na bóle okołomiesiączkowe i na powstawanie torbieli.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest