Znany już od kilku tysięcy lat jako ekskluzywna tkanina. Obecnie wykorzystywany w innych dziedzinach, między innymi w kosmetyce. Jedwab, bo o nim mowa, jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry, włosów oraz paznokci. Jakie spełnia w nich zadanie? Czy warto używać kosmetyków z jedwabiem? Przekonajcie się.
Spis treści
Czym jest jedwab i jak powstaje?
Jedwab to włókno, które wydzielają poczwarki jedwabników podczas budowania kokonu. Jego długość może sięgać nawet 1,6 km. Jest zbudowane głównie z dwóch białek, czyli serycyny i fibroiny. Fibroina jest głównym budulcem włókien jedwabiu, a także pajęczyny. Cechuje ją wysoka zdolność do wiązania i zatrzymywania wody. Potrafi zatrzymać i związać do 30 razy więcej wody, niż sama waży. Serycyna z kolei, to klej jedwabny, który otacza włókna i pozwala im połączyć się w kokon. Jest substancją hydrofilową i ma właściwości antystatyczne.
Jedwab – jak ma wpływ na skórę?
Biorąc pod uwagę właściwości fibroiny i serycyny, można stwierdzić, że kosmetyki z jedwabiem doskonale sprawdzą się u osób, których skóra jest odwodniona. Dzięki fibroinie woda zostanie związana i zatrzymana w naskórku. Serycyna zaś wytworzy na powierzchni skóry film, który ograniczy odparowywanie wody z naskórka, ale jednocześnie nie zaburzy jego procesów oddychania. Skóra potraktowana kosmetykami z jedwabiem staje się miękka, gładka i przyjemna w dotyku. Co więcej, jedwab nie wykazuje działania podrażniającego. Dlatego właśnie, kosmetyków, w których jest obecny, z powodzeniem mogą używać posiadacze skóry wrażliwej.
Jedwab można znaleźć między i innymi w kremach do twarzy, balsamach do ciała i rąk czy w mleczkach do demakijażu. W składzie kosmetyku znajdziemy go pod nazwą Hydrolized Silk Protein.
Jedwab – jaki ma wpływ na włosy?
Ze względu na swoje właściwości, jedwab jest stosowany również w kosmetykach do włosów. Wspomniana wcześniej zdolność do absorbcji wody sprawia, że będzie wybawieniem również dla posiadaczy przesuszonych włosów. Podobnie jak na skórze, tworzy wokół włosa film ochronny. Dzięki temu włosy są wygładzone a ich łuski domknięte. To sprawia, że pasma są miękkie w dotyku, na dodatek nie puszą się i nie plączą. Z kolei właściwości antystatyczne jedwabiu zapobiegają elektryzowaniu się włosów.
Jedwab w kosmetykach do włosów można znaleźć pod wieloma postaciami, między innymi szamponu, odżywki, mgiełki. W takich produktach występuje jednak w niewielkim stężeniu, ponieważ zbyt wysokie wpływałoby na obciążenie fryzury. Poszukując bardziej skoncentrowanego kosmetyku należy sięgnąć po serum lub olejek. Te dwie formy cechują się zdecydowanie większą zawartością jedwabiu i są potocznie nazywane „jedwabiem do włosów”. Kupując jedwab do włosów należy zwrócić uwagę, by nie posiadał on w składzie alkoholu (Alcohol Denat), który wysusza włosy.
Jedwab – jaki ma wpływ na paznokcie?
Proteiny jedwabiu są wykorzystywane również w produktach przeznaczonych do paznokci. Możemy znaleźć je w składzie wielu klasycznych odżywek w formie lakieru, a także w olejkach do pielęgnacji. Zawartość jedwabiu sprawia, że paznokcie są wzmocnione, a przy tym elastyczne, a skórki nawilżone. Jedwab wykorzystuje się także w zabiegu regeneracji i stylizacji paznokcia metodą Fiberglass. Zabieg polega na nałożeniu na płytkę warstwy włókien jedwabnych i utwardzeniu ich przy użyciu specjalnego preparatu. Dzięki tej metodzie można zregenerować i utwardzić zniszczone lub naturalnie miękkie paznokcie, a nawet je przedłużyć.
Jedwab – nie dla wegan
Należy pamiętać o tym, że jedwab jest komponentem pochodzenia zwierzęcego. Kokony są wygotowywane wraz z larwą w środku, więc wszystkie larwy giną podczas produkcji włókien. Są gotowane za życia lub uśmiercane wcześniej poprzez nakłuwanie szpilką bądź też zagazowanie. Co za tym idzie, kosmetyków z zawartością jedwabiu nie powinni używać weganie ani osoby czułe na cierpienie zwierząt, w tym przypadku jedwabników.
Reasumując, jedwab znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zawierające go kosmetyki są skuteczne, szczególnie w pielęgnacji odwonionej skóry i suchych włosów. Pomaga także zregenerować paznokcie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że kosmetyki z jedwabiem nie są odpowiednie dla każdego, ponieważ jest on składnikiem odzwierzęcym.