Jak używać perfum aby utrzymać zapach na dłużej?

Zawsze zastanawiacie się dlaczego moja koleżanka Kasia używa perfum za 20 złoty i zapach utrzymuje się na niej bardzo długo? Tłumaczycie, że to pewnie sprawa potu i rodzaju skóry i żadne perfumy czy te za 200 złoty czy za 20 się ulatniają tak szybko, jak zostały rozpylone na wasze ciało. Otóż, nie! Dzięki nam poznasz triki, dzięki którym zapach utrzyma się na was zdecydowanie dłużej!

1. Nie rozcieraj ich

Pocieranie perfum na ciele może uszkodzić ich strukturę i skład. Zamiast tego spryskaj wybrane miejsce trzymając buteleczkę mniej więcej 20 cm od ciała. Perfumy wysychają bardzo szybko, a taka aplikacja pomoże zachować ich prawdziwy zapach.

2. Tam gdzie jest puls

Przyjęło się, że najlepszymi miejscami na naszym ciele są te, gdzie najlepiej wyczuwamy puls. Dlatego perfumy używamy na naszych nadgarstkach, za uszami, u dołu szyi, za kolanem i na załamaniu łokcia.

3. Nawilżaj skórę przed

Perfumy utrzymają swój zapach zdecydowanie dłużej na nawilżonej skórze. Dlatego, jeśli masz suchą skórę, jest to kolejny powód, by zadbać o jej odpowiednie nawilżenie.

4. Szczotka do włosów

Kolejnym sposobem na utrzymanie zapachu jest spryskanie nimi szczotki do włosów i przeczesanie ich. Nasze włosy wchłaniają zapachy z zewnątrz, dlatego równie dobrze mogą to być nasze ulubione perfumy.

5. Nie zawsze używasz perfum

Prawdopodobnie. Zapachy dostępne w drogeriach nie zawsze nimi są. Trwałość zapachu zależy od rodzaju produktu, który używamy i jaką posiada zawartość procentową olejków zapachowych.  Tak więc,  jest extrait de parfum (ekstrakt perfum) 44-60%, parfum (perfumy) 20-43% ,eau de parfum (woda perfumowana) 13-19%, eau de toilette(woda toaletowa) 8-12%,  Eau de Cologne (woda kolońska) 4-7%, eau de solide (woda odświeżająca) 1-3%.

6. Chroń je!

Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu swoich perfum. Nie mogą stać w zbyt ciepłych, zimnych, czy nasłonecznionych miejscach. Również wybieraj perfumy z atomizerem – to pomoże im uniknąć kontaktu z powietrzem, które  może wchodzić w reakcje z naszym ulubionym zapachem.

7. Używanie produktów z linii uzupełniającej

Innym sprawdzonym sposobem na to, by przedłużyć trwałość perfum na skórze jest intensyfikowanie ich za pomocą produktów z linii uzupełniającej. Mam tu na myśli perfumowane mydła i żele pod prysznic oraz balsamy i kremy. Jeśli zatem podoba Ci się jakiś zapach, staraj się dokupić  do niego produkty pielęgnacyjne z tej samej linii. Layering (warstwowe nakładanie zapachu), czyli: mycie się w pachnącym żelu a następnie nakładanie perfumowanego balsamu/kremu do ciała bardzo utrwala zapach. W Polsce produkty z linii uzupełniających nie cieszą się zbytnią popularnością, głównie ze względu na ich wysoką cenę, ale wierzcie mi – są tak wydajne, że zużywamy je znacznie wolniej niż te, które kupujemy w drogerii.

Bodaj najbardziej rozbudowaną ofertę produktów z linii uzupełniającej posiadają perfumy Thierry Mugler Angel. Znajdziemy w niej nie tylko żele i balsamy do ciała, ale również: kremy do rąk, szampony i odżywki do włosów, płatki do kąpieli a nawet… puder do ciała 😉 Rozbudowane są również oferty: Dior J’adore, Thierry Mugler Alien, a także najlepiej sprzedających się perfum z oferty Chanel (Chanel No. 5, Chanel Coco Mademoiselle, Chanel Eau Fraiche).

8. Wazelina

Jeśli linia uzupełniająca Was nie przekonuje, proponuję coś bardziej ekonomicznego, a mianowicie… wazelinę. Wystarczy nałożyć ją w miejsca, które zwykliśmy perfumować a następnie spryskać je zapachem. To naprawdę działa! Metoda ta ma jednak pewną wadę – z uwagi na fakt, że wazelina jest dość tłusta, lepiej nie stosować jej w parze z koszulami czy sukienkami z satyny.

Kult kobiecych perfum zapoczątkowała chyba Marylin Monroe zakochana w najsłynniejszym zapachu świata . Sama mówiła: What do I wear in bed? Why, Chanel No. 5, of course.

Powody krótkiego utrzymywania się perfum

  • sucha skóra – to najczęstszy powód krótkiego utrzymywania się perfum na skórze. Zapachy najlepiej utrzymują się bowiem na skórze tłustej i/lub dobrze nawilżonej.
  • zły sposób aplikacji – perfumy powinno się nanosić na te miejsca na skórze, gdzie pulsuje krew. Nie wszyscy mają tego świadomość i używają ich „gdzie popadnie”. Czasem nakładamy ich również zbyt mało.
  • natura kompozycji – za mała koncentracja olejków zapachowych. Wiele zapachów, takich jak wody toaletowe, utrzymuje się na skórze krótko ze względu na kompozycję i koncentrację olejków. Zazwyczaj zapachy, które mają ich najmniej pachną najkrócej (choć zdarzają się wyjątki od tej reguły).
  • przyzwyczajenie – bywa, że nasze ulubione perfumy z czasem przestajemy na sobie czuć. Wówczas nakładamy ich na siebie coraz więcej (często bez świadomości tego, że odstraszamy tym ludzi znajdujących się w naszym pobliżu).
  • brak harmonii – a bywa i tak, że perfumy nie współgrają z naszą skórą – po prostu. Należy pamiętać, że skóra każdego z nas jest inna, w związku z czym perfumy na naszej skórze mogą pachnieć inaczej niż na skórze naszej znajomej. Mogą być również mniej trwałe.
  • odpowiedni sposób aplikacji – najbardziej odpowiednimi miejscami do aplikacji perfum są: zgięcia łokci, zewnętrzne strony nadgarstków, klatka piersiowa (między obojczykami). Można perfumować również pachwiny lub kostki. Odradza się natomiast stosowanie perfum za uszami – znajduje się tam dużo sebum, które może negatywnie wpłynąć na kompozycję zapachową (sprawić, że stanie się kwaśna).
  • większa koncentracja zapachu – pewne typy zapachów z natury nie będą zbyt trwałe. Mam tu na myśli wszystkie lekkie i świeże perfumy na bazie nut morskich i/lub owocowych. Znacznie trwalsze są cięższe zapachy orientalne czy kadzidlane. Poza składnikami duże znaczenie ma tu również koncentracja zapachu: najtrwalsze (i zarazem najdroższe) są ekstrakty perfum – mają najwyższą koncentrację olejków zapachowych. Najmniej trwałe będą z kolei: woda kolońska i toaletowa.
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest