Konturowanie twarzy – wskazówki dla początkujących

Konturowanie twarzy to doskonały sposób na szybki i w dodatku ładny makijaż. Dzięki niemu wysmukla się buzia, a twarz nabiera odpowiednich proporcji. Metodę tą rozpowszechniły siostry Kardashian. Jeśli nie masz czasu stać kilka godzin przed lustrem wypróbuj ją i Ty! Aby konturowanie twarzy wypadło dobrze należy posiadać konkretne umiejętności, kosmetyki i narzędzia. Ta metoda kosmetyczna może bowiem zdziałać cuda. Odpowiednie jej wykorzystanie wydłuża twarz i ukrywa niedoskonałości skóry. Modelowanie twarzy wydaje się trudne, jednak z czasem nie sprawia nikomu najmniejszego problemu. Co ciekawe osobom doświadczonym wystarczy 10-20 minut do jego wykonania.

Jakich kosmetyków potrzebujemy do konturowania twarzy?

Do konturowania twarzy wybiera się przede wszystkim produkty w pudrze. Najlepsza jest gotowa paleta do konturowania. Można jednak używać kosmetyków o kremowej konsystencji w kredkach i sztyftach. Zatem zanim zajmiemy się konturowaniem musimy być pewni, że w naszej kosmetyczce jest: podkład, korektor, rozświetlacz, puder naturalny bądź transparentny, pędzle do makijażu i bronzer. Należy pamiętać, że wszystkie kosmetyki trzeba dobierać do odcienia skóry, czyli podkład musi stapiać się z kolorem skóry, a korektor powinien być jaśniejszy o kilka tonów, aby wszystko ze sobą współgrało potrzebna jest paleta do konturowania twarzy.

Jak dobrać paletę kolorów odpowiednią do karnacji?

Jeśli karnacja jest chłodna doskonale sprawdzają się brązy z domieszką szarego pigmentu. Natomiast do skóry oliwkowej i lekko żółtej lepsze będą kosmetyki z dodatkiem pomarańczowych tonów. Ponadto paleta kolorów nie może być też zbyt ciemna. Poza tym trzeba uważać też na błyszczące drobinki, które dobrze sprawdzają się jedynie w makijażu wieczorowym i sztucznym świetle.

Jaki pędzel do konturowania twarzy jest najlepszy?

Pędzle do konturowania różnią się kształtem oraz wielkością, więc to, który pędzel wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Jedni wolą duże pędzle, które są w stanie omieść za jednym zamachem większą część twarzy. Inni, wolą mniejsze, idealne do nakładania bronzera i rozświetlacza na poszczególne partie twarzy. Najczęściej pędzel do konturowania składa się z dwóch rodzajów włosia i jest ścięty pod kątem. Popularne są też pędzle kuliste – sprawdzają się one w końcowym blendowaniu twarzy. Dodatkowo jeśli konturowanie twarzy wykonuje się kosmetykami o kremowej konsystencji najlepiej sprawdza się płasko ścięty pędzel o dużej gęstości włosów albo gąbeczka np. Beauty Blender.

Jak konturować twarz?

Technika konturowania twarzy polega na nałożeniu na odpowiednie miejsca trzech produktów: rozświetlacza, bronzera i produktu do konturowania twarzy, który różni się od rozświetlaczy bardziej matową konsystencją, a także ciemniejszym i chłodniejszym odcieniem brązu wpadającym w szarość. Dobrze jest wyobrazić sobie, które miejsca naturalnie odbijają światło (zazwyczaj są to nos, broda, czoło, kości policzkowe), a na które światło wpada w naturalny sposób (na linii żuchwy, pod kościami policzkowymi, na czole). W ten sposób konturowanie mocno wysmukla twarz. Aby uzyskać oczekiwany efekt inaczej konturuje się różne rodzaje twarzy. Zasady ich konturowania przedstawione są poniżej.

Konturowanie twarzy okrągłej

W tym przypadku należy optycznie wydłużyć i wyszczuplić twarz, dlatego produkt do konturowania powinno nakładać się pionowo. Warto zacząć od wysokości skroni i rysując literę „E” ominąć boki przy uszach przeciągając produkt po policzkach po mocnym skosie w dół, w kierunku nosa. Ponadto przy okrągłej twarzy warto całkowicie zrezygnować z bronzera. Na koniec rozświetlaczem należy podkreślić brodę, czoło i grzbiet nosa.

Konturowanie twarzy owalnej

W tym wypadku konturować należy w sposób poziomy, aby mogło pojawić się tzw. wcięcia pod policzkami. Nakładanie produktu do konturowania trzeba zacząć na wysokości ucha i przeciągnąć go w kierunku ust, bronzer zaś należy położyć na kości policzkowe, a rozświetlacz na czoło, brodę i nos.

Konturowanie twarzy kwadratowej

W przypadku tym mocno zarysowaną szczękę należy złagodzić nakładając produkt do konturowania na kość jarzmową, zaś rozświetlacz na brodę nos i nad kości policzkowe okrągłymi ruchami pędzla.

Konturowanie twarzy- rady dla początkujących

 1. Należy związać włosy tak, aby nie nachodziły na twarz.
 2. Na początku na czystą skórę nakłada się cienką warstwę podkładu.
 3. Korektor nakłada się na: czoło (jego środkową część), pod oczami, na całej długości nosa, na środku brody, łuk nad ustami, oraz na boki dolnych warg.
 4. Po rozjaśnieniu twarzy należy zblendować korektor tak, aby umiejętnie połączyć go z podkładem.
 5. Bronzer należy nakładać głównie na kości policzkowe, skroń oraz w kącikach nosa i brody.
 6. Na koniec należy zblendować bronzer, aby ten wtopił się w kolor podkładu, naturalnie podkreślając wybrane części.
 7. Na policzki należy nałożyć róż, malując delikatną linię od połowy ucha w kierunku nosa.
 8.  Na koniec należy nałożyć na twarz puder, aby ją zmatowić.
 9. Warto też przed konturowaniem twarzy obejrzeć film na ten temat w internecie.
  Zatem konturowanie twarzy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać, wystarczy tylko odrobina chęci i cierpliwości, a każda z nas może stać się mistrzynią tej metody makijażu!
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest