Hurma – właściwości zdrowotne oraz wykorzystanie

Persymona znana jako kaki czy hurma posiada wiele wartości zdrowotnych. Od wieków znana jest w Chinach i Japonii. Jakie właściwości i zastosowanie ma owoc kaki? Odpowiedzi poniżej.

Hurma czym jest?

Hurma wschodnia (Diospyros kaki) jest gatunkiem drzewa z rodziny hebankowatych i uprawiana jest w Chinach. Drzewo to osiąga 12 m wysokości. Ma okrągłą lub wyciągniętą w górę koronę. Owoce hurmy wschodniej przypominają spłaszczone pomidory (grubości 7 cm) koloru pomarańczowego lub złotobrunatnego. Owoce można spożywać, gdy są już w pełni dojrzałe (w okresie październik/listopad). W handlu używa się nazwy kaki. Hurma wschodnia uprawiana jest w Chinach, Japonii, Korei, Europie Południowej. W Europie Wschodniej jest bardzo rzadko spotykana.

Wykorzystanie hurmy wschodniej

Drzewo to wykorzystuje się w różnych celach, m. in.: kulinarnych, ponieważ owoce niektórych odmian hurmy są jadalne. Oryginalne szarobrunatne drewno jest niezwykle twarde i używane do wyrobu przedmiotów narażonych na uderzenia. Sok z garbników wykorzystywany jest do nasączania sieci rybackich, produkcji farb czy garbowania skór.

Hurma – owoc o szerokich właściwościach

Owoc hurmy wschodniej, czyli kaki pojawia się w polskich sklepach na jesień. Znajdziemy go w większości supermarketów. Jest to owoc słodki w smaku i pełen wartości odżywczych. W smaku przypomina śliwkę, w wyglądzie zaś pomidora. Kaki to cenne źródło witamin A (wzmacnia odporność, szkliwo nazębne, wpływa na poprawę wzroku) i C (zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych), błonnika (zapewnia uczucie sytości i poprawia perystaltykę jelit) oraz związków fitochemicznych, które mają działanie przeciwutleniające. Pomoże też osobom zmagającym się ze zbyt wysokim cholesterolem.

Persymona nie jest kaloryczna – w 100 gramach znajduje się ok. 70 kalorii. Dojrzałe kaki jest miękkie i ma galaretowatą konsystencję. Owoc powinien być przechowywany w lodówce (stosunkowo szybko pleśnieje). Kaki można pokroić na plasterki lub przekroić jak jabłko, a miąższ wyjadać łyżeczką. Persymona zawiera też dużo witaminy E, która może okazać się pomocna w nawilżeniu skóry. Co za tym idzie dzięki spożywaniu tego przysmaku, możemy mieć promienną i piękną skórę. Z kolei mangan zapewnia prawidłowy rozwój tkanki kostnej, a miedź hamuje rozwój bakterii. Co ciekawe istnieją też badania, które ujawniają, że kaki może hamować rozwój białaczki. Ma ona ustępować, ponieważ persymona sprawia, że wadliwe komórki obumierają. W niektórych odmianach kaki występuje tanina, która również ma działanie chroniące przed nowotworami.

Kaki może być spożywane na surowo. Będzie idealne jako mus do naleśników, dodatek do lodów lub muffinek, składnik sałatki owocowej czy dżemu. Może być wykorzystany także jako element dekoracyjny. Persymona popularna jest w postaci kandyzowanej oraz suszonej np. jako dodatek do ciast.

Ciekawostki

Owoc kaki jest niezwykle popularny w medycynie chińskiej. Liście persymony wykorzystywane są do przygotowywania okładów na obrzęki po ukąszeniach. Są też składnikiem kremów przeznaczonych dla skóry trądzikowej. Z kolei mus może być wykorzystywany jako maseczka , która zmniejsza pory na twarzy.

Owoce hurmy wschodniej są niezwykle pożywne i bogate w niesamowite właściwości. Kaki spożywane regularnie z pewnością wpłynie na poprawę stanu naszego zdrowia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest