Osoby uprawiające biegi, zarówno profesjonalnie jak i amatorsko niejednokrotnie dyskutują na temat ich techniki. Czy istnieje coś takiego jak idealna technika biegu? Czy sposób w jaki biegamy jest nieprawidłowy i trzeba go zweryfikować?
Już w okresie dzieciństwa od rodziców słyszeliśmy „nie garb się!” czy też „siedź prosto” i choć w tym czasie były to znienawidzony komendy, z czasem uświadamiamy sobie, że było w nich wiele racji.
Prawidłową postawę mamy wówczas, kiedy napięcie mięśniowe jest odpowiednio zbalansowane, nie mamy osłabienia siły ani żadnych przykurczy, nasze stawy mają bezbolesną ruchomość, a konkretne części ciała są dobrze ułożone. Patrząc na ciało z boku w jednej linii powinny się znajdować następujące punkty: środek ucha, barku, biodra, kolana, a także kostkę boczną. Spoglądaj natomiast od tyłu środek głowy i cały kręgosłup powinny tworzyć prostą linię, której koniec znajduje się w równej odległości pomiędzy kostkami.
Mimo tego, że jesteśmy zbudowani symetryczni, rzadko kiedy spotkana jest idealna postawa ciała. Wpływ na to mają codzienne czynności, które wykonujemy asymetrycznie powodując tym samym nierównomierne napięcie mięśni.
Spis treści
Technika idealna
Uznaje się, że osobami u których można zaobserwować idealną postawę ciała są właśnie biegacze. Ich narządy ruchu są o wiele sprawniejsze, elastyczne i tym samym mniej obciążone niż w przypadku innych osób. Choć wydawać by się mogło, że w bieganiu nie ma nic skomplikowanego to jesteśmy w wielkim błędzie. Technika biegowa jest zagadnienie, które jest wyjątkowo kontrowersyjne.
Fizjoterapeuci uważają, że bieganie bezpieczne i najmniej kontuzjogenne jest wówczas, kiedy biegacz jest w stanie kontrolować motorycznie swoje ciało. Umiejętność odpowiedniego ustawienia stawów i napięcie mięśni podczas ruchu jest czynnikiem decydującym, czy bieganie jest zdrowe czy przyniesie nam więcej szkód. Osoby potrafiące podczas ruchu zmienić ustawienie barków w stosunku do miednicy, a także poprawić ustawienie głowy i kręgosłupa szyjnego, wydłużyć lub też skrócić krok, posiadają prawidłową kontrolę motoryczną, co jest niezbędne w przypadku wprowadzania zmian w technice i uczeniu własnego ciała nowego ruchu.
Bieganie z prawidłową techniką
Na naszą sylwetkę podczas biegania ma wpływ wiele czynników, jak chociażby stres i depresja, czy męczący tydzień w pracy. Napięcie mięśni klatki piersiowej sprawia, że zmniejsza się elastyczność stawów żeber i tym samym pogarsza się nasza wydolność oddechowa.
Wiele, jak nie wszystkie ograniczenia ruchu związane z napięciem miesni, czy chociażby złe nawyki sprawiają, że elastyczność naszego ciała podczas biegu zostaje zmniejszona. Obciążenia powstałe w ten sposób niejednokrotnie prowadzą do kontuzji.
Osoby świadome swojej postawy zazwyczaj wiedzą, które mięśnie i stawy są mniej elastyczne czy ruchome i dążą do tego, aby to zmienić. Wszyscy w końcu dążymy do ideału. Zmiana techniki biegu jest jedynie skutkiem ubocznym poprawy układu ruchu.
Wypracowanie idealnej techniki biegu jest dla nas trudne, gdyż większość z nas spędza minimum 8 godzin dziennie przed biurkiem, co nie wpływa dobrze na elastyczność stawów. Aby móc biegać prawidłowo, należy zacząć od wdrożenia do planów treningowych ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz rozciągania.
Choć wydawać by się mogło, że ideały nie istnieją tak w przypadku biegania i jakiegokolwiek innego sportu określenia „idealna technika” najczęściej oznacza prawidłową technikę. W końcu usprawnianie naszego organizmu prowadzi do zwiększenia naszych możliwości. Sytuacja, w której osiągamy prawidłową postawę podczas biegu przekłada się na nasze wyniki.