Kwas azelainowy – efekty, działanie i opinie

Trądzik stał się obecnie jedną z chorób cywilizacyjnych. Przestał dotykać już jedynie nastolatków i młodych dorosłych – obecnie granica wieku przesuwa się coraz dalej i nierzadko można znaleźć osoby w wieku dojrzałym ciągle borykające się z tym problemem. Mają na to wpływ zanieczyszczone środowisko oraz coraz szybszy i bardziej stresujący tryb życia. Czy wobec tego jesteśmy skazane na wypryski? Zdecydowanie nie! Już dziś możemy bardziej o siebie zadbać, co na pewno będzie miało swoje odzwierciedlenie w pięknej, świetlistej cerze. Poznaj sekrety kwasu azelainowego i dowiedz się, jak cieszyć się gładką skórą!

Terapia kwasem azelainowym – jak wygląda i jakie są jej efekty?

Kwas azelainowy działa antyseptycznie, dzięki czemu stosuje się go w leczeniu różnorakich problemów skórnych. Należą do nich:

  • trądzik zwyczajny
  •  trądzik różowaty
  •  atopowe zapalenie skóry
  •  łuszczyca
  • rumień

Działanie kwasu azelainowego polega na normalizacji procesów, które są zaburzone u osób cierpiących na trądzik, takich jak nadmierne rogowacenie naskórka przyczyniające się do powstawaniu zaskórników czy produkcja łoju prowadząca do błyszczenia się cery. Ponadto ma on silne działanie wybielające, które pomaga w walce z przebarwieniami.

Należy dodać, że kwas azelainowy jest najskuteczniejszy w stężeniu 20- i 15-procentowym. Jego efekty widoczne są już po 2 miesiącach regularnego stosowania. Terapii nie powinno rozpoczynać się latem ze względu na silne oddziaływanie słońca na skórę, które w połączeniu z reakcją kwasu może powodować mocne podrażnienie! Jeśli podczas stosowania tego specyfiku wychodzisz na dwór w słoneczny dzień, koniecznie pamiętaj o nałożeniu kremu z wysokim filtrem!

Kwas azelainowy – stosowanie i przeciwwskazania

Kwas azelainowy należy stosować zewnętrznie, bezpośrednio na zmiany skórne. Jeśli korzystasz z żelu lub kremu, wówczas dla osiągnięcia najlepszych efektów powinnaś nakładać go rano i wieczorem. Dużą popularnością cieszy się również peeling z użyciem kwasu azelainowego wykonywany w gabinecie kosmetycznym.

Jest to stosunkowo bezpieczny środek w walce ze zmianami skórnymi. Należy jednak pamiętać o tym, że przez pierwsze 4 tygodnie jego stosowania skóra będzie się przyzwyczajać do nowego medykamentu. W tym czasie może być szczególnie podrażniona, możliwy jest również początkowy „wysyp” nowych zaskórników. Jest to reakcja normalna, która stopniowo będzie ustępować, aż do całkowitego wygładzenia skóry.

Osoby o ciemnej karnacji powinny używać kwasu azelainowego pod szczególnym nadzorem specjalisty ze względu na silne właściwości wybielające tej substancji!

A czy można stosować kwas azelainowy będąc w ciąży?

Wiadomo, że w bardzo niewielkim stopniu przenika on przez barierę łożyska oraz do mleka kobiet karmiących piersią. Jednak niestety z powodu ciągle trwających badań nad działaniem tej substancji stosowanie kwasu jest niewskazane – zarówno dla matek ciężarnych, jak i tych karmiących piersią.

Kwas azelainowy – gdzie go kupić?

Kwas azelainowy możemy nabyć bez recepty w prawie każdej aptece. Lek ten najczęściej jest w formie kremu lub żelu. Pamiętajmy jednak, że choć jest to środek stosunkowo bezpieczny, tak dalej warto skonsultować jego użycie ze specjalistą.

Walka z problemami skórnymi potrafi być naprawdę uciążliwa. Dobra metoda leczenia jest połową sukcesu – nie zapominaj jednak o tym, że od zwalczania niedoskonałości jeszcze ważniejsza jest prewencja! W połączeniu z odpowiednim leczeniem, dzięki zdrowym wyborom żywieniowym i dobrze dobranej pielęgnacji na pewno uda Ci się osiągnąć sukces i cieszyć się piękną, promienną cerą!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest