Jakie rośliny warto sadzić w domu i wykorzystywać do codziennej pielęgnacji?

Domowe rośliny doniczkowe wymagają wzmożonej uwagi oraz wyjątkowej dbałości. Podstawowa wiedza jest przydatna jeśli chcemy stworzyć przytulny zaułek w naszym mieszkaniu. Kwiaty mają wiele istotnych zalet, a ich pozytywny wpływ zauważalny jest w mgnieniu oka. Ich zielonkawe zabarwienie działa na nas niezwykle uspokajająco i w szybki sposób pozwala się zrelaksować. Dodatkowo oprócz akcentu estetycznego, oddziałują na jakość powietrza. Co poniektóre gatunki możemy wykorzystywać także dla pielęgnacji przesuszonej skóry czy włosów pozbawionych blasku… Sprawdź, które roślinki pomogą zadbać ci o wygląd i zobacz jak o nie dbać w domowym środowisku!

DIY – naturalne kosmetyki w zasięgu ręki

Instagramowi influencerzy regularnie nawołują do dbałości o środowisko i wszystko to, co nas otacza. Tym sposobem możemy korzystać z dóbr naturalnych, które nic nas nie kosztują. Stworzenie kosmetyku na bazie rośliny domowej, to nic trudnego. Uprawa nie wymaga zbyt dużego zaangażowania ani nakładu pracy, a efekty jakie ujrzysz w niedługim czasie będą zniewalające. Które rośliny zacząć więc hodować?

Aloes w innej niż słodzony napój formie

Aloes ze względu na swą specyfikę , należy do grupy sukulentów, które w naszym klimacie są w stanie przetrwać jedynie w warunkach domowych. Osadzony w doniczce powinien znajdować się w zasięgu światła, które w przeciwieństwie do wody jest mu potrzebne w dość dużym stopniu. Roślina ta jest bardzo często wykorzystywana zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. W szybki i prosty sposób możesz samodzielnie przygotować żel aloesowy. Sprawdzi się on doskonale na skórę twarzy i nada jej odpowiedniego nawilżenia. Działa on również kojąco na nieprzyjemny świąd oraz przyspieszy gojenie się ran. Samo przygotowanie produktu trwa zaledwie kilka minut. Wystarczy wykroić miąższ z liści i przy użyciu miksera lub blendera, wymieszać go z sokiem z cytryny.

Mięta nie tylko jak produkt kuchenny

Liście żywej mięty zazwyczaj kojarzyć się mogą z dolegliwościami trawiennymi. Napar tego rodzaju pobudza nasze jelita do pracy, przeciwdziała wzdęciom oraz pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, co ułatwia trawienie. Prócz pozytywnego działania w przypadku bólu brzucha czy niestrawności, mięta znalazła zastosowanie w walce z łupieżem oraz uporczywymi zaskórnikami. Jako roślina doniczkowa nie wymaga zbyt wiele uwagi. Wystarczy ustawić ją w pobliżu okna i regularnie podlewać.

Symbol miłości i piękna…

… czyli miniaturowe różyczki, hodowane nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Śmiało możemy się zastanawiać czy estetyka przeważa nad kwestią pielęgnacyjną czy wręcz odwrotnie… Róże jako piękna ozdoba, która nada naszemu wnętrzu nowego charakteru, wymagają otoczenia ich szczególną troską. Kwiat ten powinien mieć ciągły dostęp do światła oraz wilgotną ziemię. Warto także co jakiś czas zraszać liście, by nadmiernie nie usychały…
A co zatem z naszą pielęgnacją? Otóż, zmielone płatki róży świetnie sprawdzą się jako jeden z nielicznych składników maseczki na twarz. Serek homogenizowany w połączeniu z różą oraz miodem i wyciśniętym sokiem z cytryny, w znaczący sposób odżywią twoją twarz. Po kilku zastosowaniach cera stanie się promienna i bardziej odżywiona!

Przyprawa do potraw? Niekoniecznie

Aromatyczny dodatek, bez którego część dań nie będzie gotowa do podania! Prościej mówiąc – bazylia! Jej świeże listki zniwelują wszelkie niedoskonałości oraz wypryski. W dodatku mają one też działanie kojące. Sprawdzą się rewelacyjnie u osób, które zmagają się z uciążliwym łupieżem, grzybicą lub stanami zapalnymi. Zalej liście gorącą wodą i tak przygotowanym naparem, potraktuj problematyczne miejsce.

Jak widać, rośliny które możemy z łatwością samemu wyhodować w naszym mieszkaniu, świetnie wpływają na wygląd. Poprawiają nasz stan zdrowotny, likwidują nieprzyjemne dolegliwości, a co za tym idzie, odpowiadają za dobre samopoczucie psychiczne! Sprawdź, która roślina jest ci najbardziej przydatna i dopomóż swemu organizmowi!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest