Jonoforeza czym jest i jak działa? Cena oraz opinie

Jonoforeza to fizjoterapeutyczny zabieg, polegający na wprowadzeniu aktywnych substancji przy wykorzystaniu prądu o stałym natężeniu Sprawdź, na czym dokładnie polega ta metoda i jakie koszty wiążą się z przeprowadzeniem zabiegu.

Co to jest jonoforeza?

Jonoforeza polega na aplikacji leczniczej substancji w ciało, co odbywa się przy wykorzystaniu przepływu prądu stałego.
Brzmi groźnie? Nie masz się jednak czego obawiać. To całkowicie bezbolesna metoda fizjoterapii, którą adresuje się do osób z problemami ortopedycznymi i neurologicznymi, a także dermatologicznymi, przez co znalazła swoje zastosowanie również w kosmetyce. Stąd też podział na jonoforezę medyczną i kosmetyczną.

Jonoforeza – wskazania

Wskazania dermatologiczne do przeprowadzenia zabiegu jonoforezy:

  • trądzik pospolity i różowaty,
  • nadmierna potliwość,
  • różnego rodzaju blizny,
  • przebarwienia i zmarszczki,
  • rozszerzone naczynia krwionośne.

Wskazania do jonoforezy medycznej:

  • przykurcze i nerwobóle,
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
  • bóle reumatyczne,
  • stany zapalne mięsni i stawów,
  • zwyrodnienie stawów,
  • bóle różnego pochodzenia.

Przeciwwskazania do zabiegu jonoforezy

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu jonoforezy. Na pierwszym miejscu znajdują się choroby nowotworowe i choroby serca. Metody nie można stosować również u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca i posiadającym elementy metalowe w okolicach wykonywania zabiegu. Przeciwwskazaniem są ponadto wszelkie stany zapalne i ropne na skórze, podwyższona temperatura ciała, zapalenie żył i porażenia spastyczne. Jonoforezie nie powinny poddawać się również kobiety w ciąży.

Przed zabiegiem lekarz przeprowadzi z tobą wywiad, podczas którego pozyska wszystkie niezbędne informacje, które pomogą w kwalifikacji do zastosowania metody. Poinformuj go o wszystkich przebytych chorobach, przyjmowanych lekach i stwierdzonych alergiach.

Przebieg zabiegu

Sam zabieg trwa krótko, bo około 10-15 minut. Jest przy tym całkowicie bezbolesny, odczuwalny dla pacjenta jedynie jako delikatne mrowienie czy ukłucie (tzw. igiełki). Na oczyszczonej skórze umieszcza się cienką gazę nasączoną substancją leczniczą, na której ustawia się elektrody. Całość zostaje ustabilizowana i zabezpieczona nieprzemakalną folią oraz bandażem. Następnie zostaje uruchomiana aparatura generująca prąd stały.

Efekty i opinie

Rezultaty zastosowania jonoforezy mogą być widoczne już po pierwszym zabiegu, co potwierdzają również liczne pozytywne opinie. Niemniej zaleca się powtórzenie sesji, mających na celu wzmocnienie i podtrzymanie uzyskanych efektów.

Jonoforeza stosowana w kosmetyce jest bardzo skuteczna w zwalczaniu oznak starzenia się skóry oraz w ogólnej poprawie jej kondycji, pomaga usuwać lub spłycać zmarszczki oraz przebarwienia, jest również nieocenioną pomocą w walce z uciążliwym trądzikiem i wstydliwą nadpotliwością. Medyczna jonoforeza łagodzi natomiast różnego rodzaju bóle, przykurcze, wspiera ponadto zwalczanie stanów ropnych i zapalnych.

Ogromną zaletą zabiegu jonoforezy jest działanie miejscowe leku, co oznacza, że wprowadzana substancja nie obciąża układu pokarmowego pacjenta. Co więcej, skutki uboczne stosowania tej metody są niezwykle rzadkie, a jeśli występują, przybierają łagodną postać (to zwykle lekka opuchlizna czy zaczerwienienie skóry w miejscu zastosowania leku i prądu stałego).

Jonoforeza – cena

Niewątpliwą zaletą jonoforezy są stosunkowo niskie koszty przeprowadzenia zabiegu. Ceny jonoforezy kosmetycznej wahają się od 30-50 do 200-300 złotych, natomiast przy zastosowaniu medycznym zaczynają się już od 10 złotych.
Niemniej jednak ostateczna cena to zwykle koszt kilku lub kilkunastu powtórzeń zabiegu w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jonoforeza to niezwykle skuteczna metoda fizjoterapii – stosowana w medycynie wesprze leczenie schorzeń neurologicznych i ortopedycznych, będzie również pomocą w walce z niedoskonałościami skóry i problemami dermatologicznymi. Przeprowadzenie zabiegu jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, nie zajmuje też zbyt wiele czasu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest